majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • Cash87
    Vana Tegija
    • Feb 2009
    • 1402

    #361
    Re: majanduse offtopic

    Aktsiad = suur tootlus = suur risk. Riskivaba aktsiat ega indeksit ei ole olemas.

    Comment

    • Fabulous
      Pokkerihai
      • Jan 2010
      • 2674

      #362
      Re: majanduse offtopic

      Kas kulla ostmisel on mingi konks taga, et keegi seda Rankale soovita (puhtast kullast käib jutt, mitte kullast/muust väärismetallist müntidest)?

      Comment

      • Cash87
        Vana Tegija
        • Feb 2009
        • 1402

        #363
        Re: majanduse offtopic

        Kuld on emotsionaalne väärismetall, mille hind võib aasta lõikes 20% kukkuda. Pikas perspektiivis vbl tõesti aga kui rankal äkki raha kohe vaja läheb ja kulla hind selleks hetkeks langenud 20% siis eriti ei taha ju müüa? Seepärast ei ole mõnes mõttes kuld likviidne materjal mida omada.

        Comment

        • Codecci
          Luuramas Naisteturniire
          • Nov 2008
          • 7574

          #364
          Re: majanduse offtopic

          Algselt postitas Cash87 Vaata postitust
          Aktsiad = suur tootlus = suur risk. Riskivaba aktsiat ega indeksit ei ole olemas.
          Ranka kirjutas, et võib võtta ka suuremaid ja agressiivsemaid riske.

          Comment

          • Cash87
            Vana Tegija
            • Feb 2009
            • 1402

            #365
            Re: majanduse offtopic

            Algselt postitas Codecci Vaata postitust
            Ranka kirjutas, et võib võtta ka suuremaid ja agressiivsemaid riske.
            Sorri jah, ma lugesin seda osa ning ei pannud tähele viimast.

            Algselt postitas ranka Vaata postitust
            Üleüldse ei ole praegusel hetkel mingit "ajude nussi" sellega teha (ala aktiivselt börsil kaubitseda, businessit teha vms).
            Sellisel juhul tõepoolest võib välja vaadata mõni väga suur tuntud bränd, mida ei suuda ükski jõud väga mõjutada ning et firma maksaks ka dividende.

            Comment

            • privador
              Pokkerihai
              • Oct 2008
              • 3951

              #366
              Re: majanduse offtopic

              Aktsiad = suur tootlus = suur risk. Riskivaba aktsiat ega indeksit ei ole olemas.
              Täpselt.Üldse meiesugustel rottidel on raske aktsatega mängida, sest tihti me toimetame rahaga, mida meil võib vaja minna ja pead müüma ebamugaval momendil

              Kas kulla ostmisel on mingi konks taga, et keegi seda Rankale soovita (puhtast kullast käib jutt, mitte kullast/muust väärismetallist müntidest)?
              Kulla puhul ei meeldi mulle jube spread mingi 10% vist. St teenivad hästi just vahendajad sh Tavid
              Päris teravad pliitasid on öelnud, et kuld võib tõusta 5000 taalani
              Alguses ma olin kahtleval seisukohal, aga vaadates, kuidas euroopa hapneb, siis võib kõike juhtuda

              Comment

              • Codecci
                Luuramas Naisteturniire
                • Nov 2008
                • 7574

                #367
                Re: majanduse offtopic

                Btw, ma käisin LHV-s mingil algajate investeerimiskoolitusel (paar tundi kestis), seal räägiti, et paar tundi nädalas = juba aktiivne investor. Ma ei tea mis kvalifitseerub sinu jaoks ajude nussiks, aga paar tundi nädalas vast ei tohiks?

                Comment

                • muruntau
                  • Jan 2009
                  • 4325

                  #368
                  Re: majanduse offtopic

                  Algselt postitas ranka Vaata postitust
                  Küsimus: 80,000 EUR-i on Teil pangakontol, kinnisvarasse ei soovi seda panna. Üleüldse ei ole praegusel hetkel mingit "ajude nussi" sellega teha (ala aktiivselt börsil kaubitseda, businessit teha vms) aga samas soovite, et see raha ei kaotaks väärtust ning vajadusel oleks see raha kogu aeg olemas. Mida soovitate teha, võib võtta ka suuremaid ning agressiivsemaid riske.

                  Näiteks: raha on Teil arvel, soovite reisida järgmised X aastat ja samas kui kopp kunagi reismisest ees siis sooviksite, et see raha oleks Teil olemas ilma, et väärtus oleks tänu inflatsioonile kadunud.
                  Ranka, sellist asja, nagu sa soovid, ei ole olemas. Ükski varaklass ega instrument ei vasta kõigile sinu kriteeriumidele korraga: maksimaalne pikaajaline kasv, ei langeks miinusesse, kogu aeg saadaval. Samuti on su jutus vasturääkivus, oled nõus võtma suuremaid ja agressiivsemaid riske, aga kardad raha kaotada. Risk ei ole ainult ülespoole.

                  Kui põhiargument on raha mitte kaotamine, siis ainsad kvalifitseeruvad varaklassid on deposiidid, investeerimishoiused ja muu taoline kraam, raha säilimine on garanteeritud, samuti teatav kasv (inv. hoiuse puhul küll mitte, aga need ongi pmst üks jura neile, kes ei tea, mida nad turgudel saavutada tahavad), aga vähemalt Eesti inflatsioonile jäävad need ettenähtavas tulevikus tootluselt alla ja kättesaadavus on ka lepingu lõppemisel.

                  Lähtudes max tootlusest, on sobivaim variant aktsiad, millesse tasub passiivsemal investoril raha paigutada eelkõige läbi indeksfondide (fondidest 80% ei biidi turgu, samuti on indeksite valitsemistasu minimaalne). Kuld ja muud maavarad on pikas perspektiivis bullshit, need pole 100 aasta perspektiivis isegi inflatsiooni biitinud. Nt hõbe on hetkel $33 juures, aga oli 1980 aastal $50 juures! See jutt, mida räägivad need, kel on õnnestunud paari aastaga mõne kuldmündiga teenida mõnikümmend protsenti on pokkerivaldkonnas võrdne freerolleri jutuga, kes hea promo käigus keskpärase turnapaketi: cool story, brah! Aktsiad on pikas perspektiivis näidanud 11% kanti tootlust üle 100 aasta, teised varaklassid ei tule sellele lähedalegi! Aktsiate risk on muidugi see, et downswingid eksisteerivad ja need võivad vahest vägagi valulikud ja pikad olla.

                  Kullast on siin juba korduvalt pikalt räägitud, nii tolmuahv kui ka ise oleme imo täitsa ammendavalt seda teemat juba lahanud, viimati isegi ainult 1-2 kuud tagasi. Iga mõne kuu tagant ilmub jälle välja mõni kulda haipiv "taksojuht," aga nii on iga buumi ja mulliga. Ja kuld on mullis, btw, iseküsimus, millal ja mis tasemel see lõhkeb. Nt 1980 oli kuld 800 kandis ja tipp oli 850, hetkel @ 1760, see teeb 30 aasta peale tootluseks 2%. Veel, viimasest kullamulli tipust taas 850 peale minemiseks läks kullal 27 aastat, 27 aastat, et tagasi nulli jõuda neil, kes "investeerisid" 1980. aastal! Sarnane saatus ootab neid, kes viimaste seas kulla rongile peale hüppavad ja muusika võib vaikida tegelikult juba mõne aja pärast.

                  Kindlasti ei üritanud ma siin mingit investeerimissoovitust anda, lihtsalt taaskord natuke veidi argumenteeritumat juttu sisse tuua, kui et hõumi sai 50% kahe aastaga, true story!

                  Comment

                  • ranka
                    Miljon Põhjust Kodus Olla
                    • Sep 2008
                    • 36444

                    #369
                    Re: majanduse offtopic

                    Algselt postitas muruntau Vaata postitust
                    Ranka, sellist asja, nagu sa soovid, ei ole olemas. Ükski varaklass ega instrument ei vasta kõigile sinu kriteeriumidele korraga: maksimaalne pikaajaline kasv, ei langeks miinusesse, kogu aeg saadaval. Samuti on su jutus vasturääkivus, oled nõus võtma suuremaid ja agressiivsemaid riske, aga kardad raha kaotada. Risk ei ole ainult ülespoole.

                    Kui põhiargument on raha mitte kaotamine, siis ainsad kvalifitseeruvad varaklassid on deposiidid, investeerimishoiused ja muu taoline kraam, raha säilimine on garanteeritud, samuti teatav kasv (inv. hoiuse puhul küll mitte, aga need ongi pmst üks jura neile, kes ei tea, mida nad turgudel saavutada tahavad), aga vähemalt Eesti inflatsioonile jäävad need ettenähtavas tulevikus tootluselt alla ja kättesaadavus on ka lepingu lõppemisel.

                    Lähtudes max tootlusest, on sobivaim variant aktsiad, millesse tasub passiivsemal investoril raha paigutada eelkõige läbi indeksfondide (fondidest 80% ei biidi turgu, samuti on indeksite valitsemistasu minimaalne). Kuld ja muud maavarad on pikas perspektiivis bullshit, need pole 100 aasta perspektiivis isegi inflatsiooni biitinud. Nt hõbe on hetkel $33 juures, aga oli 1980 aastal $50 juures! See jutt, mida räägivad need, kel on õnnestunud paari aastaga mõne kuldmündiga teenida mõnikümmend protsenti on pokkerivaldkonnas võrdne freerolleri jutuga, kes hea promo käigus keskpärase turnapaketi: cool story, brah! Aktsiad on pikas perspektiivis näidanud 11% kanti tootlust üle 100 aasta, teised varaklassid ei tule sellele lähedalegi! Aktsiate risk on muidugi see, et downswingid eksisteerivad ja need võivad vahest vägagi valulikud ja pikad olla.

                    Kullast on siin juba korduvalt pikalt räägitud, nii tolmuahv kui ka ise oleme imo täitsa ammendavalt seda teemat juba lahanud, viimati isegi ainult 1-2 kuud tagasi. Iga mõne kuu tagant ilmub jälle välja mõni kulda haipiv "taksojuht," aga nii on iga buumi ja mulliga. Ja kuld on mullis, btw, iseküsimus, millal ja mis tasemel see lõhkeb. Nt 1980 oli kuld 800 kandis ja tipp oli 850, hetkel @ 1760, see teeb 30 aasta peale tootluseks 2%. Veel, viimasest kullamulli tipust taas 850 peale minemiseks läks kullal 27 aastat, 27 aastat, et tagasi nulli jõuda neil, kes "investeerisid" 1980. aastal! Sarnane saatus ootab neid, kes viimaste seas kulla rongile peale hüppavad ja muusika võib vaikida tegelikult juba mõne aja pärast.

                    Kindlasti ei üritanud ma siin mingit investeerimissoovitust anda, lihtsalt taaskord natuke veidi argumenteeritumat juttu sisse tuua, kui et hõumi sai 50% kahe aastaga, true story!
                    Selgitasin vist siis natuke valesti. Sellised suht riskivabad kohad on olemas: pangadeposiit, mis küll ei biidi inflatsiooni aga samas ei seisa raha päris niisama. Kinnisvara. Maybe 10 aasta pärast ei maksa too midagi aga sul on vähemalt koht kus elada.

                    Teeme reaalse olukorra. Sa sooritasid kuriteo, mille eest määratakse kümme aastat. Enne vangi minemist on sul kodus kivi all 80,000 euri. Vangis olles sa ei saa teha sellega ei mingit äri, ei saa ka ise aktiivselt börsil kaubelda jne. Sa aga samas tahad, et väga suur osa sellest rahast väljatulles oleks alles. Ma mõtlen, et kui täna saad selle eest 80,000 leiba osta siis kümne aasta pärast enam-vähem sama palju.

                    NB! Antud teoorias ei ole sul ühtki sõpra, sugulast ega mitte ühtegi muud vara peale selle 80,000 euri. Teisisõnu kui sa vanglast vabaned ja su 80,000 euri on haihtunud oled pm. kodutu parm.

                    EDIT: annan siis veitsa täpsemalt ka, miks vaja. näiteks sul roll 100,000 euri, vaja läheb sellest maximum 20,000 ja lähima 5 aasta jooksul ei näe, et läheks rolli suuremaks vaja. seega 80k seisab niisama aga samas sa ei taha seda kuskile pikaks kinni panna. 2kki l2hed bustosk, tuleb idee, tuleb uus mäng vms.

                    nüüd mida te teete ülejäänud 80k euriga, et selle väärtus ulmekiirusel ei kahaneks. v

                    Comment

                    • muruntau
                      • Jan 2009
                      • 4325

                      #370
                      Re: majanduse offtopic

                      Just ajahorisont ongi tähtis, kui raha on vaja aasta jooksul, siis paneks vastavalt 3, 6 või 9 kuulisesse deposse, kui 1-3 aastat, siis pigem võlakirjadesse (nt BIGi omadesse) ja vbla mixiks veidi aktsiaid sisse, + 3 aastat juba lükkaks seda rohkem aktsiatesse, mida pikem perpektiiv + võlakirju. Samas kui oled selline inimene, kel võib ootamatuid suuri kulutusi ikka ette tulla, nt vaja €30k auto 2 aasta pärast osta, siis ka pikema perspektiivi puhul paneks vastavalt rohkem aastastesse võlakirjadesse.

                      Btw, kinnisvara nüüd küll riskivaba ei ole, viimased 4 ja mujal rohkemgi aastat on seda väga hästi näidanud. Ise nt kogu enda plekki ühte korterisse ei paneks, natuke vähe hajutatud riskid minu jaoks.

                      Comment

                      • Provoker
                        Pokkerihai
                        • Jan 2009
                        • 3067

                        #371
                        Re: majanduse offtopic

                        kinnisvara on müügil ka ilma ehitisteta. Osta kasvavat metsa ning vajadusel selle mahalükkamine ei tohiks eriline probleem olla. Ning suht 100% kindel et kasvab :)

                        Comment

                        • Maheaatom
                          Grinder
                          • Oct 2008
                          • 958

                          #372
                          Re: majanduse offtopic

                          Tänasel päeval paigutaks vaba raha pigem just kinnisvarasse. Pikas perspektiivis tõuseb selle väärtus kindlasti ning kinnisvara omades on võimalik ka teatavat lisatulu teenida. Magalakortereid, põlluarendusi ja väikelinnu küll tõenäoliselt väldiks.

                          Pikas perspektiivis toodavad kindlasti korraliku kasumi ka aktsiad, kuid ainuke häda on selles, et tänasel päeval pole nende pikajaliseks omandamiseks vast just parim hetk.

                          Pensionifondide kohta olen ma oma arvamuse ammu öelnud: kasu on neist eelkõige finantsettevõtetele ning iga ülipikaline investeering on väga kõrge riskiga. Samas ma ei kahtle selles, et nad ei suudaks näiteks 40 aasta jooksul investori raha nominaalväärtust suurendada, kui vahepeal midagi väga tõsist ei juhtuks. 20. sajandil "juhtus" see paraku Eestis aga vähemalt neljal korral ning inimesed jäid sisuliselt ilma kõikidest oma rahalistest säästudest.

                          Tähtajaline deposiit on küll riskivaba, kuid inflatsiooni arvestades halb investeering. Samas on mul üks tuttav tunnustatud makroanalüütik (kelle arvamust ma olen alati väga tõsiselt võtnud), kes väitis, et lähematel aastatel võib see olla isegi üks mõistlikumaid rahapaigutamise viise neile, kes kinnisvarasse investeerida ei taha või ei saa. Kulla kohta ütles seesama mees näiteks "hoolimata üldisest näiliselt väga halvast majanduseisust on ta tänasel päeval puhas gämblemine".

                          Ma ei näe põhjust hakata uuesti kulla teemadel vaidlema ning ütlen taaskord, et see ei ole kindlasti riskivaba investeering. Ja sedagi, et keegi meist ei suuda selle hinda tulevikus täpselt ette näha. Siiski võiks "muruntau" öelda oma arvamuse, miks ostis näiteks meile kõigile hästi tuntud kasiinoärikas Armin Karu novembri alguses 200 kilo kulda? Kas ta on oma raha peale vihane?

                          Btw: võrdlus selle 1980. aastaga ei ole minu arvates ka kuigi paikapanev, sest vahepeal on ka raha väärtus meeletult langenud. Neid argumente kipuvad kasutama pigem poliitikud: ka Ansip on väitnud, et tema palk oli 70-ndatel 110 rubla, ehk hilisemaid rahareforme arvestades tänases vääringus alla ühe euro. Seejuures ta muiudgi ei lisanud, et tollal võis selle raha eest käia turismireisil Vladivostokis, kuid täna ei jätku isegi busspileti ostmiseks. Viimane fakt peaks muuseas olema suureks hoiatuseks ülipikaajaliste investeeringute tegijatele - täna investeerid küll terve oma kuupalga, kuid pensionile minnes saad selle eest ehk paki suitsu osta.

                          Comment

                          • muruntau
                            • Jan 2009
                            • 4325

                            #373
                            Re: majanduse offtopic

                            Algselt postitas Maheaatom Vaata postitust

                            Ma ei näe põhjust hakata uuesti kulla teemadel vaidlema ning ütlen taaskord, et see ei ole kindlasti riskivaba investeering. Ja sedagi, et keegi meist ei suuda selle hinda tulevikus täpselt ette näha. Siiski võiks "muruntau" öelda oma arvamuse, miks ostis näiteks meile kõigile hästi tuntud kasiinoärikas Armin Karu novembri alguses 200 kilo kulda? Kas ta on oma raha peale vihane?

                            Btw: võrdlus selle 1980. aastaga ei ole minu arvates ka kuigi paikapanev, sest vahepeal on ka raha väärtus meeletult langenud. Neid argumente kipuvad kasutama pigem poliitikud: ka Ansip on väitnud, et tema palk oli 70-ndatel 110 rubla, ehk hilisemaid rahareforme arvestades tänases vääringus alla ühe euro. Seejuures ta muiudgi ei lisanud, et tollal võis selle raha eest käia turismireisil Vladivostokis, kuid täna ei jätku isegi busspileti ostmiseks. Viimane fakt peaks muuseas olema suureks hoiatuseks ülipikaajaliste investeeringute tegijatele - täna investeerid küll terve oma kuupalga, kuid pensionile minnes saad selle eest ehk paki suitsu osta.
                            Seda kulda ei ostis siiski Karu endale vaid OEG, kuna neil hakkas liiga palju vaba raha tekkima ja hetkel nad ei näinud kasiinonduses mõistlikke investeerimisvariante. Fakt, et üks ettevõte ostab kulda ei tee kulda kohe mitte mõistlikumaks investeeringuks. Ettevõtted, mis hakkavad tegelema hoopis teise valdkonna ettevõtmistega, nagu siinkohal, on pigem tuntud just enda feilamistega. Samuti pole kaugeltki mitte kõik ettevõtted, mis on hakanud kõrvalt investeerimisega tegelema, sellega kuigi hästi toime tulnud, ka just hiljuti vankus pankroti äärel üks tuntud Jaapani kaameratootja, justnimelt enda investeerimiskahjumite tõttu.

                            Viimane lõik ei kannata eriti kriitikat, kuidas on Ansip ja nõukogude rubla seotud kulla hinnaga, nagu wtf? Kulla hinnast saab rääkida ainult USD'i/mõne teise korraliku majandusega valuuta kontekstis. Ja ka see point, et täna investeerid kuupalga, tulevikus saad suitsupaki, siinkohal peab tõepoolest tooma appi klassikud: tule taevas appi! Näiteks S&P500'sse 80. aastal investeerinul oleks $1k asemel praegu $15k, Berkshire Hathaway puhul ~$75k, kulla puhul $3k. Ok USd on enda väärtusest kaotanud selle ajaga umbes 75-80%, aga kõikide investeeringute peale kulla oldaks ka inflatsiooniga korrigeeritult soliidselt plussis.

                            Pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna, niisiis:
                            Kulla hind nominaalis ja inflatsiooniga korrigeeritult:
                            (Klõpsa sisu nägemiseks / peitmiseks)

                            Selgelt on näha, et inflatsiooniga korrigeeritult on kuld täna veel miinuses!

                            S&P500
                            (Klõpsa sisu nägemiseks / peitmiseks)


                            Pildid wikipediast

                            Comment

                            • privador
                              Pokkerihai
                              • Oct 2008
                              • 3951

                              #374
                              Re: majanduse offtopic

                              Magalakortereid, põlluarendusi ja väikelinnu küll tõenäoliselt väldiks.
                              Ehk räägid lähemalt?
                              mis paneelikatel häda on? Uued fancy korterite ruutmeeter on ka 3x kallim

                              Seega, kui osta kinnisvara siis millist?
                              Osad on öelnud, just et osta kopli kalamaja puumajadesse. Renoveeritud korterid on sigakallid ja need, mis on renoveerimata on üldjuhul sellised, et katus kukub kohe sisse

                              Kolmas variant on ka uusarendusi vaadata ja otse suurehitajalt osta. Vb see on kõige mõislikum variant, aga seal vist 80keurist ei piisa

                              Comment

                              • kuco
                                Pokkerihai
                                • Oct 2008
                                • 1910

                                #375
                                Re: majanduse offtopic

                                Algselt postitas muruntau Vaata postitust
                                Näiteks S&P500'sse 80. aastal investeerinul oleks $1k asemel praegu $15k, Berkshire Hathaway puhul ~$75k, kulla puhul $3k.
                                Murutau, kas oled jälginud kuidas Buffettil läinud on viimasel ajal?

                                Comment

                                Working...