majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • ranka
    Miljon Põhjust Kodus Olla
    • Sep 2008
    • 36444

    #1546
    Re: majanduse offtopic

    Algselt postitas vsiu100 Vaata postitust
    http://www.e24.ee/1172478/uusen-300-...tis-enam-olla/


    ma lähen tilti selliste asjade peale. "magister", wtf???? Milles?

    Codecci idee mulle meeldib.
    Kui kaotada ära miinimum palk, mis siis saab?
    Lugesin ka paar rida, ja läksin ka tilti. Varem läksin vähem, aga nüüd järjekordselt silmaring avanenud.

    Hiinas üks sõber, õigemini chaom1 sõber, kes meile oli giidiks. Vend ärkab iga päev kella pealt 06:00 või oli 07:00 (vahet ei olegi), läheb tööle ja tuleb 23:00 ära. Ta ei ole erand. Nii iga päev. Reede, laup, pühap.

    Küsimuse peale, et millal sul viimane vaba päev oli? Vastas, et viimase kahe aasta jooksul 1-2 olnud. Kutt leiab veel aega pere ja sõprade jaoks.

    Tõusnud €200 lihttöölisest firma üheks omanikuks. Kõik oma enda tugeval motivatsioonil ja initsiatiivil: saad parem elu. Mitte ei vingu, et palk on väike või töö on sitt.

    Olen ise tugeval veendumusel, et hea töömees ei jää kunagi tööta ja nälga ning teenib alati omale hea palga. Iga töötaja saab täpselt selle palga, mida ta on väärt ja väikeses palgas ei ole süüdi tööandja, vaid töötaja ise.

    On muidugi ka erandeid (töökohad, kus ei olegi võimalik paremat palka saada), aga need valikud ja otsused on iga inimene ise teinud.

    Comment

    • Strawberry
      Varasemalt kasutaja "romeo"
      • Aug 2012
      • 1229

      #1547
      Re: majanduse offtopic

      Algselt postitas vsiu100 Vaata postitust
      [url]
      Codecci idee mulle meeldib.
      Kui kaotada ära miinimum palk, mis siis saab?
      Kõigepealt lastakse kõik miinimumpalga saajad tuimalt üle ja alandatakse palku 30-50%.
      Seejärel aja jooksul tekivad erinevad ametiühingud, kes kasutavad oma massi võimuna ettevõtjaga läbirääkimistel ja kujunevad välja ühislepingud (a la poemüüjate ühing ja kõik poemüüjad üle kogu riigi hakkavad sama palka saama).

      Kogu protsess võtab aega 20-30 aastat ja lõpptulemus on prolly sama mis praegu.

      Comment

      • Strawberry
        Varasemalt kasutaja "romeo"
        • Aug 2012
        • 1229

        #1548
        Re: majanduse offtopic

        Erinevalt tippspetsialisti töökohtadest, kus tööandja peab perset liigutama ja töötajat enda juurde meelitama, madalama otsa töökohtadel on tahtjaid rohkem kui pakkujaid ja see annab ettevõtjale läbirääkimistel tugeva eelise.

        Vaba turu põhimõte oleks väga ebavõrdne madalama otsa miinimumpalka puudutavatel töökohtadel ja riiklik sekkumine on prolly ühiskondlikult kasulik.

        Comment

        • Maxi
          Pokkerihai
          • Nov 2010
          • 1849

          #1549
          Re: majanduse offtopic

          Algselt postitas ranka Vaata postitust
          ...
          Praegu räägid sa eranditest. Vaata üldpilti.
          Igaüks ei saa olla firmajuht samamoodi nagu kõik ei saa olla lihttöölised. Samas heaoluühiskonnas (vähemalt eesti sinna pürgib) peaks olema tagatud inimlik äraelamine iga valdkonna töötajatel. Mind ajab kõige rohkem tilti mõtlemine, et ah see tüüp on ju põhihariduse koristaja, las elab 3´kesi kuskil 20 m2 toas ja sööb eluaeg makarone.

          Ja see, et töötab 24/7, aastas on üks puhkepäev, ning jõuab pere ja sõpradega koos olla ma ka miskipärast ei usu. Sellistel inimestel on reeglina väga raske normaalseid inimsuhteid hoida ja läbipõlemine on väga kiire tulema. Ma küll ei ole hiina ühiskonna ja inimestega kursis, aga eestis see oleks nii.

          Comment

          • Codecci
            Luuramas Naisteturniire
            • Nov 2008
            • 7574

            #1550
            Re: majanduse offtopic

            Mnjah, samas kui veidi mõelda siis tööandjatel võimalik abuseda küll vast...

            Ekstreemne utoopiline näide: viiakse 100 inimest tühjale saarele, 50 neist rikkad ja saavad selle poole saarest kus saab kasvatada igast saadusi jne, teised 50 vaesed ja peavad töötama rikaste heaks, et süüa saaks. Rikkad võivad pmst töö eest maksta absoluutse miinimumi, et vaesed aint kuidagi ära elada saaks, 95% kasumist endale võtta ja öelda "kui ei meeldi, ära tööta, keegi ei käsi", samas ise teades, et vaestel ei jää midagi üle ja surevad nälga, aga rikastel ainult kasum veidi väheneb kui töötajaid pole. See oleks päris f*cked up ühiskond.

            Või kõik kütusefirmad ühel päeval otsustavad, et paneme liitri hinnaks €10. Pole lihtsalt midagi teha ja pead maksma kui liikuda tahad, samas vaba turg ja võivad öelda, et "keegi ei käsi osta", aga see oleks absurd.

            Jutu point, et mingisugune riigipoolne regulatsioon peaks ikka asjadel olema imo.

            Comment

            • Potsataja
              õilishing
              • Oct 2008
              • 5270

              #1551
              Re: majanduse offtopic

              Algselt postitas Strawberry Vaata postitust
              Kogu protsess võtab aega 20-30 aastat ja lõpptulemus on prolly sama mis praegu.
              Kui ametiühingud mängu tulevad, siis on tööandjad tegelikult palju viletsamas olukorras kui praegu. Nende üksikute tugevate AÜ-de puhul, mis meil praegu eksisteerivad, pole tööandjal mingist 320 € miinimumpalgast üldse mõtet rääkida, kohe "puuakse" üles.

              Comment

              • Codecci
                Luuramas Naisteturniire
                • Nov 2008
                • 7574

                #1552
                Re: majanduse offtopic

                Aga sellest virinast ikka aru ei saa, võrreldakse Skandinaaviaga ja virisetakse... Eestis ju Ida-Euroopaga väga konkurentsivõimeline miinimum- ja keskmine palk ja Ida-Euroopa me oleme, mitte Skandinaavia.

                Kuidas võetakse õhust, et oh, tõstaks ühel päeval miinimumpalka 1.5x+ ? Ei ole ju loogiline.

                Comment

                • Strawberry
                  Varasemalt kasutaja "romeo"
                  • Aug 2012
                  • 1229

                  #1553
                  Re: majanduse offtopic

                  Algselt postitas Potsataja Vaata postitust
                  Kui ametiühingud mängu tulevad, siis on tööandjad tegelikult palju viletsamas olukorras kui praegu. Nende üksikute tugevate AÜ-de puhul, mis meil praegu eksisteerivad, pole tööandjal mingist 320 € miinimumpalgast üldse mõtet rääkida, kohe "puuakse" üles.
                  Igal ametil on kindel piir ja palk, millest üle ei saa minna (isegi ametiühingutega). Kui poemüüjate fikseeritud palk oleks 10000€ kuus, siis see teeks enamus poode kahjumlikuks ja ettevõtjad loobuksid sellest sektorist ja kogu krempel pandaks lihtsalt kinni.

                  Comment

                  • Maxi
                    Pokkerihai
                    • Nov 2010
                    • 1849

                    #1554
                    Re: majanduse offtopic

                    Virisetakse selle üle, et suures osas on hindade/palkade käärid suuremad kui mujal ida-euroopas või skandinaavias.

                    Comment

                    • Strawberry
                      Varasemalt kasutaja "romeo"
                      • Aug 2012
                      • 1229

                      #1555
                      Re: majanduse offtopic

                      Algselt postitas Codecci Vaata postitust
                      Aga sellest virinast ikka aru ei saa, võrreldakse Skandinaaviaga ja virisetakse... Eestis ju Ida-Euroopaga väga konkurentsivõimeline miinimum- ja keskmine palk ja Ida-Euroopa me oleme, mitte Skandinaavia.

                      Kuidas võetakse õhust, et oh, tõstaks ühel päeval miinimumpalka 1.5x+ ? Ei ole ju loogiline.
                      See oleks huvitavam arutelu, mis juhtuks kui Eesti tõstaks päevapealt miinimumpalka ntx 2x ?

                      Siseriiklik tarbimine kasvaks oluliselt, majanduskasv prolly kolmekordistuks lühikeses perspektiivis. Halvasti majandatud ettevõtted peaksid ennast effektiivsemaks muutma.

                      Comment

                      • Potsataja
                        õilishing
                        • Oct 2008
                        • 5270

                        #1556
                        Re: majanduse offtopic

                        Algselt postitas Strawberry Vaata postitust
                        Igal ametil on kindel piir ja palk, millest üle ei saa minna (isegi ametiühingutega). Kui poemüüjate fikseeritud palk oleks 10000€ kuus, siis see teeks enamus poode kahjumlikuks ja ettevõtjad loobuksid sellest sektorist ja kogu krempel pandaks lihtsalt kinni.
                        Seda muidugi. Soomes näiteks miinimumi ei ole, aga kui ma õieti mäletan, siis alla 7,4x €/h pm ei tohi maksta ja enamuste AÜ-de puhul on piir 9,xx €/h. Reaalsustaju peab säilima, muidu pannakse tõesti pillid kotti ja kuigi töötu olla on seal kindlasti "mugavam" kui meil, pole see siiski midagi sellist, mida üks põlissoomlane tahaks.




                        Meie poekettide kohta, palgaerinevused on ikka päris suured. Samas on kahte viimast ketti kõige rohkem näha ka nö. maakohtades, kuid reeglina on Säästumarket ka kusagil kõrval.
                        Last edited by Potsataja; 18.03.13, 15:13.

                        Comment

                        • Potsataja
                          õilishing
                          • Oct 2008
                          • 5270

                          #1557
                          Re: majanduse offtopic

                          Algselt postitas Codecci Vaata postitust
                          Aga sellest virinast ikka aru ei saa, võrreldakse Skandinaaviaga ja virisetakse... Eestis ju Ida-Euroopaga väga konkurentsivõimeline miinimum- ja keskmine palk ja Ida-Euroopa me oleme, mitte Skandinaavia.

                          Kuidas võetakse õhust, et oh, tõstaks ühel päeval miinimumpalka 1.5x+ ? Ei ole ju loogiline.


                          Vaata nüüd neid numbreid ja lisa juurde tööl käimisega lisanduvad kulud. Lisaks võid juurde mõelda ka seda, mida sellisest toidust ja selle kogustest arvata ning mis siis, kui mõnel "hullul" veel laps(ed) on. 1,5x tõstmine ei ole muidugi loogiline, kuid peale eelmise aasta naeruväärset 12€ tõusu oli nüüdne 30€ selline tubli areng. Umbes sellise sammuga peakski imo jätkama.

                          Comment

                          • ussdoktor
                            Julm Donk
                            • Apr 2011
                            • 76

                            #1558
                            Re: majanduse offtopic

                            Pensioni võiks ära kaotada, täiesti.

                            Ja see "magister" ilmselt soovib tulevastel valimistel osaleda? Lauslollus, TTÜ peaks ilmselt oma õppekava ja rektorid üle vaatama.

                            Comment

                            • Strawberry
                              Varasemalt kasutaja "romeo"
                              • Aug 2012
                              • 1229

                              #1559
                              Re: majanduse offtopic

                              Algselt postitas ussdoktor Vaata postitust
                              Pensioni võiks ära kaotada, täiesti.

                              Ja see "magister" ilmselt soovib tulevastel valimistel osaleda? Lauslollus, TTÜ peaks ilmselt oma õppekava ja rektorid üle vaatama.
                              Pension on ju sinu enda raha, mille sa oled aastate jooksul sotsiaalmaksuna maksnud.

                              Comment

                              • kallekusta
                                Grinder
                                • May 2012
                                • 603

                                #1560
                                Re: majanduse offtopic

                                Soomes räägib sinu eest töölepingu pm läbi ametiühing. Ning Soomes on ametiühingud üli tugevad. Tehakse firmadesse pidevalt kontrolle tööohtuse, puhkeaja jne pärast. Eestis AÜ puuduvad ja vaadates viimati vastu võetud tööseadust siis on see töötajale ülimalt kahjulik. Soomes ei läheks selline leping mitte kuidagi läbi. Eestis on tegelikult sitaks firmasid, mis teenivad mega kasumeid, aga töötajatele makstakse sandikopikaid ja põhjuseks on see, et alati leiab uue töötaja. Statoilis on ainuüksi kohvimüügi kasum suurem kui töötajate palgakulu. Mc Donaldse, Selver, jne... Samamoodi pole Eesti Energias tavalise kontoriroti või posti otsas tööd tegeva töölise palk suurem asi kuigi EE teenib miljoneid. Toidupoes maksab toit sama palju kui Soomes ja järjekorrad on Eestis hullemad kui Soomes, aga sellest ma ei saa ainult aru, et miks müüja palgavahe on 5 kordne.

                                Comment

                                Working...