Re: majanduse offtopic
Üldiselt paneb turg tööjõu hinna paika küll, kuid tuleb ka arvestada, et ühiskonnas on töid, mida ei tehta niivõrd raha pärast ning töid, mida tehakse ainult raha pärast.
Näiteks Tallinna loomaaial ning mupol pidavat olema üsna võrdväärne eelarve. Seejuures on mupol pea kaks korda vähem töötajaid ning märgatavalt väiksemad tegevuskulud. Ainuüksi see on juba tobe, et vähemalt magistrikaardiga spetsialist teenib loomaias vähem kui keskharidusega muponaudist piletikontrolör. Rääkimata sellest, et reatöötajate palgavahedes on enamkui kahekordne lõhe.
Kui aga mõlemad küsiksid palka juurde, siis oleks suurem lootus seda saada samuti muponaudil. Sest võib eeldada, et loomaia spetsialist lepib pigem väiksema palgaga, kui läheks näiteks muposse tööle. Samas muponaut läheks koheselt kasvõi taksot sõitma või küprokit panema, kui see talle kasulikum oleks. Samuti ei hakka loomaaia töötajad streikima, sest teavad, et sel juhul kannataksid enim loomad, keda nad armastavad.
Üldiselt ma ei julgeks väita, et avalik sektor tervikuna oleks ülemakstud. Ülemakstud on teatud ametikohad, mis teravalt silma hakkavad: näiteks poliitilised nõunikud, teatud rahvusvaheliste nõuete täitmiseks vajalikud bürokraadid (soovolinikud jms.) ning ka mitmed betoonpersedest ametnikud, kelle tegevus on juba ammu kasutu. Aga nagu mu üks tipp-bürokraadist sõber alati armastab öelda: „Oma riik ongi kallis!“
Üldiselt paneb turg tööjõu hinna paika küll, kuid tuleb ka arvestada, et ühiskonnas on töid, mida ei tehta niivõrd raha pärast ning töid, mida tehakse ainult raha pärast.
Näiteks Tallinna loomaaial ning mupol pidavat olema üsna võrdväärne eelarve. Seejuures on mupol pea kaks korda vähem töötajaid ning märgatavalt väiksemad tegevuskulud. Ainuüksi see on juba tobe, et vähemalt magistrikaardiga spetsialist teenib loomaias vähem kui keskharidusega muponaudist piletikontrolör. Rääkimata sellest, et reatöötajate palgavahedes on enamkui kahekordne lõhe.
Kui aga mõlemad küsiksid palka juurde, siis oleks suurem lootus seda saada samuti muponaudil. Sest võib eeldada, et loomaia spetsialist lepib pigem väiksema palgaga, kui läheks näiteks muposse tööle. Samas muponaut läheks koheselt kasvõi taksot sõitma või küprokit panema, kui see talle kasulikum oleks. Samuti ei hakka loomaaia töötajad streikima, sest teavad, et sel juhul kannataksid enim loomad, keda nad armastavad.
Üldiselt ma ei julgeks väita, et avalik sektor tervikuna oleks ülemakstud. Ülemakstud on teatud ametikohad, mis teravalt silma hakkavad: näiteks poliitilised nõunikud, teatud rahvusvaheliste nõuete täitmiseks vajalikud bürokraadid (soovolinikud jms.) ning ka mitmed betoonpersedest ametnikud, kelle tegevus on juba ammu kasutu. Aga nagu mu üks tipp-bürokraadist sõber alati armastab öelda: „Oma riik ongi kallis!“

Comment