majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • muruntau
    • Jan 2009
    • 4325

    #1

    majanduse offtopic

    Paar statistilist näitajat:
    2011 Q1 SKP kasv 8,5% YoY, nominaalis 14,6% YoY. Selle numbri teeb eriti huvitavaks, et majanduskasv toimus kontekstis, kus eraisikud + ettevõtted maksid ~5 miljardit eeku laene tagasi kvartaliga, 2002-2007 majanduskasvu ajal läks 1EEK majanduskasvu saavutamiseks vaja 5EEK laenu. Lühidalt, seekordne majanduskasv ON vägagi jätkusuutlik.

    Töötus on langenud umbes 20%'lt 12,1%'le. Tööpuudus jätkab vähenemist tempos ~1500 inimest nädalas (palgasurve ülespoole). Kusjuures juba aasta tagasi käisid esimesed jutud kvalifitseeritud tööjõu puudusest.

    Keskmine palk Q1 on nominaalis juba all time high lähedal (+-1%), kui seda juba mitte löönud pole. Reaalpalk (ostujõuga korrigeeritult) on siiski ~8% allpool.

    Eksport buumib täiega, on 2008 tipu ammu löönud ja ka sisenõudlus taastub hoogsalt. Sisenõudlus on küll 2007-2008 tipust siiski kaugel, mis on ka mõistlik ja jätkusuutlik arvestades tolleaegset laenu peal tarbimist. (ei viitsinud konkreetseid numbreid otsida)

    Paar väidet:
    Majandus on selgelt tõusuteel ja uus buumiaeg pole väga kaugel enam.
    Palgad hakkavad ka elukallidust biitima juba selle aasta teises pooles ja millalgi järgmisel aastal lüüakse ka reaalpalga all time high.
    Reformi poliitika on end õigustanud 600'ga, Eesti riik on majandusliku käitumise poolest selgelt maailma esirinnas!

    Ja et äksõnit, EntV'd, verd ja pisaraid saaks: Need, kelle elujärg aasta lõpuks paremal järjel pole, kui buumi ajal, on saamatud, laisad ja lollid :D

    Allikad: LHV foorumi https://fp.lhv.ee/forum/invest/121837 kaudu enamasti statistikaametist.
    Last edited by muruntau; 16.06.11, 21:44.
  • muruntau
    • Jan 2009
    • 4325

    #2
    Re: majanduse offtopic

    Seni on vaadeldud laiemas plaanis Baltikumi ühtse piirkonnana. Praegu aga oleks Eesti võrdlemine Lätiga umbes sama, kui Rootsit võrrelda Kreekaga (Rootsis pole majanduslangust olnudki ja seal buumib hetkel ikka jõhkralt ja Kreeka on, well, Kreeka). (Stefani kaudu kusagilt rootsi foorumist)

    Comment

    • Tarmonator
      Lingiparandaja
      • Oct 2008
      • 3274

      #3
      Re: majanduse offtopic

      Kõik on ju ilus tore, aga...
      Kui sahinad Prantsusmaa peatsetest raskustest tõeks saavad, siis oleme ikka kõik käpuli kogu oma suure liiduga. Kreeka oleks selle kõrval köömes.

      Comment

      • E-Kunn
        FPP Pro
        • Jan 2010
        • 261

        #4
        Re: majanduse offtopic

        Vaadates, mis maailmas tegelikult toimub ei ole asjad sugugi nii roosilised kui tundub. Praeguse kiire tõusu taga on siiski keskpangad/riikide sekkumine, mis on ju pm kunstlik majanduse kasvatamine. Näiteks USA riiklikud abiprogrammid on juba üle 4 triljoni dollari, samas on neil eelarve defitsiid sel aastal 12%. Selline majandus mis on kunstlikult kasvatatud ei ole ju väga jätkusuutlik. Loodaks muidugi et kõik läheb sama ilusasti edasi, kuid targemad julgevad siinkohal vastupidist väita!

        Comment

        • Cash87
          Vana Tegija
          • Feb 2009
          • 1402

          #5
          Re: majanduse offtopic

          Mul nagu ei jõua kohale, miks inimesed ikka nii negatiivselt kogu selle EL värki suhtuvad? Kus oleks Eesti riik praegu kui me poleks EL liige ja mis toimuks Eestis kui võimul oleksid tsentristid ja vasakpoolsed?

          Comment

          • muruntau
            • Jan 2009
            • 4325

            #6
            Re: majanduse offtopic

            Eks neid doom ja gloom jutte käib kogu aeg, teine küsimus on, kui palju neil ka sisu on. Faktid on need, et vinduval globaalsel taustal on Eesti end täiega käima tõmmanud samal ajal kogu aeg võimendust vähendades. Ega see lääne laenuraha peal majanduse turgutamine eriti hea ei ole, vähemalt struktuurseid muutusi see kaasa ei too ja uut korralikku vundamenti tõusule ei loo. Eesti õudne lõpp on selles suhtes igati etem, kui Lääne valitud lõputa õudus. Paar aastat vöö koomale, igaüks vaatab enda käitumise üle, teeb korrektuurid ja ollakse järgmiseks hüppeks valmis.

            Praegu ei ole sugugi kindel, kas nt Hispaania või Itaalia mingisugust päästmist vajab, neid jutte on käinud umbes poolte Euroopa riikide kohta nüüdseks. Samuti ei pruugi USA enda võlakoorma all niipea kokku kukkuda, äkki laseb veel paar majandustsüklit läbi võimendust kasvatades. Juba 80 aastate lõpus räägiti, et USA'l on suur riigivõlg, kuigi see oli tol ajal vaid murdosa tänasest nii absoluutarvult kui ka protsendina SKP'st. Jaapani riigivõlg on paar korda suurem kui USA'l, aga keegi ei räägi Jaapani võimalikust kokkukukkumisest (kuigi ega seal pole paar aastakümmet mingisugust kasvu ka olnud).

            Comment

            • muruntau
              • Jan 2009
              • 4325

              #7
              Re: majanduse offtopic

              Algselt postitas Cash87 Vaata postitust
              Mul nagu ei jõua kohale, miks inimesed ikka nii negatiivselt kogu selle EL värki suhtuvad? Kus oleks Eesti riik praegu kui me poleks EL liige ja mis toimuks Eestis kui võimul oleksid tsentristid ja vasakpoolsed?
              Kui võimul oleks Kesk ja Sotsid oleks meil hullem kui Kreeka ja Läti kokku.

              Comment

              • Tarmonator
                Lingiparandaja
                • Oct 2008
                • 3274

                #8
                Re: majanduse offtopic

                Algselt postitas Cash87 Vaata postitust
                Mul nagu ei jõua kohale, miks inimesed ikka nii negatiivselt kogu selle EL värki suhtuvad? Kus oleks Eesti riik praegu kui me poleks EL liige ja mis toimuks Eestis kui võimul oleksid tsentristid ja vasakpoolsed?
                Kui see käis minu pihta, siis mina ei ole absoluutselt EL vastane. Mitte mingil juhul. Minu eelnevast postitusest võis selline mulje jääda küll, aga ei ei ei ei ei.

                Comment

                • Cash87
                  Vana Tegija
                  • Feb 2009
                  • 1402

                  #9
                  Re: majanduse offtopic

                  Ok kui juba väheke poliitilisemaks läks siis äkki targemad oskavad öelda. Räägitakse, et väga hea on see, et Eestil pole võlgu ning on koguni reserv ja mitte väike. Miks kõige raskemal ajal seda kasutama ei hakatud? Mille jaoks veel kui mitte väikeseks boostiks suure surutise ajal?

                  Comment

                  • Vandalar
                    Pokkerihai
                    • Oct 2008
                    • 3577

                    #10
                    Re: majanduse offtopic

                    Järelikult polnud kõige raskem aeg.

                    Comment

                    • muruntau
                      • Jan 2009
                      • 4325

                      #11
                      Re: majanduse offtopic

                      Algselt postitas Cash87 Vaata postitust
                      Ok kui juba väheke poliitilisemaks läks siis äkki targemad oskavad öelda. Räägitakse, et väga hea on see, et Eestil pole võlgu ning on koguni reserv ja mitte väike. Miks kõige raskemal ajal seda kasutama ei hakatud? Mille jaoks veel kui mitte väikeseks boostiks suure surutise ajal?
                      Ma pole küll 100% kindel, aga minu arust kasutati sellest umbes kolmandik ära küll eelarve puudujäägi klappimiseks. Rohkem ei kasutatud seetõttu, et oli vaja Eurole ülemineku kriteeriume täita.

                      Comment

                      • bluelite
                        Vana Tegija
                        • Nov 2010
                        • 1190

                        #12
                        Re: majanduse offtopic

                        Algselt postitas Cash87 Vaata postitust
                        Ok kui juba väheke poliitilisemaks läks siis äkki targemad oskavad öelda. Räägitakse, et väga hea on see, et Eestil pole võlgu ning on koguni reserv ja mitte väike. Miks kõige raskemal ajal seda kasutama ei hakatud? Mille jaoks veel kui mitte väikeseks boostiks suure surutise ajal?
                        Eestil siiski on võlg, kuid võrreldes teistega ei ole see vist nii märkimist väärt.
                        http://www.eesti.ca/index.php?op=art...=32191&lang=et

                        Comment

                        • Booyaka
                          FPP Pro
                          • Dec 2008
                          • 249

                          #13
                          Re: majanduse offtopic

                          toon popcorni!

                          Comment

                          • erplander
                            ekrelander
                            • Oct 2008
                            • 1029

                            #14
                            Re: majanduse offtopic

                            Algselt postitas Madis Very
                            not again
                            tundus, et tuleb lahe informatiivne teema
                            Ei, seda minagi, et lahe teema ja nii tore, et kohalik valve-majandusspets meid ikka kursis hoiab, kui hästi me suure, targa ja karismaatilise juhi saatel kommu..., pardon, 5 Euroopa rikkama riigi suunas sammume. Ikka jah, täpselt nii. Vaid kujutlege, millisel ajaloolisel hetkel on meile antud võimalus elada ja kõike seda nautida.

                            Comment

                            • mikk2468
                              Vana Tegija
                              • Nov 2009
                              • 1039

                              #15
                              Re: majanduse offtopic

                              Sa võiks pikemalt lahti seletada mis probleem sul reformierakonnaga on ja mis kõik oleks sinumeelest paremini meie riigis kui reform poleks puldis.

                              Comment

                              Working...