majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • karupoeg
    Pokkerihai
    • Jun 2012
    • 3823

    #1921
    Re: majanduse offtopic

    kogu poleemika taandub siis tegelikult sellele, et kui meist eestlastest otseselt midagi euroopa majanduses ei sõltu, siis miks me peaksime need viimased orjad olema, kes "Käituvad majanduslikult õigesti".

    Siinkohal Maxiga isegi nõus, et kui lähevad teised, läheb ka Eesti ning teistpidist väita oleks lollus.

    Seega, tolmuahv, küsimus sulle.

    Mis on Eesti väljavaated euroopa majanduse mõttes negatiivse stsenaariumi puhul (ehk nt siis juhul kui soome langeb juba sellisele tasemele nagu sa mainid)

    Mis on Eesti väljavaated positiivse stsenaariumi puhul?

    Comment

    • tolmuahv
      Klubi Liige
      • Feb 2009
      • 2502

      #1922
      Re: majanduse offtopic

      Väga negatiivse stsenaariumi puhul on Eesti ilmselt valesti käitunud. Sest negatiivne stsenaarium on euro collapse, hüperinflatsioon või midagi kolmandat. Igatahes midagi sellist, kus kõik saadavad võlausaldajad nahhui. Selle realiseerumisel oleks olnud õige end ka enne lõhki laenata.

      Base case, ehk keskmiselt halb stsenaarium on Eesti jaoks pigem positiivne: Teised riigid kulutavad aastas 5-6% SKP-st võla teenindamisele. Eesti võrreldav number on nullilähedane. Ehk kui muu majanduse areng on samaväärne, siis Eesti läheneb jõuliselt Euroopa keskmisele, sest ei maksa räigeid intresse. Sellevõrra on meil praegu majanduskasv aeglasem kui võiks. Aga see on siiski Euroopas kõige kiirem.

      Positiivne stsenaarium tähendaks, et majandused hakkavad kiirelt kasvama, valitsused võivad defitsiiti vähendada ja võlalage kätte ei saada. Sel juhul jäävad ka intressid pigem madalaks ja midagi väga suurt ei muutu võrreldes tänasega. Lihtsalt majanduse arengut veab siis erasektor, mitte avalik sektor.

      Comment

      • erplander
        ekrelander
        • Oct 2008
        • 1029

        #1923
        Re: majanduse offtopic

        Kaart ELi riikide võlast ja veidi taustajuttu:
        Tere tulemast! Sina, kes sa seda artiklit loed, elad Ulmefilmis. Sa kasutad avatari – oma keha –, et siin filmis oma rolli mängida.   Mina olen Hando Tõnumaa. 2012. aastal tegin 13-osalise filmiblogi “Ulmefilm”, mis keskendub sellele, kuidas ja miks lavastati 9/11 terrorirünnakud, miks meie toidu- ja veevarusid mürgitatakse, kes meie planeeti kontrollib, kelle jaoks […]

        Comment

        • mikk2468
          Vana Tegija
          • Nov 2009
          • 1039

          #1924
          Re: majanduse offtopic

          Algselt postitas erplander Vaata postitust
          Kaart ELi riikide võlast ja veidi taustajuttu:
          http://www.telegram.ee/nwo/ulmefilm-laheb-edasi
          Lugesin läbi. Tänud väärt lingi eest!

          (Klõpsa sisu nägemiseks / peitmiseks)

          Comment

          • erplander
            ekrelander
            • Oct 2008
            • 1029

            #1925
            Re: majanduse offtopic

            Welcome.
            Liiga kompleksne teema, et seda siin lahkama hakata, aga sellele peakski saama vastuse, kui vaadata ära vähemalt esimesed 6-7 osa sellest 13-osalisest Ulmefilmist.

            Comment

            • rasmer
              Vana Tegija
              • Oct 2009
              • 1306

              #1926
              Re: majanduse offtopic

              Algselt postitas erplander Vaata postitust
              Kaart ELi riikide võlast ja veidi taustajuttu:
              http://www.telegram.ee/nwo/ulmefilm-laheb-edasi
              See peab küll mingi tohutu level olema. Trollimise meisterklass.

              Comment

              • vennike
                Pokkerihai
                • Mar 2009
                • 1958

                #1927
                Re: majanduse offtopic

                Kui pastilaa midagi natuke kahtlast ajab, siis on 100% kindel, et level. Kui erplander vigast peksab siis ei saa päris täpselt aru, kas leveldab, niisamajonnib oma pimedast vihast muruntau ja kõigi teiste vastu kellel on paremad majandusalased teadmised või mõtlebki seda tõsiselt. Pigem viimane variant, aga kindel ei ole.

                Comment

                • Maxi
                  Pokkerihai
                  • Nov 2010
                  • 1849

                  #1928
                  Re: majanduse offtopic

                  Algselt postitas tolmuahv Vaata postitust
                  Väga negatiivse stsenaariumi puhul on Eesti ilmselt valesti käitunud. Sest negatiivne stsenaarium on euro collapse, hüperinflatsioon või midagi kolmandat. Igatahes midagi sellist, kus kõik saadavad võlausaldajad nahhui. Selle realiseerumisel oleks olnud õige end ka enne lõhki laenata.

                  Base case, ehk keskmiselt halb stsenaarium on Eesti jaoks pigem positiivne: Teised riigid kulutavad aastas 5-6% SKP-st võla teenindamisele. Eesti võrreldav number on nullilähedane. Ehk kui muu majanduse areng on samaväärne, siis Eesti läheneb jõuliselt Euroopa keskmisele, sest ei maksa räigeid intresse. Sellevõrra on meil praegu majanduskasv aeglasem kui võiks. Aga see on siiski Euroopas kõige kiirem.

                  Positiivne stsenaarium tähendaks, et majandused hakkavad kiirelt kasvama, valitsused võivad defitsiiti vähendada ja võlalage kätte ei saada. Sel juhul jäävad ka intressid pigem madalaks ja midagi väga suurt ei muutu võrreldes tänasega. Lihtsalt majanduse arengut veab siis erasektor, mitte avalik sektor.
                  Mina saan sellest aru niimoodi, et Eesti ootab hetkel nagu viisakas pioneer, et teised riigid hakkaksid ka samamoodi "õigesti" käituma. Kui teised riigid samamoodi käituvad nagu praegu, siis peaks tulema kollaps kunagi igaljuhul, olenemata mida eestis tehakse või ei tehta. Ja kui tuleb siis kõige täiega, vaadates kasvõi Kreeka olukorda ja Kreeka iseenesest ei ole just eriline euroopa/euro tugitala olnud viimased 100 aastat. Kui mõni majanduslik gigant peaks perseli kukkuma, siis seda jama teised riigid kinni plekkida ei jaksa ning pannakse kinni see euroliidu nimeline baltijaama putka, vähemalt sellisel kujul nagu see praegu on. Sellega lüüakse kogu euroopa majandus segamini, ning kuna enamus suurfirmasid eestis on välismaise päritoluga, siis saame meie inertsist ikka korralikult kotid taha.
                  Läänemaailma sotsiaalselt kollapsit on kusjuures juba ennustatud viimased ca 100 aastat. Üle on elatud 2 suurt majanduskriisi ja rida väiksemaid. Pole ju nagu midagi senimaani juhtunud.
                  Loll eestlane ajab lihtsalt jälle oma jonni. Suured riigid patsutavad õlale ja kiidavad takka

                  Comment

                  • tolmuahv
                    Klubi Liige
                    • Feb 2009
                    • 2502

                    #1929
                    Re: majanduse offtopic

                    Maxi, mida sa väidad oma postituses? Et kollaps tuleb nagunii? Ja sama jutu teises pooles, et ega ikka ei tule? Mulle tundub, et kõikide su väidete ühine joon kipub olema mõte, et kõik mida EV valitsus teeb, on vale. See pole just eriti konstruktiivne.

                    Comment

                    • Maxi
                      Pokkerihai
                      • Nov 2010
                      • 1849

                      #1930
                      Re: majanduse offtopic

                      Ma vist ei väljendanud ennast väga täpselt. Kokkuvõtlikult minu point on selline.

                      Majanduslik/sotsiaalne kollaps tuleb kunagi niikuinii. Kas see juhtub 10, 100 või 500 aasta pärast, ei ole võimalik ennustada.
                      Eesti on nii väike kärbes, et isegi kui me kõik ametlikult õigesti teeme siis ei ole sellest mitte midagi kasu. Kui lähevad teised siis läheme ka meie. See kui Ansip räägib, et meil on kõige väiksem riigivõlg euroopas ei aita lihtinimest mitte kuidagi.

                      Oletame et tuleb kollaps ja kogu majandus kukub täielikult või suures osas kokku. Välja tulevad kiiremini sellest need riigid millel on parem infra, tugevamad spetsialistid, hea sisetoodang jne. Eestil ei ole hetkel mitte ühtegi neist, aga et seda luua oleks vaja rahasüsti mida saaks riigi poolt kunstlikult tekitada.

                      Võib-olla ma olen väga naiivne ja ei taju seda asja väga hästi.

                      Comment

                      • karupoeg
                        Pokkerihai
                        • Jun 2012
                        • 3823

                        #1931
                        Re: majanduse offtopic

                        ma arvan, et inimesel ei ole mõtet väga pingutada üldse, sest nagunii sureme.

                        Comment

                        • tolmuahv
                          Klubi Liige
                          • Feb 2009
                          • 2502

                          #1932
                          Re: majanduse offtopic

                          Riigipoolne rahasüst on meil olemas. Selleks on EL-i struktuurfondid. Eesti valitsussektori kulutustest moodustavad nad väga suure osa. Olgu selleks siis teedeprojektid, veemajandus, EASi toetused, jne. Kas tundub efektiivne ja mõistlik rahakasutus? Mulle ei tundu väga. Selle juures on traagiline veel, et Eestit peetakse kogu Euroopa parimaks struktuurfondide raha kasutajaks (s.t. kujutlege, mis veel mujal toimub). Paraku selline ongi avaliku sektori opereerimise efektiivus. Kui nüüd sedasorti kulusid kõvasti suurendada, siis ma pole kindel, et sel väga suur efekt on Eesti konkurentsivõimele. Eriti kui tulemuseks on võlakoormuse kasv ja riigieelarvest üha suurema osa moodustaksid intressimaksed (ja nende samade projektide hoolduskulud).

                          Comment

                          • Maxi
                            Pokkerihai
                            • Nov 2010
                            • 1849

                            #1933
                            Re: majanduse offtopic

                            Jaa, aga mõned postid tagasi tõin ma ka välja reformide vajalikkuse. See kuidas tegelikult projektirahadega ümber käiakse on hirmus. PRIA ja EAS´i rahasi pannakse tuimalt tasku ja tegelik riigipoolne kontroll on puudulik. Väga suures osas luuakse projektirahadega mingeid surnult sündinud ideesid kuskil kapa-kohilas mis mingit lisaväärtust ei anna. Millega need ametnikud tegelevad? Erasektoris lastakse sita töö tegijad lahti, avalikus sektoris aga ikka mingi stagneerunud loogika, et mõisa köis las lohiseb. Suures osas on struktuurid ´92 aasta tasemel ja vajaksid korrigeerimist.

                            Valk ei ole küll mingi majandusteadlane, aga kindlasti eesti vaimse eliidi osa ja üldjuhul ajab õiget asja, see et ta vahepeal keskerakonnas ja enne seda vist mõõdukates oli, ei oma tähtsust.

                            Comment

                            • tolmuahv
                              Klubi Liige
                              • Feb 2009
                              • 2502

                              #1934
                              Re: majanduse offtopic

                              Hakkab vaikselt kooruma. Teisisõnu ütleda sa, et avalik sektor ei saa oma ülesannetega hakkama ja on ebaefektiivne. Ma olen täiesti nõus. Sellepärast ma olengi vastu sellele, et sinna veel rohkem raha ja ressursse anda, ükskõik kas need laenatakse kokku, korjatakse maksudena rikastelt või vaestelt või müüakse riigivara.

                              Comment

                              • Potsataja
                                õilishing
                                • Oct 2008
                                • 5270

                                #1935
                                Re: majanduse offtopic



                                Täna lugesin seda artiklit, aga mitte see ei ole põhiline.




                                Kas keegi kujutab ette erasektoris sellise idiootsuse võimalikust? Pea hakkab ringi käima kõigist neist juhtiv-, pea- ja vanemspetsialistidest ja selline on olukord peaaegu igas riigi ja KOV allasutuses.

                                Tõesti raha ja resursside juurde andmisel ei ole mingit mõtet seni, kuni enamus rahas kaob nkn kuhugi "musta auku".

                                Comment

                                Working...