Avaldatud: 15. märts 2013
Kategooria: Ranka Blogi

Läbi ta saigi – Aasia 2013 kokkuvõte

47 päeva, paarkümmend tuhat kilomeetrit õhus, maas ja merel. Number võib tunduda suur, «tulemuseks» kõigest kümmekond peatuspaika ja ainult viis riiki, millest üks oli mu reisipagasis uus. Aga siiski võin reisi lugeda taaskord õnnestunuks, sest sain väga huvitavaid kogemusi.

Foto: Kamraadid Macaus

Foto: Kamraadid Macaus

Kui reisi alguses kummitas mind pidevalt igavus-ammendumis probleemid, siis lõpus taaskord positiivsed emotsioonid ning kutse tagasi Aasiasse. Algesetest turistilõksudest nagu näiteks Bangkok ja Filipiinide külastatuimad kohad asendusid turistidele vaikselt vähemtuntud kohtadeks.

Siirdusime Filipiinide pealinnast lõunasse. Manila räpased-kitsad ja pidevalt elust kihelevad tänavad asendusid San Jose «väikelinna» auklike ja pimedate uulitsatega, kus kohalikud toimetasid oma asju. Kes müüs apelsine, kes üritas oma trikele (kolmerattaline takso) leida kliendi, kes jällegi tänaval 1l pudeliga mõni liitrit kütet müüa.

Kohalik müümas kütust tänaval Coroni tänaval

Foto: Kohalik müümas kütust tänaval Coroni tänaval

Tänavapildist hakkasid kaduma kerjused, liigkasuvõtjatest kaubitsejad, kes üritasid müüa paari euro väärtust kaupa mõnekümne-eurose alghinnaga. Ometi ei saa väita, et need linnad oleksid rikkamad – vastupidi, aga inimesed muutusid ausamaks. Kui Manilas taksojuht püüab enda teenust maha müüa 1000 peesoga (€20), kuigi taksomeetrit õigeks hinnaks kujuneb 150 peesot või trike-juht 200-peesose hinnaga, kus on vähemalt 50% õhku sees, siis lõunapoolsetes piirkondades lepitakse koheselt 20 peesot (vähem kui €0.5) inimese kohta.

Coroni kohalike kalurite elumajad

Foto: Coroni kohalike kalurite elumajad

Loomulikult ei ole kadunud kuskile seks-turism, aga need on rohkem peidetud baaridesse või pubidesse. San Joses siis linna ääre ossa ja Coronis mõnda üksikusse baari, mida linna peale kokku oli vist kolm. Naljaka seigana võib siinkohal välja tuua maailma väiksuse. Umbes nädal enne reisi algust saime tuttavaga kokku Tallinnas Club Hollywoodis, kes ütles, et läheb Aasiasse. Ei mäletanud täpseid sihtmärke, aga ütlesin, et mina kahjuks nendes suundades ei liigu.

Küll aga selgus, et Coron Town, mis on väga väike linna Palawani saarel, oli täpselt samal ajal see sama tuttav seal. Tegu siis tegelasega, kelle rännuteekonda kajastati ka Eesti meedias: «Eesti rändur ostis Filipiini neiu bordellise välja». Mina tema tegu ei õigusta ja minu jaoks on see äärmiselt loll ja mõttetu tegu. Siinkohal ma enam vaidlema ega arutlema selle üle ei hakka, aga tahtsin veelkord oma arvamuse välja tuua.

Edasi siirdusime taaskord Angelesi ja sealt Hong-Kongi. Punt läks kaheks. Chaom1 ja Ranno sisenesid hilisõhtustel tundidel Hiina Rahvavabariiki. Mina aga oma tüdrukuga üle lahe Macau suunas, et talle Hiina viisa teha. Hiina viisa tegemine oli lihtsamast lihtsam. Kui muidu Hiina viisaga võib võtta aega kuni 4-5 päeva, siis Macaus avalduse täitmine koos pildi ja vajaliku lennupileti printimisega võttis 15 minutit ja viisa saime kätte sama õhtuks. Arvestada tuleb ka sellega, et kokku kontori peale üks inimene, kes natuke inglise keelt oskas ja selles piisas.

Kui soov hiina minna, siis kindlasti soovitan kasutada seda. Eelmisel aastal tegi samamoodi ka ESTPatrick. Parimaks suunaks on Tallinn-Hong Kong, sealt parvega Macausse, teha viisa ja siirduda parvega edasi mandri Hiina. Viisa maksumus 400-600 Hong Kongi dollarit (€40-€60)

Macaus Hiina viisa tegemiseks otsi seda maja. Piisab taksojuhile pildi näitamisest :)

Foto: Macaus Hiina viisa tegemiseks otsi seda maja. Piisab taksojuhile pildi näitamisest 🙂

Macaus ma olen nüüdseks käinud 4 korda ja see linn ei vea mind alt. Lasnamäe suurune ala, Aasia hasartmängude keskus. Tulukesi, sagimisi palju. Võimsad kasiinod, puhas ja turvaline aga kompaktne linn, meie talvekuudel meeldiv temperatuur: ei ole palav, ei ole külm ja ei saa öelda, et eriti kallis v.a. majutus hotellides. See on linn, kus ma elaks ja ei väsi seda korrutamast.

Foto: Õhtune vaade Macaule

Foto: Õhtune vaade Macaule

Pärast kahte ööd siirdusime sadamasse, võtsime esimese laeva (ferry) ja maabusime Shenshzeni Shekou sadamas, kus ootas 50km taksosõit Ranno ja Heiko suunas. Hiinas võid Inglise keele unustada, aga siiski läks reis libedalt. Käte-jalgade, «surnud» GPS-iga jõudsime sihtkohta vähem kui tunniga ning mööda panin ainult 30 meetriga.

Edasi siirdusime oma rännaku viimasel nädalal Dongguani poole. Kuna Heikol oli kohalik kontakt, kes aitas meid nõu ja jõuga, siis asjad ei saanudki enam paremini minna. Siinkohal tuleks kindlasti ära mainida hiinlaste külalislahkus. Hiinas oldud nädala vältel tehti meile kõik ette taha ära. Mitte kordagi ei jäetud «ilma hooleks». Isegi väga lihtsad asjad: hotellid, transport, söögid jms. kõik hoolitseti meie eest.

See ei ole Hiinas harukordne, vaid pikk traditsioon. Kui sinule tuleb külaline, siis hoolitse tema eest. Kui külalisel midagi vaja, siis võõrustajad hoolitsevad selle eest, et külalise soov või vajadus saaks täidetud ja ole ettevaatlik raha pakkumisega: seda ei võta keegi vastu ja vaadakse pigem viltuse pilguga.

Eelviimasel päeval saime Hiina õhtusöögile. Seal olime meie neljakesi ja 6-7 hiinlast. Iga «valge» vahele istus alati üks kohalik ja seda seepärast, et võõrustajad saaksid külalisi aidata ja jälgida, et kõik oleks neil hästi ja korras. Õhtusöök või üldse söömine on selline sotsiaalne komme, kus laud on lookas erinevaid kohalikke roogasid. Lisaks muidugi laua pealt ei puudunud kohalik ja traditsioonline Hiina viin, mida ma ka Macaus proovisin. Kordamööda võetakse shotte ja sihtmärkideks loomulikult külalised. Väga uus ja meeldiv kogemus just külaliste võõrustamisel.

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/537522_515831915122678_1831201424_n.jpg

Foto: Õhtusöök võõrustajatega

Kokkuvõttes Hiina meeldis ja jättis väga hea mulje. Uus ja huvitav kultuur, teistlaadi inimesed. Arvamus ei ole objektiivne, kuna viibisin kõigest paaris linnas ja sedagi lõunapoolses Hiina kõige rikkamas provintsis. See on koht, kuhu ma tahaksin tagasi ja tundsin, et nädalast jäi väheks, väga väheks ja sooviksin nende kultuuri sügavamalt tundma õppida.

Mida siis sai õpitud. Kõige enne seda, et kotiga maailmarändurit minust ei saa. Selle all pean silmas, et mul peab olema stabiilsus. Antud reisil oli ainult üks hotell, kus ma peatusin kauem kui 4 päeva. Pidev ringi liikumine hotellist-hotelli kurnab ja tekitab tüdimust. Lisaks väljas söömine, millele järgneb sümboolne klaas õlut-veini ei ole ka see, mida ma nii väga otsiks.

Samuti viskas koppa ette pidev vaesus, kerjamine,  räpasus, millegi peale surumine ja suvalise teenusepakkujaga hinnaüle vaidlemine. Lõppkokkuvõttes saad ikka petta. Eriti närvi ajasid Coroni linnas hotellide omanikud. Ukse peal rääkides on kõik super-fine ja ilus: suured ruumid, soe vesi, wifi, kohvi ja tee tegemise võimalused, restoran jne. Pakkus head hinda. Tuba seest keset ööd ei näinud, sest kõik olid täis ja nii siis riskisime ning ostsime põrsa kotis.

Jõuad tuppa avastad, et see, mida kutsutakse wifiks, kutsusime meie 90-ndatel dial-up internetiks, soe vesi on juriidiliselt korrektne soe vesi, sest soojakraadid tõesti hakkavad alates nullist, toa suuruse üle ka vaielda ei saa ning duzziruumis on veel luksuseks duzzist 2m mõlemal pool seinas stepslid. Restoran on täiesti olemas, aga hotelli omanik unustas mainida pisiasja, et seal ei ole äritegevust toimunud aastaid 🙂 See oli viimane piisk ja edasi hakkasin ainult 4+ tärnidega hotellides elama ja edaspidi üritan nii vähe, kui võimalik vältida Aasias urkariike ja hotelle

EDIT: ja vabandan kirjavigade pärast. Siiski blogi, mitte Eesti keele eksam 🙂€10 Pokkerisse

Kõik, kes avavad Unibet’i konto ja teevad esimese sissemakse, saavad koheselt €10 pokkerisse. Lisaks €200 boonust.

€10 saab kasutada €0.02/€0.04 rahamängudes ning pärast 750 flopi vaatamist on €10 ja selle tulemusena saadud võidud Sinu.


REEGLID JA TINGIMUSED
  • €10 lisatakse kontole rahalaua piletina.
  • €10 pilet lisatakse kontole koheselt pärast esimest sissemakset.
  • €10 piletit saab kasutada €0.02/€0.04 panustega NL Hold’em rahalaudades.
  • Kõik €10 pileti tulemusel saadud võidud lisatakse pileti summale juurde.
  • Piletil olev summa muutub sularahaks pärast 750 flopi vaatamist.
  • Kui piletil olev summa muutub sularahaks, siis see kuulub täielikult mängijale.

Seega avades Unibet’i konto nüüd, saad koheselt €10 täiesti tasuta mängimiseks. Kõik võidud liidetakse pileti summale juurde ja kui oled vaadanud ära 750 floppi, siis saad €10 kui ka selle tulemusena saadud võidud endale. Kui kaotad ei juhtu midagi.


Samal Teemal