majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • ranka
    Miljon Põhjust Kodus Olla
    • Sep 2008
    • 36444

    #1576
    Re: majanduse offtopic

    Algselt postitas karupoeg Vaata postitust
    imo nii lihtne see ei ole. Hindade tõus on siiski vastavuses nõudluse ja tarbijate taluvuspiiriga. Kulude tõusuga saab küll hinnatõusu põhjendada väga hästi, kuid reaalsuses tõstetakse hindasid siiski nii, et jätkuks ka tarbijaid. A la statoil kordab oma mantrat, et "sisseostu hind on tõusnud ning sellest tulenevalt tõuseb ka toote/teenuse hind". Lollikindel vahend, kuid jätkusuutlik kuniks tarbijate taluvuspiir ei ole saavutatud (ju siis bensiinihindades ei ole lagi veel käes).

    Oletame nüüd, et olukorras, kus hinnatõusuks väga ruumi ei ole, kuid tööjõukulud kasvavad on üheks lahenduseks tööjõukulude optimeerimine. Ehk siis saadetakse üks viiest töötajast pakkima ning jaotatakse töökoormus nelja allesjäänu vahel. Kõigil töökoormus tõuseb ning on ruumi ka palka tõsta.
    OBV ma ei mõelnud seda nii 1:1. Aga kui tänasel päeval olev miinimumpalk kahekordistakse homme või veel ekstreemsem - neljakordistatakse ning ütleme, et kõik töölised jäävad alles, siis peavad hinnad tõusma. Reaalsuses seda ei juhtu, sest mistahes makse/minpalke ei tõsteta nii suurelt vaid tehakse sujuvalt.

    Comment

    • Potsataja
      õilishing
      • Oct 2008
      • 5270

      #1577
      Re: majanduse offtopic

      Algselt postitas ranka Vaata postitust
      Hmmm. Ma arvan, et patoloogilisele töötule on parem, kui miinimumpalka üleüldse ei ole, kui miinimumpalga suurendamine? Iga sundpalga tõstmine tähendab kulusid ettevõttele, mis taandatakse hindade tõusuga, või jälle eksin ?

      Seega järeldan, et miinimumpalga tõstmine hõlmab endas eelkõige miinimumpalga saajate ja muude madalapalgaliste tööliste huve?
      Miinimumpalga saajate palgafond moodustab 2012. aasta ettevõtlussektori kogukasumist (mitte kuludest!) 2,4%, Seega miinimumpalga 10-20% tõusu mõju hindadele oleks kaduvväike. Huvitav ongi see, et kui miinimumpalga osakaal kuludest on tegelikult nii väike, siis miks selle tõusu vastu nii innukalt sõdida? 2012. aastal "lihtsalt ei saanud" rohkem tõsta kui 5%, kuigi 10% oleks mõjutanud ettevõtete kogukasumit 0,12% asemel hoopis 0,24% võrra.

      Samas tööjõukulud tervikuna tõusid 11 protsenti ehk ümmarguselt 560 miljoni euro võrra, mis moodustab ettevõtlussektori kogukasumist 19,35%.

      Comment

      • karupoeg
        Pokkerihai
        • Jun 2012
        • 3823

        #1578
        Re: majanduse offtopic

        Algselt postitas Potsataja Vaata postitust
        Miinimumpalga saajate palgafond moodustab 2012. aasta ettevõtlussektori kogukasumist (mitte kuludest!) 2,4%, Seega miinimumpalga 10-20% tõusu mõju hindadele oleks kaduvväike. Huvitav ongi see, et kui miinimumpalga osakaal kuludest on tegelikult nii väike, siis miks selle tõusu vastu nii innukalt sõdida? 2012. aastal "lihtsalt ei saanud" rohkem tõsta kui 5%, kuigi 10% oleks mõjutanud ettevõtete kogukasumit 0,12% asemel hoopis 0,24% võrra.

        Samas tööjõukulud tervikuna tõusid 11 protsenti ehk ümmarguselt 560 miljoni euro võrra, mis moodustab ettevõtlussektori kogukasumist 19,35%.
        sest miinimumpalga tõus tekitab ahelefekti ning mõjutab ka teisi palgaastmeid. Või tõstame min. palgaga koristajate miinimumtasu 400 brut € peale ning jätame nt avaliku teenistuse madalama taseme spetsialistide palgad ka sinna vahemikku?

        Comment

        • raidov
          Õpihimuline Mängur
          • Mar 2009
          • 436

          #1579
          Re: majanduse offtopic

          Algselt postitas BuildUp Vaata postitust
          Lugesin selle originaalartikli läbi ja üldiselt midagi võrreldes e24 kokkuvõttega ei muutunud. Mitte ühtegi konkreetset nõuannet ju välja ei pakutud?! Terve jutt käis selle ümber, et täiesti lambist tuleks kõigi tavatöötajate palka tõsta, sest see oleks õiglane.

          "Nõus, et ei saa kulutada rohkem, kui teenitakse, ega elada laenude (tuleviku) arvelt, nagu Kreeka või Itaalia on elanud, kuid sel juhul ei ole ka põhjendatud juhtide või mõnede ametite esindajate hiigelpalgad."

          Ise hetkel ei viitsi kuskilt mingit datat otsima hakata, aga iseenesest oleks huvitav teada kui palju saaks näiteks Eesti Energias teiste töötajate palka tõsta kui vähendada Sandor Liive palka 50%.

          Ma üldiselt olen mõelnud, et doktorantidel kaob see reaalsuse taju veidike ära, aga siinkohal on see juba magistris juhtunud.
          ÜLI TILTI AJAB, et Sandor Liive alati kõigile ette jääb :S Mis krdi näide see oli, tema palk on 10800€ EE on 6780 töötajat, 0.7€ saaks iga vend juurde!

          Aga 6780 töötajaga ettevõtte juhi kohta on see 10800€ minu arvates ikka suhteliselt VÄIKE palk! Saage üks kord aru, et suurettevõtte juht PEABKI palju palka saama, sest see on ju ilmselge, et 3000€ kuus ja 10000€ kuus töötajal on vahe. Ja EE on ju väga hästi toimiv ettevõte, ei ole ju talle peale palga numbri ja elektrihinna midagi ette heita, sama moodi, meil on elektri hind kõrge, aga EE teenib sitaks kasumit, kas nad peaksid siis meie elektrile välisprojektide arvelt peale maksma? Eratarbijate elektri müük oli eelmine aasta KAHJUMIS. Sama teema on töötajate palgaga, tõmbame EE Eesti osa sitaks kahjumisse ja tõstame töötajate palkasid?

          Täpselt sama on minu arust ministrite palgaga. Peaministri palk on 4k€ teistel 3.7k€ Mis on küll mitu keskmist, aga selle raha eest ei saagi saada kõige helgemaid päid, sest miks krdi pärast nad peaksid tahtma kogu seda jama, kui palga lagi on 4k€ ja erasektoris võid tunduvalt rohkem teenida ja enda pere paremini ära kindlustada.. Need inimesed peaks tulema 1% hulgast, aga 4k€ palk paraku ei ole ilmselt piisav lagi mille poole püüelda... ja siis peamegi leppima nendega kes on nõus. Ei saa ju võrrelda ministreid ja Sandor Liivet keskmist palka teenivate inimestega, sama moodi ei saa võrrelda Vandalari ( no offence) Anduga. Suhteliselt igal hetkel on raha mida teenida sitaks, aga ilmselge on see, et kõige lihtsam on keskmist palka teenides õhtul teleka ees pilkut libistades kurta rasket elu, paraku aga nii asjad paremaks ei lähe. 99% Inimesi on lihtsalt ise saamatud, et midagi paremaks muuta, kindlasti on 1% inimesi kes ei saa ja nendest on tõesti kahju, aga selle 1% hulgast kindlasti enamus ei ole need kes kurdavad ja vinguvad

          Mõelge kasvõi seda, palju meil on siin inimesi, kes teenivad keskmiselt rohkem kui ministrid :)
          Last edited by raidov; 18.03.13, 21:12.

          Comment

          • Maxi
            Pokkerihai
            • Nov 2010
            • 1849

            #1580
            Re: majanduse offtopic

            Algselt postitas raidov Vaata postitust
            Mõelge kasvõi seda, palju meil on siin inimesi, kes teenivad keskmiselt rohkem kui ministrid :)
            Paraku omas valdkonnas ollakse pädevamad ka :)

            Comment

            • qbj0hn
              Auk on auk. FAKT!
              • Nov 2008
              • 7091

              #1581
              Re: majanduse offtopic

              Algselt postitas raidov Vaata postitust

              Täpselt sama on minu arust ministrite palgaga. Peaministri palk on 4k€ teistel 3.7k€ Mis on küll mitu keskmist, aga selle raha eest ei saagi saada kõige helgemaid päid, sest miks krdi pärast nad peaksid tahtma kogu seda jama, kui palga lagi on 4k€ ja erasektoris võid tunduvalt rohkem teenida ja enda pere paremini ära kindlustada.. Need inimesed peaks tulema 1% hulgast, aga 4k€ palk paraku ei ole ilmselt piisav lagi mille poole püüelda... ja siis peamegi leppima nendega kes on nõus. Ei saa ju võrrelda ministreid ja Sandor Liivet keskmist palka teenivate inimestega, sama moodi ei saa võrrelda Vandalari ( no offence) Anduga. Suhteliselt igal hetkel on raha mida teenida sitaks, aga ilmselge on see, et kõige lihtsam on keskmist palka teenides õhtul teleka ees pilkut libistades kurta rasket elu, paraku aga nii asjad paremaks ei lähe. 99% Inimesi on lihtsalt ise saamatud, et midagi paremaks muuta, kindlasti on 1% inimesi kes ei saa ja nendest on tõesti kahju, aga selle 1% hulgast kindlasti enamus ei ole need kes kurdavad ja vinguvad

              Mõelge kasvõi seda, palju meil on siin inimesi, kes teenivad keskmiselt rohkem kui ministrid :)

              Ma mby võtan kontekstist välja või panen mööda, aga teeksin siukse märkuse.

              Isiklikult valiks ma ministriteks ikka inimesi kes teevad seda pigem missiooni tundest, et asju tõesti paremaks timmida ja riigi arengule kaasa aidata.
              Mitte inimesi kes lähevad sinna selleks tööle, et palju raha teenida, et sellega oma pere ära kindlustada.

              Tho, loomulikult kui töö on hästi tehtud peab see ka vääriliselt tasustatud saama.
              Teisalt jällegi suurem palk võib motiveerida ka paremini enda tööd tegema, aga kui sa sinna kord ronid siis ma siiralt loodan, et see pole eelkõige rahanumbri pärast.

              Comment

              • BuildUp
                Pokkerihai
                • Oct 2008
                • 2547

                #1582
                Re: majanduse offtopic

                (Klõpsa sisu nägemiseks / peitmiseks)


                Sandor Liive näite tõin lihtsalt sellepärast, et kõik teavad kes ta on ja palju ta teenib. Idee oligi selles, et kui ettevõttes on juba üle 1000 töötaja, siis sellega seoses teiste töötajate heaolu ei muutu, kui juht teenib 5k€ rohkem või vähem.

                Lisaks unustatakse tihtipeale ära see, et kõrgematel kohtadel seisvatel isikutel on ligipääs teatud informatsioonile, mis valedesse kätesse sattumise korral võib tekitada palju kahju ning juba see väärib kõrgemat tasustamist.

                Comment

                • tolmuahv
                  Klubi Liige
                  • Feb 2009
                  • 2502

                  #1583
                  Re: majanduse offtopic

                  Kõrgepalgaliste kohta:

                  Sandor Liive palk koos maksudega on aastas vist ca €160k. See on umbes 0.2% ettevõtte kasumist. Ma arvan, et poolkõva ja väga hea juhi mõju vahe ettevõtte tulemustele pikemas perspektiivis on vähemalt paarkümmend protsenti, tavaliselt veel rohkem. S.t. kui ma ettevõtte omanik oleks, siis maksaks Liivele €1m kuus kui alternatiiv oleks mingi suvaline tohlakas või ametnik.

                  Piisab ühest näitest, kus EE juht palga välja teenib: Ettevõtte laenukoormus on €750m, sellelt makstakse pidevalt intressi. Liive ajal on EE suutnud väga head tööd teha, et intressikulusid alla saada pankades ja emiteerinud enda võlakirju (mis on ettevõtte jaoks väga suur ja tülikas lisatöö võrreldes pangalaenuga). Kui laenuintress väheneb kasvõi 0.1%, siis selle säästetud raha eest saaks 5 Sandor Liivet tööl hoida. Pigem on laenuintress vähenenud väga palju rohkem kui 0.1%.

                  Muuseas, Tero Taskila oleks oma palga poolest olnud Soome palgaedetabelis kusagil 700-800 piirimail. Meil tundub see palk lumpenile enneolematu, samas arenenud riikides on see tavapärane.

                  Ministrite palgast: Minu arust on see tõsine probleem, millest keegi rääkida ei saa, sest teema on liiga radioaktiivne. Eestis ei ela minister oma palgast hästi ära, elab täiesti tavapäraselt. See tähendab, et paljud väga tugevad kandidaadid ei saagi ministriks saada, sest neid lihtsalt ei rahulda see palk. Samas valitsuse liikmetest sõltub väga palju. Kasvõi 0.01% efektiivsem valitsemine rohkem kui kataks ministri palgakulu. Näiteks Singapuris saavad ministrid ca. $2-3m aastapalka ja bonused on oluline osa packagest, sõltuvalt siis riigi üldisest edust. Ma usun, et nad on sellest riigina rikkamad, mitte vaesemad.

                  Comment

                  • tolmuahv
                    Klubi Liige
                    • Feb 2009
                    • 2502

                    #1584
                    Re: majanduse offtopic

                    Miinimumpalgast: Basic majandusteooria ütleb, et miinimumpalga tõstmine mõjub majandusele kokkuvõttes halvasti, see pole isegi tõsiselt vaieldav teema. Miinimumpalk on sotsiaalne meede, millega üritatakse teostada ümberjagamist, aga see pole eriti efektiivne. Erinevad uuringud ütlevad, et miinimumpalga tõstmine kipub pigem ebavõrdsust suurendama, sest tööle jäävad inimesed elavad paremini ära, aga miinimumpalga tõstmise järel töötuks jäävate inimeste olukord halveneb drastiliselt. Palju efektiivsem meede on maksuvaba miinimumi tõstmine, millel on kõige suurem positiivne mõju madalapalgalistele ja mis ei mõju tööhõivele negatiivselt. See muidugi vähendab riigi maksutulu.

                    Mõnes mõttes on nukker lugeda, kui eelmainitud "Magister" sellist kelbast ajab. Aga ta on oma karistuse juba osaliselt saanud - selline inimene ei leia kunagi hästi tasustatud tööd erasektoris. Tema saatuseks ongi kiibitseda ja vinguda, et "tehtagu mu elu paremaks", samas kui objektiivne reaalsus ütleb talle vaikides "go f yourself".

                    Comment

                    • Maxi
                      Pokkerihai
                      • Nov 2010
                      • 1849

                      #1585
                      Re: majanduse offtopic

                      Aga mis juhtuks kui riigikogu palk muudetaks boonustepõhiseks? et a la 4k€ on fikseeritud palk ja võimalus teenida teist samapalju boonusena näiteks kvartali kokkuvõtete põhjal.
                      Mis muutuks, kui riigikogu koosseisu vähendataks 101 pealt 51 peale, aga nende 51 palka tõstetakse oluliselt?
                      Ma olen selle peale ka mõelnud, et mis tõmbaks ettevõtjaid ja seda top 1% inimestestest tegelema eraettevõtluse kõrval ka otsesema riigijuhtimisega (kaudselt seda juba tehakse). Uitmõte oli pakkuda palga asemel maksuvabastust näiteks dividendidele ja näiteks tulumaksumäära vähendamist 10% peale. Aga selleks, et ettevõtja saaks ka olla riigikogus tuleks seadusandlust oluliselt muuta. Selleks kellelgi eriti huvi ei ole.
                      Fakt on, et nii palju nagu Korobeinik või Randpere teenivad, ei saaks nad riigikogust isegi siis kui seda palka mtmekordistataks, aga kuidagi tuleks targemaid ja võimekamaid inimesi hoida ka riigi jaoks kasulikel kohtadel.

                      Hetkel riigikogu koosseisu vaadata siis seal nii palju elukutselisi poliitikuid kes tegelevad populismiga. Teine grupp selliseid kelle kasulikkust mina küll hinnata ei oska ja täpselt aru ka ei saa miks nad seal on.

                      Üldiselt mulle Randpere väga poliitikuna ei istu, aga see artikkel suht mõistlik imho:
                      Reformierakondlane Valdo Randpere kommenteeris, et riigiettevõtete ja sihtasutuste juhtide palkasid võiksid piirata ettevõtete ja sihtasutuste nõukogud, mitte seadus. Nimelt arvas peaminister Andrus Ansip hiljuti, et riigiettevõtete ja sihtasutuste juhtide palkasid peaks võibolla piirama seadusega.

                      Comment

                      • privador
                        Pokkerihai
                        • Oct 2008
                        • 3951

                        #1586
                        Re: majanduse offtopic

                        no aga Tolmuahv. Ok et Taskilal on madal palk võrreldes Soome rikkuritega...
                        Aga kui inimene ei saanud tööga hakkama, miks ta võttis siis vastu "kuldse käepigistuse"

                        Pm jääks nagu tunne, et suured juhid nn freerollivad. Kui läheb hästi saad palka ja boonuseid jurude küsida, kui vastupidid, siis saad "kuldse käepigistuse" ja äkki teine ettevõtja ootab tema kogemustega...


                        Ja teiseks sa räägid, et Sandor Liive on imemees, aga kus sa tead, et tema tööd teeb, äkki tal on mingit 100 Harvardi kraadiga finantsdirektorit-nõustajat ja tüüp paneb ainult allkirju ja käib vastuvõttudel esindusmeest mängimas
                        Last edited by privador; 19.03.13, 08:53.

                        Comment

                        • tolmuahv
                          Klubi Liige
                          • Feb 2009
                          • 2502

                          #1587
                          Re: majanduse offtopic

                          Riigikogule rohkem maksmine oleks vaid üks osa. Praegusel kujul oleks see suht ebaefektiivne, sest sinna valitakse mitte kõige mõistlikumad ja targemad tööloomad, vaid kõige populaarsemad inimesed ja kõige lojaalsemad parteisõdurid. Tõsta palka palju tahad, ikka on Yana Toom ja Priit Toobal riigikogus. Selleks peaks kogu valimissüsteemi muutma, aga ma ei oska küll mingit töötavat terviklahendust välja pakkuda. Igale parlamenti kandideerijale kohustuslik IQ-test ja veel mõni test, mis tõendaks nende pädevust vähemalt ühel erialal?

                          Comment

                          • tolmuahv
                            Klubi Liige
                            • Feb 2009
                            • 2502

                            #1588
                            Re: majanduse offtopic

                            Algselt postitas privador Vaata postitust
                            no aga Tolmuahv. Ok et Taskilal on madal palk võrreldes Soome rikkuritega...
                            Aga kui inimene ei saanud tööga hakkama, miks ta võttis siis vastu "kuldse käepigistuse"

                            Pm jääks nagu tunne, et suured juhid nn freerollivad. Kui läheb hästi saad palka ja boonuseid jurude küsida, kui vastupidid, siis saad "kuldse käepigistuse" ja äkki teine ettevõtja ootab tema kogemustega...


                            Ja teiseks sa räägid, et Sandor Liive on imemees, aga kus sa tead, et tema tööd teeb, äkki tal on mingit 100 Harvardi kraadiga finantsdirektorit-nõustajat ja tüüp paneb ainult allkirju ja käib vastuvõttudel esindusmeest mängimas
                            1) Taskila oleks saanud pasarahet either way. Sa oled töötaja ja sind lasti just lahti. Miks sa peaks töölepingu järgsest hüvitisest loobuma? Sest lumpen kisab? Kui sa pokkeriturniiril rämeda suckouti teed ja set over set neliku välja imed, kas jätad auhinnaraha võtmata, sest see on ebaõiglane?

                            2) Liivel ongi meeskond. Peabki olema. Juhi üks kõige olulisem omadus on õigeid inimesi leida, mitte üritada üksi kogu Eesti elektrit toota või laiali vedada.

                            Comment

                            • Maxi
                              Pokkerihai
                              • Nov 2010
                              • 1849

                              #1589
                              Re: majanduse offtopic

                              Ma kuskilt lugesin, et Taskila ei olnudki tahtnud nii kõrget põhipalka, vaid pigem suuri boonuseid eduka juhtimise puhul, aga mingil põhjusel seda ei soovitud pakkuda.

                              Ja see tippjuhtide palgakärpimine tundub küll liigse vingumisena. Kui juht on pädev siis 30k € kuus maksta samas, kui firma teenib aastas 50m kasumit tundub suhteliselt loogiline.

                              Comment

                              • tolmuahv
                                Klubi Liige
                                • Feb 2009
                                • 2502

                                #1590
                                Re: majanduse offtopic

                                Eestis seadus ei luba riigi enamusosalusega ettevõtte juhile maksta bonust üle 3 kuu põhipalga ulatuses aastas. Sellepärast ei saanud Taskilale ka muud struktuuri pakkuda.

                                Comment

                                Working...