Re: majanduse offtopic
Tuli meelde veel paar argumenti, miks kulda "investeerimine" halb mõte võib olla. Kasutaks analoogiat, kulla puhul on täiesti kohane peo ja pohmelli oma. Kulla pidu kestnud nüüdseks juba 10-11 aastat. Pidu on täies hoos, muusika on päris vali. Seda promovad põhiliselt investeerimisest vägagi kauged inimesed, kelle argumendid jagunevad kahte lehte: 500-600% 10 aastaga = 1000% järgmise kolme aastaga ja paanika = kuld lendab kuule. Peo analoogias võib seda sellega, et alguses täiesti lahe pidu on jõudnud faasi, kus on kuulda ainult purjus tüüpide jorinat, kainet kulda pooldavat juttu peaaegu mitte üldse. Ehk kellaaeg on peol nii 2-3 kandis, kained inimesed on juba lahkunud/lahkumas, muusika on kõige valjem, aga kõik ei taha veel leppida peo tipphetke möödumisega. Koht on ka veel lahti tunnike-paar, nii et paljud ei saa arugi, et midagi valesti oleks. Otsitakse veel meeleheitlikult kaaslast või kohta, kuhu edasi jooma minna. Tulemus on aga ette teada, varsti ootab voodi või kainer ja järgmine päev päev meenutab Hiroshimat, peale seda kui Chuck Norris, vabandust, aatompomm sinna peale kukkus. Ehk siis kullakrahh. Seda juttu ei maksa ajada, et seekord on erinev või kuld pole nagu aktsiad. Selline tsükkel toimub ja on toimunud aastasadu kui mitte -tuhandeid kõikide varaklassidega, ka kullaga ja seekord pole mingi erand.
Aktsiate puhul on vähemalt siin foorumis peaaegu valdav sentiment selline, et need on täiesti lootusetu keiss, nad võiksid üldse olemata olla. Põhimtteliselt on käes pimedaim ja külmim hetk ööpäevas. Aga just enne päikesetõusu on tavaliselt kõige külmem, varsti tõuseb ka päikene. Kuigi praegu seda ehk aimata ei ole. Iga tõusuga on nii, et tark raha jagab teema umbes pool aastat varem välja kui see ajakirjandusse jõuab ja enne, kui meinstriim-meedia uudistesse jõuab paar positiivsemat uudist maailmamajanduse kohta, on turud juba oma 50% rallinud. Happens every time. Sest, nagu ütles Heidegger: kus oht on, kasvab ka päästev; tehakse struktuurseid reforme majandusse, ettevõtted tõstavad efektiivsust, inimesed õpivad raskel ajal uusi skille-ameteid. Enne, kui need reaalmajanduses tõsisemalt märku annavad, on suurem tõus juba läbi. Praegu on veel veidi aega päiksetõusuni, ma ei tea kui palju, aga arvestades seda, kui külmaks ja pimedaks olukorda peetakse, mitte väga palju. Need mõlemad analoogiad on töötanud kõikide buumide-bustide jooksul läbi ajaloo, inimeste sentiment on väga hea indikaator sellest, mis faasis ollakse.
Väike kõrvalpõige. Ärge väga lootke saada ÄP'st või E24'st uudiseid aktsiatõusu kohta, seal töötavad tibid ja "analüütikud," kes pole õppinud kirjutamagi ja pole enamasti ka ise oma raha börsile pannud, kuna, parafraseerides H. Pajulat: nende väljaminekud on hoolitsenud selle eest, et pole midagi börsile panna. Sellest ka realse arusaama puudus. Kuigi see on nende eriala on nad enamasti tasemel, et on kusagilt kuulnud, et kuld on popp. Oleme ka popid, räägiks kaasa, toodame seda, mis müüb. /ot
Ma ei taha sugugi väita, et tean, kuhu kuld liigub, see võib vabalt ka üles liikuda veel mõnda aega. Eriti ekstreemset paraboolset tõusu pole veel olnud, nagu mother of all bubbles'itega tavaliselt juhtub. Samas saab küllaltki kindlalt väita, et mingi hetk on kulla crashi oodata ja kulla hind võib siis vabalt alla 500 langeda. Selle taga on väga lihtne loogika: kaevandamise hind. Kulla ega ka ühegi teise maavara hind ei saa püsida väga kaua aega üle kõrgeimate kuludega tootjate hindade (ka nt nisu hind üle viljakasvatamise kulude). Paar aastat tagasi jälgisin teemat lähemalt ja siis oli maailmas kaevandamise keskmine kulu $450-500 taala ja kõige kallimad projekteerimisfaasis kaevandused $800-900 taala untsi kohta (et tootmine ära tasuks). Praeguseks on mõlemad numbrid arvatavasti 10-20% kõrgemad, kuna ka selles sektoris on päris tugev inflatsioon erinevatel põhjustel, mida siinkohal ei puutuks. Paralleeliks nafta, keskmine tootmishind kusagil 30 kandis, kalleimad 70 kandis, nafta käis 150 peal ära, langes poole aastaga alla 30'ne. Mis kulla puhul võib kukkumise raskust süvendada, on see, et kulla puhul on suur osa nõudlusest investeerimine. Kui peol muusika lõppeb ja investeeerimisest saab deinvesteerimine (paanikamüük), siis pakkumine suureneb väga järsult ja nõudlus kukub veelgi räigemalt, mõlemad mõjutavad hinda allapoole. Siin räägime nõudluse langusest suurusjärgus 30-50% ja pakkumise kasvust ka samas suurusjärgus. Naftahinna 80% languse põhjustas tootmise samaks jäämine ja nõudluse 3-5% langus. Kui veidigi jagad majandust, siis on selge, et siin on ruumi palju suuremaks crashiks kui nafta puhul. Jah, potentsiaali on suuremaks languseks kui 80% hinnast!!! Kallimad tootjad lendavad insta pankrotti ja nende maardlad jäävad ootama järgmist buumi. Kullaga mängimine on praegu tõsine poiste mitte tikkudega vaid napalmiga mängimine, mingi hetk on kulla"investorite" bustoreid oodata.
Ma tean millest räägin, sai ka kunagi maavarasid näpitud. Paar aastat +100% tootlust tegutsedes (peaaegu) parimate imevidinatega, mis finantsalkeemikutel pakkuda on ja mingi hetk oli +€100k arvel. Polnud paha summa paar aastat peale ülikooli pooleli jätmist. Aasta hiljem bustor ja maksuvõlg. True story. Ei tabanud too hetk langust ära, tegelikult vist tabasingi, aga ei suutnud seda endale tunnistada (happens to +95% taksojuhtidest ja ~70% proffidest).
Ma ei kirjuta anti-kuld juttu kindlasti mitte seoses mingisuguse kibestumisega maavarade suhtes, seda pole kaugeltki. Indeed see on vägagi huvitav varaklass, mis võib pakkuda mõlemas suunas vägagi huvitavaid võimalusi. Kirjutan selle pärast, et usun, et näen mulli, kui see tekkimas on. Samuti ärge lugege välja minu jutust mingisugust investeerimissoovitust, ei ostu ega müügi, kuigi see nii võis välja näha. Ma ei taha enam kunagi ühtegi investeerimissoovitust teistele anda, see on väga tänamatu ala: kui tõuseb, oli taksojuht ise geenius, kui langeb, mina süüdi. Võtke seda kui ilukirjanduslikku liialdust, millel pole reaalsusega mingit pistmist :D
Tuli meelde veel paar argumenti, miks kulda "investeerimine" halb mõte võib olla. Kasutaks analoogiat, kulla puhul on täiesti kohane peo ja pohmelli oma. Kulla pidu kestnud nüüdseks juba 10-11 aastat. Pidu on täies hoos, muusika on päris vali. Seda promovad põhiliselt investeerimisest vägagi kauged inimesed, kelle argumendid jagunevad kahte lehte: 500-600% 10 aastaga = 1000% järgmise kolme aastaga ja paanika = kuld lendab kuule. Peo analoogias võib seda sellega, et alguses täiesti lahe pidu on jõudnud faasi, kus on kuulda ainult purjus tüüpide jorinat, kainet kulda pooldavat juttu peaaegu mitte üldse. Ehk kellaaeg on peol nii 2-3 kandis, kained inimesed on juba lahkunud/lahkumas, muusika on kõige valjem, aga kõik ei taha veel leppida peo tipphetke möödumisega. Koht on ka veel lahti tunnike-paar, nii et paljud ei saa arugi, et midagi valesti oleks. Otsitakse veel meeleheitlikult kaaslast või kohta, kuhu edasi jooma minna. Tulemus on aga ette teada, varsti ootab voodi või kainer ja järgmine päev päev meenutab Hiroshimat, peale seda kui Chuck Norris, vabandust, aatompomm sinna peale kukkus. Ehk siis kullakrahh. Seda juttu ei maksa ajada, et seekord on erinev või kuld pole nagu aktsiad. Selline tsükkel toimub ja on toimunud aastasadu kui mitte -tuhandeid kõikide varaklassidega, ka kullaga ja seekord pole mingi erand.
Aktsiate puhul on vähemalt siin foorumis peaaegu valdav sentiment selline, et need on täiesti lootusetu keiss, nad võiksid üldse olemata olla. Põhimtteliselt on käes pimedaim ja külmim hetk ööpäevas. Aga just enne päikesetõusu on tavaliselt kõige külmem, varsti tõuseb ka päikene. Kuigi praegu seda ehk aimata ei ole. Iga tõusuga on nii, et tark raha jagab teema umbes pool aastat varem välja kui see ajakirjandusse jõuab ja enne, kui meinstriim-meedia uudistesse jõuab paar positiivsemat uudist maailmamajanduse kohta, on turud juba oma 50% rallinud. Happens every time. Sest, nagu ütles Heidegger: kus oht on, kasvab ka päästev; tehakse struktuurseid reforme majandusse, ettevõtted tõstavad efektiivsust, inimesed õpivad raskel ajal uusi skille-ameteid. Enne, kui need reaalmajanduses tõsisemalt märku annavad, on suurem tõus juba läbi. Praegu on veel veidi aega päiksetõusuni, ma ei tea kui palju, aga arvestades seda, kui külmaks ja pimedaks olukorda peetakse, mitte väga palju. Need mõlemad analoogiad on töötanud kõikide buumide-bustide jooksul läbi ajaloo, inimeste sentiment on väga hea indikaator sellest, mis faasis ollakse.
Väike kõrvalpõige. Ärge väga lootke saada ÄP'st või E24'st uudiseid aktsiatõusu kohta, seal töötavad tibid ja "analüütikud," kes pole õppinud kirjutamagi ja pole enamasti ka ise oma raha börsile pannud, kuna, parafraseerides H. Pajulat: nende väljaminekud on hoolitsenud selle eest, et pole midagi börsile panna. Sellest ka realse arusaama puudus. Kuigi see on nende eriala on nad enamasti tasemel, et on kusagilt kuulnud, et kuld on popp. Oleme ka popid, räägiks kaasa, toodame seda, mis müüb. /ot
Ma ei taha sugugi väita, et tean, kuhu kuld liigub, see võib vabalt ka üles liikuda veel mõnda aega. Eriti ekstreemset paraboolset tõusu pole veel olnud, nagu mother of all bubbles'itega tavaliselt juhtub. Samas saab küllaltki kindlalt väita, et mingi hetk on kulla crashi oodata ja kulla hind võib siis vabalt alla 500 langeda. Selle taga on väga lihtne loogika: kaevandamise hind. Kulla ega ka ühegi teise maavara hind ei saa püsida väga kaua aega üle kõrgeimate kuludega tootjate hindade (ka nt nisu hind üle viljakasvatamise kulude). Paar aastat tagasi jälgisin teemat lähemalt ja siis oli maailmas kaevandamise keskmine kulu $450-500 taala ja kõige kallimad projekteerimisfaasis kaevandused $800-900 taala untsi kohta (et tootmine ära tasuks). Praeguseks on mõlemad numbrid arvatavasti 10-20% kõrgemad, kuna ka selles sektoris on päris tugev inflatsioon erinevatel põhjustel, mida siinkohal ei puutuks. Paralleeliks nafta, keskmine tootmishind kusagil 30 kandis, kalleimad 70 kandis, nafta käis 150 peal ära, langes poole aastaga alla 30'ne. Mis kulla puhul võib kukkumise raskust süvendada, on see, et kulla puhul on suur osa nõudlusest investeerimine. Kui peol muusika lõppeb ja investeeerimisest saab deinvesteerimine (paanikamüük), siis pakkumine suureneb väga järsult ja nõudlus kukub veelgi räigemalt, mõlemad mõjutavad hinda allapoole. Siin räägime nõudluse langusest suurusjärgus 30-50% ja pakkumise kasvust ka samas suurusjärgus. Naftahinna 80% languse põhjustas tootmise samaks jäämine ja nõudluse 3-5% langus. Kui veidigi jagad majandust, siis on selge, et siin on ruumi palju suuremaks crashiks kui nafta puhul. Jah, potentsiaali on suuremaks languseks kui 80% hinnast!!! Kallimad tootjad lendavad insta pankrotti ja nende maardlad jäävad ootama järgmist buumi. Kullaga mängimine on praegu tõsine poiste mitte tikkudega vaid napalmiga mängimine, mingi hetk on kulla"investorite" bustoreid oodata.
Ma tean millest räägin, sai ka kunagi maavarasid näpitud. Paar aastat +100% tootlust tegutsedes (peaaegu) parimate imevidinatega, mis finantsalkeemikutel pakkuda on ja mingi hetk oli +€100k arvel. Polnud paha summa paar aastat peale ülikooli pooleli jätmist. Aasta hiljem bustor ja maksuvõlg. True story. Ei tabanud too hetk langust ära, tegelikult vist tabasingi, aga ei suutnud seda endale tunnistada (happens to +95% taksojuhtidest ja ~70% proffidest).
Ma ei kirjuta anti-kuld juttu kindlasti mitte seoses mingisuguse kibestumisega maavarade suhtes, seda pole kaugeltki. Indeed see on vägagi huvitav varaklass, mis võib pakkuda mõlemas suunas vägagi huvitavaid võimalusi. Kirjutan selle pärast, et usun, et näen mulli, kui see tekkimas on. Samuti ärge lugege välja minu jutust mingisugust investeerimissoovitust, ei ostu ega müügi, kuigi see nii võis välja näha. Ma ei taha enam kunagi ühtegi investeerimissoovitust teistele anda, see on väga tänamatu ala: kui tõuseb, oli taksojuht ise geenius, kui langeb, mina süüdi. Võtke seda kui ilukirjanduslikku liialdust, millel pole reaalsusega mingit pistmist :D
Comment