Re: majanduse offtopic
Alaska - Liberalism või sotsialism on tõesti maailmavaateline küsimus. Mina usun siiralt, et lääneriikide ühiskondlik setup on selles mõttes ebaõnnestunud, et liiga paljud inimesed loodavad heaoluni jõuda kellegi teise vara konfiskeerides, mitte mõeldes, kuidas leida endale koht ühiskonnas, kus nad saaksid võimalikult suurt lisandväärtust luua ja seeläbi ise parema sissetuleku teenida. Kui lühikeses perioodis toodab see ühiskondlikku võrdsust, siis keskpikas perspektiivis toodab see vaesust, stagnatsiooni ja passiivsust. Eestil on siin 50-aastane kogemus olemas, kus ühiskond jagas varasid võrdselt kõigi vahel, konfiskeeris kulakutelt ja muidu rikastelt kõikvõimaliku vara ja riik tagas kõigile töökoha. Õnn jäi miskipärast tulemata.
Ma siinkohal ei saa taaskord jätta rõhutamata seda, et inimesed soovivad olla sotsialistid just kellegi teise rahaga. Enda rahaga soovitakse olla midagi muud. Ei kiputa seda Aafrika nälgivatele lastele või vaesuses elavale Valgamaa hooldekodus elavale vanurile saatma. Kuigi ollakse väga hästi teadlikud, et neil inimestel läheb palju halvemini. Samamoodi ei tee inimesed oma ostuotsustes sotsiaalselt vastutustundlikke valikuid, vaid otsivad parimat hinna-kvaliteedi suhet.
Alaska - Liberalism või sotsialism on tõesti maailmavaateline küsimus. Mina usun siiralt, et lääneriikide ühiskondlik setup on selles mõttes ebaõnnestunud, et liiga paljud inimesed loodavad heaoluni jõuda kellegi teise vara konfiskeerides, mitte mõeldes, kuidas leida endale koht ühiskonnas, kus nad saaksid võimalikult suurt lisandväärtust luua ja seeläbi ise parema sissetuleku teenida. Kui lühikeses perioodis toodab see ühiskondlikku võrdsust, siis keskpikas perspektiivis toodab see vaesust, stagnatsiooni ja passiivsust. Eestil on siin 50-aastane kogemus olemas, kus ühiskond jagas varasid võrdselt kõigi vahel, konfiskeeris kulakutelt ja muidu rikastelt kõikvõimaliku vara ja riik tagas kõigile töökoha. Õnn jäi miskipärast tulemata.
Ma siinkohal ei saa taaskord jätta rõhutamata seda, et inimesed soovivad olla sotsialistid just kellegi teise rahaga. Enda rahaga soovitakse olla midagi muud. Ei kiputa seda Aafrika nälgivatele lastele või vaesuses elavale Valgamaa hooldekodus elavale vanurile saatma. Kuigi ollakse väga hästi teadlikud, et neil inimestel läheb palju halvemini. Samamoodi ei tee inimesed oma ostuotsustes sotsiaalselt vastutustundlikke valikuid, vaid otsivad parimat hinna-kvaliteedi suhet.
Comment