Avaldatud: 14. august 2012
Kategooria: Pokkeri Strateegia

Pokkeri tõenäosused

Pokkeri tõenäosused on vajalikud täpsemate otsuste tegemiseks, mis vähendavad tehtud vigade arvu ja tõstavad eelist teiste mängijate eest. 

Kuidas arvutada pokkeri tõenäosusi?

Pokkeri tõenäosuste arvutamisel ei ole vajalik täpse ja üksikasjaliku matemaatika ning valemite teadmine, sest see ei ole mängulauas eriti praktiline. Täpse võrrandi lahendamine võtab aega minuteid, ja sellist aega meil pokkeri mängimise ajal ei ole. Teiseks ei saa me teada, mis on vastaste täpsed kaardid ja tihti peame eeldama, siis seetõttu isegi täppismatemaatika tegemisel ei saa mee korrektset vastust.

Täpseid arvutusi kasutatakse mänguvälise analüüsi käigus ja reeglina tüüpsituatsioonide arvutamiseks. Pokkerimängijale mängulauas praktilisemaks vahendiks on kahe - ja neljakordne arvutamise meetod, mis on lihtne ja võtab aega millisekundi. Meetod töötab ainult flopi ja turni mängus (riveril ei ole vaja tõenäosusi arvutada, kuna rohkem kaarte ei loosita).

Kui soovid teada, mis on tõenäosus, et üks sinule vajalikest kaartidest (out) tuleb järgmise kaardiga, siis korruta oudid kahega. Kui aga järgmise kahe kaardiga, siis korruta neljaga.

Näide 1: Floppasid mastitõmbe. Mis on tõenäosus, et turni tuleb vajalik masti kaart? Vajalikke kaarte (oute) on 9. Korruta oudid kahega 9 x 2 = 18%. Seega tõenäosus vajaliku masti kaarti saamiseks on 18%. Sama näide kehtib ka turnil. Korruta vajalikud oudid kahega.

Näide 2: Sul on äss-kuningas. Flop on JT4. Mis on tõenäosus, et turni tuleks emand, kuningas või äss? Kaardipakis on veel 4 emandat, 3 ässa ja 3 kuningat ehk kokku kümme vajalikku kaarti (outi). Korruta oudid kahega. 10 x 2 = 20%. Tõenäosus, et turni tuleb vajalik kaart on 20%. Sama näide kehtib ka turnil, kui on vaja arvutada riveri kaarti.

Kui soovid teada, mis on vajaliku kaarti (oudi) pihta saamise tõenäosus järgmise kahe kaardiga, siis korruta oudid neljaga. Toodud näidete põhjal on esimesel puhul tõenäosuseks 36% (9 x 4) ja teisel juhul 40% (10 x 4).

Pokkeri tõenäosused tüüpsituatsioonides

Iga pokkerimängija peaks teadma tüüpsituatsioonide tõenäosusi nagu näiteks mündivisked, kolmiku floppamise tõenäosus, paari tabamise tõenäosus flopis ja palju muud. Selleks on tabelid, mille protsendid võiks iga pokkerimängija omale meelde jätta.

Tõenäosus taskukaartide saamiseks

Taskukaardid Tõenäosus
Suvaline taskupaar 5,9%
Ässade taskupaar 0,45%
Äss-kuningas 1,2%
Äss suvalise kikkeriga 16%
Samast mastist kaardid 24%
Suited Connectorid* 4%

* Suited connectorid on kaks kõrvuti kaardi, mis on ühtlasti ühest mastist. Näiteks: 89 ärtud, poiss-kümme potid jne.

Floppamise tõenäosused

Sündmus Tõenäosus
Taskupaar floppab kolmiku (set) 11%
Floppad masti 0,84%
Floppad mastitõmbe 11%
Floppad ühe paari 27%
Floppad 2 paari 2,02%
Floppad kolmiku (trips) 1.3%

Vahet tuleb teha kolmikutel, mis jagunevad setiks ja tripsiks. Setiks nimetakse kolmikut, kui kasutatakse taskupaari ja flopis on sama kaart (näiteks 88 ja flop on 84Q) ning tripsiks kui käes on kaks tavalist kaarti ning flopis on kaks sama väärtusega kaardi (näiteks J8 ja flop on 884).

Mängustrateegias on kätel väga suur vahe. Set on tunduvalt väärtuslikum, sest vastasel on suurem võimalus tabada floppi, mis tähendab meile lisaväärtust. Lisaks set on peidetum kui trips ning väga harva vastasel on suurem kolmik ning meil on rohkem oute saada maja. Seega set on väga tugev käsi.

Tripsi puhul on vastasel raskem tabada floppi ja ühtlasi võib meie vastas olla suurem trips. Näiteks 884 flop ei taba nii hästi vastast kui Q84. Esimesel juhul saab vastasel olla taskupaar, neli, suurem trips, mastitõmme või suurem trips. Teisel juhul aga emand, kaheksa, neli, reatõmme, mastitõmme ja bluff.

Teine tabelis eksitav number on mastitõmbe floppamise tõenäosus, mis põhjustab väga tihti kaartide ülemängimist. Mast on väga tugev, aga samas üks kõige paremini nähtavaid käsi.

Kolmanda mastikaardi tulekul võetakse tihtilugu panustamise hoogu maha ning tõste saamisel loobutakse kergelt käest. Seetõttu samast mastist kaarte tuleks mängida valikulisemalt. Kaartidel võiks olla peale mastitõmbe ka muud lisaväärtust nagu näiteks kõrge kaart või reatõmbe floppamise tõenäosus.

Taskupaar floppab ülepaariks

Taskupaar Tõenäosus
KK 77.4%
QQ 58.6%
JJ 43%
TT 30.5%
99 20.7%
88 13.3%
77 7.9%
66 4.2%
55 1.9%
44 0.6%
33 0.1%

Tõmmete ostmise tõenäosused

Sündmus Tõenäosus
Gutshot riveris reaks 16%
OESD riveriks reaks 32%
Mastitõmme riveriks mastiks 36%
Kombotõmme riveriks mastiks/reaks 54%
Kolmik riveriks majaks/nelikuks 28%

Tabelis eeldatakse, et minnakse flopis all-in ja vastas on flopi kõrgeim paar (või ülepaar). Kui soovid teada järgmise kaardi tõenäosust, siis jaga tulemus kahega.

Kombotõmme on tõmme, kus on korraga nii rea ja mastitõmme või mastitõmme ja ülekaardid. Tabeli näites on avatud otstega rea ja lisaks mastitõmme. Tulemus eriti ei muutu, kui võtame mõned oudid vähemaks.

Peaaegu alati on õige mistahes kombotõmbega minna flopis all-in ning veel kasumlikum, kui ollakse ise agressor s.t. mängija, kes lükkab all-in, mitte ei calli all-ini. Esimesel juhul tekitame olukorra, kus vastane võib loobuda käest ja saame panga ilma võitluseta omale. Isegi, kui vastane maksab all-in panuse kinni, on meil väga hea matemaatiline tõenäosus võita käsi.

Preflop allin tõenäosused

Sündmus Tõenäosus
Ülekaardid vs taskupaar (mündivise) 44% vs 56%
Suurem kikker vs väiksem kikker (AK vs AQ) 74% vs 26%
Üledominatsioon (AA vs AK) 92% vs 8%
Suurem taskupaar vs väiksem Taskupaar 81% vs 19%
Ülekaardid vs alakaardid 64% vs 36%
Üks ülekaart (A8 vs JT) 55% vs 45%

Tabelis on toodud preflop enim levinumad situatsioonid. Tabel on väga tähtis turniirimängijatele, sest lõpufaasides toimub palju preflop all-in mängu.

PokerStove: Pokkeri tõenäosuste arvutamise programm

PokerStove on pokkeri tõenäosuste arvutamiseks mõeldud pokkeri abiprogramm, mille saab alla laadida SIIT. Tegu on väga lihtsa, aga efektiivse programmiga, mis peaks olema (ja tõenäoliselt ongi) iga pokkerimängija arvutis. PokerStove on täiesti tasuta.

Sarnasel teemal

Mängi ka maailma suurimas pokkeris

Mängi maailma suurimas GGPokeris läbi OlyBeti koos tuhande dollari suuruse pokkeriboonusega. Boonuse saab kohe, sissemakset ei ole vaja teha.

Mängi siin

Kui mängid läbi LÄBI SELLE VIITE ja kasutad boonuskoodi CAS25 ning teed €25 sissemakse, saad lisaks mängida €25 eest slotimänge riskivabalt ja kui €25 eest mängitud, siis ka €10 kontole niisama.