Re: majanduse offtopic
Muruntaule - viimane lõik on puhtteoreetline arvutus, mis illustreerib väidet: http://www.delfi.ee/news/paevauudise....d?id=59652440, pikaajaliste investeeringute ohtlikkust ega ole seotud kulla hinnaga.
1971. aastal oli 110 rubla Eestis umbes keskmine kuupalk. Kui Ansip oleks selle raha tollal näiteks riiuli peale kõrvale pannud, oleks ta saanud selle eest 1992. aastal 11 krooni ning 2011. aastal 70 eurosenti. Kui ta oleks selle investeerinud näiteks 10% aastatootlusega (mis on ometi ju vägagi ok number, kuigi ei olnud tollal võimalik), oleks tal täna väga laias laastust umbes 40 eurot (ometi on nominaalne tootlus ju üle 50 korra!), mis ei annaks aga hetkel kuidagi ühte kuupalka kokku. Seega kehv diil, või mis?
Nüüd sa väidad kindlasti, et ma võrdlen võrreldamatuid asju? Jah, kuid see on maailmavaate küsimus - kas me usume € või tänase rahandussüsteemi stabiilsusesse järgneva 40 aasta jooksul või mitte? Mina igatahes mitte. Nii tsaari-rubla kui ka NSVL rubla tundusid omal ajal samuti vankumatud, eriti esimene. Ja see on igaühe otsustada, kas ta seob end aastakümneteks mõne pensionifondi või näiteks kinnisvaraga. Oht (väga palju) kaotada on esimesel juhul kindlasti suurem.
Muruntaule - viimane lõik on puhtteoreetline arvutus, mis illustreerib väidet: http://www.delfi.ee/news/paevauudise....d?id=59652440, pikaajaliste investeeringute ohtlikkust ega ole seotud kulla hinnaga.
1971. aastal oli 110 rubla Eestis umbes keskmine kuupalk. Kui Ansip oleks selle raha tollal näiteks riiuli peale kõrvale pannud, oleks ta saanud selle eest 1992. aastal 11 krooni ning 2011. aastal 70 eurosenti. Kui ta oleks selle investeerinud näiteks 10% aastatootlusega (mis on ometi ju vägagi ok number, kuigi ei olnud tollal võimalik), oleks tal täna väga laias laastust umbes 40 eurot (ometi on nominaalne tootlus ju üle 50 korra!), mis ei annaks aga hetkel kuidagi ühte kuupalka kokku. Seega kehv diil, või mis?
Nüüd sa väidad kindlasti, et ma võrdlen võrreldamatuid asju? Jah, kuid see on maailmavaate küsimus - kas me usume € või tänase rahandussüsteemi stabiilsusesse järgneva 40 aasta jooksul või mitte? Mina igatahes mitte. Nii tsaari-rubla kui ka NSVL rubla tundusid omal ajal samuti vankumatud, eriti esimene. Ja see on igaühe otsustada, kas ta seob end aastakümneteks mõne pensionifondi või näiteks kinnisvaraga. Oht (väga palju) kaotada on esimesel juhul kindlasti suurem.

Comment