majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • inward
    Klubi Liige
    • Sep 2009
    • 6275

    #1561
    Re: majanduse offtopic

    Algselt postitas vsiu100 Vaata postitust
    http://www.e24.ee/1172478/uusen-300-...tis-enam-olla/


    ma lähen tilti selliste asjade peale. "magister", wtf???? Milles?

    Codecci idee mulle meeldib.
    Kui kaotada ära miinimum palk, mis siis saab?
    Algselt postitas ussdoktor Vaata postitust
    Pensioni võiks ära kaotada, täiesti.

    Ja see "magister" ilmselt soovib tulevastel valimistel osaleda? Lauslollus, TTÜ peaks ilmselt oma õppekava ja rektorid üle vaatama.
    Lugege ikka originaalartiklit ka enne. Ta peaks olema TTÜ haldusjuhtimise magister.

    Pealegi, imo ei ole põhjendatud ühe magistrikraadiga inimese sõnavõtu eest, kritiseerida tervet õppekava ja seal õpetavaid rektoreid. Mõnede välja toodud aspektidega pole päris nõus, aga üldiselt räägib ju õigetest asjadest.
    Last edited by inward; 18.03.13, 16:15.

    Comment

    • Codecci
      Luuramas Naisteturniire
      • Nov 2008
      • 7574

      #1562
      Re: majanduse offtopic

      Algselt postitas Potsataja Vaata postitust
      http://rb.ekspress.ee/webcache/turun...toimetulek.jpg

      Vaata nüüd neid numbreid ja lisa juurde tööl käimisega lisanduvad kulud. Lisaks võid juurde mõelda ka seda, mida sellisest toidust ja selle kogustest arvata ning mis siis, kui mõnel "hullul" veel laps(ed) on. 1,5x tõstmine ei ole muidugi loogiline, kuid peale eelmise aasta naeruväärset 12€ tõusu oli nüüdne 30€ selline tubli areng. Umbes sellise sammuga peakski imo jätkama.
      Vot sellised postitused ajavad tilti. Kui need sitad firmad kes ei suuda uut miinimumpalka €500 maksta ja peavad pillid kotti panema, siis saavad paljud min. palga inimesed ju €300 asemel €0 (või mingi väikse toetuse). Ega nulliga lihtsam seda 5-eurist rukkileiba osta pole.

      Ja üldiselt ei koti, sest kõigil võimalused areneda pmst tänapäevases Eestis. Manhattanil ka üürid $3K+ kuus, inimesed seal peavad nõudma siis miinimumpalgaks $5K kuus, sest elamiskulud nii suured n shit?

      Comment

      • BuildUp
        Pokkerihai
        • Oct 2008
        • 2547

        #1563
        Re: majanduse offtopic

        Algselt postitas inward Vaata postitust
        Lugege ikka originaalartiklit ka enne. Ta peaks olema TTÜ haldusjuhtimise magister.

        Pealegi, imo ei ole põhjendatud ühe magistrikraadiga inimese sõnavõtu eest, kritiseerida tervet õppekava ja seal õpetavaid rektoreid. Mõnede välja toodud aspektidega pole päris nõus, aga üldiselt räägib ju õigetest asjadest.
        Lugesin selle originaalartikli läbi ja üldiselt midagi võrreldes e24 kokkuvõttega ei muutunud. Mitte ühtegi konkreetset nõuannet ju välja ei pakutud?! Terve jutt käis selle ümber, et täiesti lambist tuleks kõigi tavatöötajate palka tõsta, sest see oleks õiglane.

        "Nõus, et ei saa kulutada rohkem, kui teenitakse, ega elada laenude (tuleviku) arvelt, nagu Kreeka või Itaalia on elanud, kuid sel juhul ei ole ka põhjendatud juhtide või mõnede ametite esindajate hiigelpalgad."

        Ise hetkel ei viitsi kuskilt mingit datat otsima hakata, aga iseenesest oleks huvitav teada kui palju saaks näiteks Eesti Energias teiste töötajate palka tõsta kui vähendada Sandor Liive palka 50%.

        Ma üldiselt olen mõelnud, et doktorantidel kaob see reaalsuse taju veidike ära, aga siinkohal on see juba magistris juhtunud.

        Comment

        • kallekusta
          Grinder
          • May 2012
          • 603

          #1564
          Re: majanduse offtopic

          Eesti viga ongi see, et kõik tahavad olla firma omanikud. Samamoodi soosib töötukassa töötuid asutama oma firma. See oma firma kultus on nagu mingi eldorado. Töötukassa ainult jätab selle asja juures rääkimata kui palju peab alustava firma omanik ka reaalselt tööd tegema. Eesti on täis mingeid one man band firmasid. Kus ehitaja on samaaegselt ka firma omanik ja selle asemel, et ehitada tegeleb hoopis sellega mida ta ei oska ega hakkagi oskama ehk firma juhtimisega. Eesti tavaline laks (nii enda kui ka tuttvate firmade käekäigu tõttu). Sa võid rabada ja teha endast kõik hästi, aga kuskilt mingi tellimuse või tööga lastakse sind ikka üle. Mis teha kui Eesti maksuamet soosib tankistidega firmasid. Tavaline laks ongi mingi Võsa Petsi saate teema, kus peatöövõtja laseb alltöövõtjad üle jne jne ja sealt hakkabki lumepall veerema. Olen isegi saatnud 2 rekka täit toodangut Soome, mille eest on siiani raha saamata ja ei hakkagi saama. Tekib küsimus, aga et ise oled loll et saatsid??? Aga mida ma siis tegema pidin kui enne seda oli 20 korda kaup ennem saadetud ja asjad korras. Lihtsalt Soome partner lasti omakorda kuskilt üle jne jne. Matka Madis tahtis ka teha taksoäri aga töötjatel on siiani palgad saamata.

          Aga üks on kindel, et firmaomaniku mindset Eesti ärikliimas peab olema kõvasti parem kui pokkerimängijal. Ja kui sa firmaomanikuga ei suuda töölistele INIMVÄÄRSET palka maksta siis oleks mõtekas oma vorstiputka kinni panna ja ise tööle minna.

          Comment

          • ranka
            Miljon Põhjust Kodus Olla
            • Sep 2008
            • 36444

            #1565
            Re: majanduse offtopic

            Algselt postitas Maxi Vaata postitust
            Praegu räägid sa eranditest. Vaata üldpilti.
            Igaüks ei saa olla firmajuht samamoodi nagu kõik ei saa olla lihttöölised. Samas heaoluühiskonnas (vähemalt eesti sinna pürgib) peaks olema tagatud inimlik äraelamine iga valdkonna töötajatel. Mind ajab kõige rohkem tilti mõtlemine, et ah see tüüp on ju põhihariduse koristaja, las elab 3´kesi kuskil 20 m2 toas ja sööb eluaeg makarone.

            Ja see, et töötab 24/7, aastas on üks puhkepäev, ning jõuab pere ja sõpradega koos olla ma ka miskipärast ei usu. Sellistel inimestel on reeglina väga raske normaalseid inimsuhteid hoida ja läbipõlemine on väga kiire tulema. Ma küll ei ole hiina ühiskonna ja inimestega kursis, aga eestis see oleks nii.
            Kõik ei peagi saama firmajuhiks, aga on väga palju töökohti, kus sa võid olla lihttööline, aga teenida 2x rohkem, kui su kolleegid ja seda tänu oma suuremale produktiivsusele.

            Ma olen tööturult väga võõrandunud nüüdseks ja ei ole asjadega kursis, aga olen teinud omajagu lihttöid oma piiratud tööstaaziga ning näinud väga suurt võrdlust: hea, keskmise ja halva töölise vahel. Esimesi on vähe, viimase otsa omasid rohkem ning see ei tule nende saamatusest vaid enda laiskusest/lollusest juua iga 5 minuti järel kohvi või teha järjekordne sigarett.

            Viimane lõik on sul vale. See ei ole ainult tema, vaid kogu tööliskond. Kui ma ei eksi, siis isegi USAs töötab keskmine inimene rohkem, kui keskmine eestlane. Kogu elu keerlebki töö ja karjääri ümber. Meil aga palganumbri ümber ja võrreldakse end skandinaavlastega.

            Paranda, kui ma eksin.

            Comment

            • karupoeg
              Pokkerihai
              • Jun 2012
              • 3823

              #1566
              Re: majanduse offtopic

              Algselt postitas inward Vaata postitust
              Lugege ikka originaalartiklit ka enne. Ta peaks olema TTÜ haldusjuhtimise magister.

              Pealegi, imo ei ole põhjendatud ühe magistrikraadiga inimese sõnavõtu eest, kritiseerida tervet õppekava ja seal õpetavaid rektoreid. Mõnede välja toodud aspektidega pole päris nõus, aga üldiselt räägib ju õigetest asjadest.
              originaalartikkel on täielik demagoogia.

              "
              ...Kõrgepalgaliste puhul ei näe me tihti ka mingit vastutust (kasvõi Tero Taskila näide), pigem saab oma koosa kätte kõige madalamal pulgal töötaja, kes eksimuse puhul vallandatakse või sunnitakse lahkuma ning langeb seejärel täielikku vaesusse. Kõrgepalgaline läbikukkuja paneb tasku kõrge hüvitise ja lendab järgmisele õiele mett korjama...
              Missugusel kujul üldse nähakse ette seda vastutust? Tundub, et inimeste jaoks oleks Tero puhul õige "vastutus" see, kui ta oleks oma vara maha müünud ning EA-le annetanud. Samal ajal tütre ja naise tasuta lennusaatjateks saatnud. Ning muuseas, TT soovis esialgset töötasu kujul "madalam palk + kõrged boonused" (juhul kui EA oleks suutnud kasumisse viia).
              Teiseks mis puudutab "madalamal pulgal" töötajate juttu, siis samamoodi saab antud isik 50% oma eelneva perioodi põhipalgast töötukassast. Keegi ei keela ka uut töökohta otsida (mis on võrrandist sobivalt välja jäetud).

              ...Hiljuti Eestis käinud taanlane küsis siit mitmest firmast hinnapakkumist plakatite trükkimiseks. Lõpuks sai ta oma üllatuseks soodsa pakkumise hoopis Taanist, kus enamiku töötajate palk ületab 3000 eurot kuus...
              hea allikas, millele oma arutelus tugineda. "sõbra sõber taanist hollyka ees rääkis"

              ...Selleks ei olegi vaja muud, kui võtta eeskujuks lääneriikide palgasuhted, sest need toimivad ja tagavad kõigi ühiskonnaliikmete heaolu...
              "Lääneriikide palgasuhete toimivus" - kena üldistus küll. Lääneriikides on täpselt samamoodi erinevad klassid nagu Eestis ning palgavahed on suhteliselt (matemaatilises mõttes) sarnased Eestile. Kuna ühiskond on jõukam, siis madalapalgaline elab ära lihtsalt paremini. Aga siinkohal ei ole tegemist lääneriikide fikseeritud palgasuhetega vaid üldise majandusliku järjega.

              ...Isegi ilma uuringuteta julgeks pea anda, et kui korrastada palgasuhteid Eestile eeskujuks olevate riikide järgi, mis eelkõige tähendab madalamate palkade järeleaitamist või tõstmist tasemele, mis tagab inimestele euroopalikule ühiskonnale omase äraelamise taseme, toimuks Eesti ühiskonnas ahelreaktsioonina palju positiivseid muutusi....
              Isik, kes paneb usaldusväärsuse kinnitamiseks enda nime ette "magister" ei tohiks sellisel tasemel oma juttu argumenteerida.

              ... Oluliselt kasvaks sisetarbimine, mis praegu on pea kõigi Eesti ettevõtete vaenlane ja hävitaja ning Eesti arengu vaenlane....
              siinkohal võiks mõni tugevam majandusteoreetik kommenteerida. Nii palju kui minu loogika ütleb, siis suletud ringis raha ümberjagamine raha hulka ei tõsta. Seega kuigi ettevõtete jaoks on "sisetarbimise vähesus" vaenlane, siis palkade tõstmine ja raha ümber jagamine ei tekita kuidagi raha juurde ning end of the day ei jää palka tõstes ettevõtetele raha kuidagimoodi juurde (mida see autor aga üritab imo väita)

              Comment

              • karupoeg
                Pokkerihai
                • Jun 2012
                • 3823

                #1567
                Re: majanduse offtopic

                Algselt postitas ranka Vaata postitust
                Kõik ei peagi saama firmajuhiks, aga on väga palju töökohti, kus sa võid olla lihttööline, aga teenida 2x rohkem, kui su kolleegid ja seda tänu oma suuremale produktiivsusele.

                Ma olen tööturult väga võõrandunud nüüdseks ja ei ole asjadega kursis, aga olen teinud omajagu lihttöid oma piiratud tööstaaziga ning näinud väga suurt võrdlust: hea, keskmise ja halva töölise vahel. Esimesi on vähe, viimase otsa omasid rohkem ning see ei tule nende saamatusest vaid enda laiskusest/lollusest juua iga 5 minuti järel kohvi või teha järjekordne sigarett.

                Viimane lõik on sul vale. See ei ole ainult tema, vaid kogu tööliskond. Kui ma ei eksi, siis isegi USAs töötab keskmine inimene rohkem, kui keskmine eestlane. Kogu elu keerlebki töö ja karjääri ümber. Meil aga palganumbri ümber ja võrreldakse end skandinaavlastega.

                Paranda, kui ma eksin.
                USA-s nt on puhkus 10 päeva aastas (lisandub 8 national holidayd).

                Comment

                • Potsataja
                  õilishing
                  • Oct 2008
                  • 5270

                  #1568
                  Re: majanduse offtopic

                  Algselt postitas Codecci Vaata postitust
                  Vot sellised postitused ajavad tilti. Kui need sitad firmad kes ei suuda uut miinimumpalka €500 maksta ja peavad pillid kotti panema, siis saavad paljud min. palga inimesed ju €300 asemel €0 (või mingi väikse toetuse). Ega nulliga lihtsam seda 5-eurist rukkileiba osta pole.

                  Ja üldiselt ei koti, sest kõigil võimalused areneda pmst tänapäevases Eestis. Manhattanil ka üürid $3K+ kuus, inimesed seal peavad nõudma siis miinimumpalgaks $5K kuus, sest elamiskulud nii suured n shit?
                  Kui sa nüüd natuke rohkem püüaksid teiste mõttest aru saada, siis ehk oleks tilti minekut vähem.

                  Kõigepealt tõin ma välja nö, sundkulutuste tabeli, millest vähemaga on päris raske toime tulla. Tööl käies lisanduvad paratamatult suuremad transpordikulud (va. Tallinn) ja kulutused riietele ning jalanõudele. Seejärel lisasin, et 1,5x tõstmine ei ole muidugi loogiline, kuid peale eelmise aasta naeruväärset 12€ tõusu oli nüüdne 30€ selline tubli areng. 500 €-ni jõudmiseks läheks 10% kaupa tõstmise korral aega viis aastat ja selle aja peale on keskmine palk loodetavasti 1200€+. Tegelikult oleks täiesti elementaarne, et miinimumpalk on 40%+ keskmisest palgast, kuid meil jääb see protsent hetkel väiksemaks.


                  Muide, riik ei kehtesta meil mingit miinimumpalka, riik lihtsalt kinnitab. Seda teevad tööandjad kokkuleppel töötajate vähemust esindava EAK-iga. Kusjuures ega EAK-i eriti ei huvita see teema, nende liikmete palk on reeglina kõrgem. Seega nad nagu rohkem moepärast nõuavad ja tööandjad kas nõustuvad või mitte. Ma ei ole siiamaani täpselt aru saanud, miks peale 11.2012 konkreetset EI-d tuli puhtalt tööandjate endapoolsel algatusel 12.2012 JAH miinimumpalga tõstmisele. Järsku mehed mõtlesid, et kuradima leedukatel me küll ei lase oma miinimumpalgaga meist mööda minna?

                  Comment

                  • ranka
                    Miljon Põhjust Kodus Olla
                    • Sep 2008
                    • 36444

                    #1569
                    Re: majanduse offtopic

                    Algselt postitas Potsataja Vaata postitust
                    Kui sa nüüd natuke rohkem püüaksid teiste mõttest aru saada, siis ehk oleks tilti minekut vähem.

                    Kõigepealt tõin ma välja nö, sundkulutuste tabeli, millest vähemaga on päris raske toime tulla. Tööl käies lisanduvad paratamatult suuremad transpordikulud (va. Tallinn) ja kulutused riietele ning jalanõudele. Seejärel lisasin, et 1,5x tõstmine ei ole muidugi loogiline, kuid peale eelmise aasta naeruväärset 12€ tõusu oli nüüdne 30€ selline tubli areng. 500 €-ni jõudmiseks läheks 10% kaupa tõstmise korral aega viis aastat ja selle aja peale on keskmine palk loodetavasti 1200€+. Tegelikult oleks täiesti elementaarne, et miinimumpalk on 40%+ keskmisest palgast, kuid meil jääb see protsent hetkel väiksemaks.


                    Muide, riik ei kehtesta meil mingit miinimumpalka, riik lihtsalt kinnitab. Seda teevad tööandjad kokkuleppel töötajate vähemust esindava EAK-iga. Kusjuures ega EAK-i eriti ei huvita see teema, nende liikmete palk on reeglina kõrgem. Seega nad nagu rohkem moepärast nõuavad ja tööandjad kas nõustuvad või mitte. Ma ei ole siiamaani täpselt aru saanud, miks peale 11.2012 konkreetset EI-d tuli puhtalt tööandjate endapoolsel algatusel 12.2012 JAH miinimumpalga tõstmisele. Järsku mehed mõtlesid, et kuradima leedukatel me küll ei lase oma miinimumpalgaga meist mööda minna?
                    Hey Dude!

                    Mitte halva pärast, aga millal sa ise viimati tööl käisid ja palka said? Kui kaua aega tagasi, siis milleks üleüldse miinimumpalga pärast nuriseda - see sind ei puuduta, mind ka mitte.

                    Comment

                    • EestiAA
                      Vana Tegija
                      • Nov 2010
                      • 1132

                      #1570
                      Re: majanduse offtopic

                      Algselt postitas karupoeg Vaata postitust
                      USA-s nt on puhkus 10 päeva aastas (lisandub 8 national holidayd).
                      USA-s muutub väga palju osariigist osariiki.
                      Texas vs California vahel käib suht suur rebimine kus on California on oma osariigi räigelt üle reguleerind.

                      Comment

                      • karupoeg
                        Pokkerihai
                        • Jun 2012
                        • 3823

                        #1571
                        Re: majanduse offtopic

                        Algselt postitas EestiAA Vaata postitust
                        USA-s muutub väga palju osariigist osariiki.
                        Texas vs California vahel käib suht suur rebimine kus on California on oma osariigi räigelt üle reguleerind.
                        jup. oleks pidanud mainima, et üldistusena.

                        http://edition.cnn.com/2012/11/15/tr...rivation-study siin samal teemal

                        Comment

                        • Potsataja
                          õilishing
                          • Oct 2008
                          • 5270

                          #1572
                          Re: majanduse offtopic

                          Algselt postitas ranka Vaata postitust
                          Hey Dude!

                          Mitte halva pärast, aga millal sa ise viimati tööl käisid ja palka said? Kui kaua aega tagasi, siis milleks üleüldse miinimumpalga pärast nuriseda - see sind ei puuduta, mind ka mitte.
                          Nii aasta tagasi oli üks 1,5 kuud kestnud miinimumpalgaline töö. Muidu minevikus olnud 10+ aastase töökogemuse puhul sain alati vähemalt keskmist palka. Samas leian, et miinimumpalga teema puudutab mingi nurga alt meid kõiki, sealhulgas ka tööturule üldse mitte jõudnuid ning sealt pikalt eemal viibinuid.

                          Comment

                          • ranka
                            Miljon Põhjust Kodus Olla
                            • Sep 2008
                            • 36444

                            #1573
                            Re: majanduse offtopic

                            Algselt postitas Potsataja Vaata postitust
                            Nii aasta tagasi oli üks 1,5 kuud kestnud miinimumpalgaline töö. Muidu minevikus olnud 10+ aastase töökogemuse puhul sain alati vähemalt keskmist palka. Samas leian, et miinimumpalga teema puudutab mingi nurga alt meid kõiki, sealhulgas ka tööturule üldse mitte jõudnuid ning sealt pikalt eemal viibinuid.
                            Hmmm. Ma arvan, et patoloogilisele töötule on parem, kui miinimumpalka üleüldse ei ole, kui miinimumpalga suurendamine? Iga sundpalga tõstmine tähendab kulusid ettevõttele, mis taandatakse hindade tõusuga, või jälle eksin ?

                            Seega järeldan, et miinimumpalga tõstmine hõlmab endas eelkõige miinimumpalga saajate ja muude madalapalgaliste tööliste huve?

                            Comment

                            • karupoeg
                              Pokkerihai
                              • Jun 2012
                              • 3823

                              #1574
                              Re: majanduse offtopic

                              Algselt postitas ranka Vaata postitust
                              Hmmm. Ma arvan, et patoloogilisele töötule on parem, kui miinimumpalka üleüldse ei ole, kui miinimumpalga suurendamine? Iga sundpalga tõstmine tähendab kulusid ettevõttele, mis taandatakse hindade tõusuga, või jälle eksin ?

                              Seega järeldan, et miinimumpalga tõstmine hõlmab endas eelkõige miinimumpalga saajate ja muude madalapalgaliste tööliste huve?
                              imo nii lihtne see ei ole. Hindade tõus on siiski vastavuses nõudluse ja tarbijate taluvuspiiriga. Kulude tõusuga saab küll hinnatõusu põhjendada väga hästi, kuid reaalsuses tõstetakse hindasid siiski nii, et jätkuks ka tarbijaid. A la statoil kordab oma mantrat, et "sisseostu hind on tõusnud ning sellest tulenevalt tõuseb ka toote/teenuse hind". Lollikindel vahend, kuid jätkusuutlik kuniks tarbijate taluvuspiir ei ole saavutatud (ju siis bensiinihindades ei ole lagi veel käes).

                              Oletame nüüd, et olukorras, kus hinnatõusuks väga ruumi ei ole, kuid tööjõukulud kasvavad on üheks lahenduseks tööjõukulude optimeerimine. Ehk siis saadetakse üks viiest töötajast pakkima ning jaotatakse töökoormus nelja allesjäänu vahel. Kõigil töökoormus tõuseb ning on ruumi ka palka tõsta.

                              Comment

                              • ussdoktor
                                Julm Donk
                                • Apr 2011
                                • 76

                                #1575
                                Re: majanduse offtopic

                                Algselt postitas inward Vaata postitust
                                Lugege ikka originaalartiklit ka enne. Ta peaks olema TTÜ haldusjuhtimise magister.

                                Pealegi, imo ei ole põhjendatud ühe magistrikraadiga inimese sõnavõtu eest, kritiseerida tervet õppekava ja seal õpetavaid rektoreid. Mõnede välja toodud aspektidega pole päris nõus, aga üldiselt räägib ju õigetest asjadest.


                                Läheb teemasse küll. See magistrant oleks Arraku loengus välja naerdud ja kraad oleks saamata jäänud. Õppekava juttu ei tasu väga tõsiselt ka nüüd võtta, aga tõsiselt on üllatav, et sellist jura võid reklaamida kuna oled magister. Minu arust oli selle naise tekst ikka täiesti naeruväärne.
                                Last edited by ussdoktor; 18.03.13, 19:37.

                                Comment

                                Working...