majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • muruntau
    • Jan 2009
    • 4325

    #511
    Re: majanduse offtopic

    Tuli meelde veel paar argumenti, miks kulda "investeerimine" halb mõte võib olla. Kasutaks analoogiat, kulla puhul on täiesti kohane peo ja pohmelli oma. Kulla pidu kestnud nüüdseks juba 10-11 aastat. Pidu on täies hoos, muusika on päris vali. Seda promovad põhiliselt investeerimisest vägagi kauged inimesed, kelle argumendid jagunevad kahte lehte: 500-600% 10 aastaga = 1000% järgmise kolme aastaga ja paanika = kuld lendab kuule. Peo analoogias võib seda sellega, et alguses täiesti lahe pidu on jõudnud faasi, kus on kuulda ainult purjus tüüpide jorinat, kainet kulda pooldavat juttu peaaegu mitte üldse. Ehk kellaaeg on peol nii 2-3 kandis, kained inimesed on juba lahkunud/lahkumas, muusika on kõige valjem, aga kõik ei taha veel leppida peo tipphetke möödumisega. Koht on ka veel lahti tunnike-paar, nii et paljud ei saa arugi, et midagi valesti oleks. Otsitakse veel meeleheitlikult kaaslast või kohta, kuhu edasi jooma minna. Tulemus on aga ette teada, varsti ootab voodi või kainer ja järgmine päev päev meenutab Hiroshimat, peale seda kui Chuck Norris, vabandust, aatompomm sinna peale kukkus. Ehk siis kullakrahh. Seda juttu ei maksa ajada, et seekord on erinev või kuld pole nagu aktsiad. Selline tsükkel toimub ja on toimunud aastasadu kui mitte -tuhandeid kõikide varaklassidega, ka kullaga ja seekord pole mingi erand.

    Aktsiate puhul on vähemalt siin foorumis peaaegu valdav sentiment selline, et need on täiesti lootusetu keiss, nad võiksid üldse olemata olla. Põhimtteliselt on käes pimedaim ja külmim hetk ööpäevas. Aga just enne päikesetõusu on tavaliselt kõige külmem, varsti tõuseb ka päikene. Kuigi praegu seda ehk aimata ei ole. Iga tõusuga on nii, et tark raha jagab teema umbes pool aastat varem välja kui see ajakirjandusse jõuab ja enne, kui meinstriim-meedia uudistesse jõuab paar positiivsemat uudist maailmamajanduse kohta, on turud juba oma 50% rallinud. Happens every time. Sest, nagu ütles Heidegger: kus oht on, kasvab ka päästev; tehakse struktuurseid reforme majandusse, ettevõtted tõstavad efektiivsust, inimesed õpivad raskel ajal uusi skille-ameteid. Enne, kui need reaalmajanduses tõsisemalt märku annavad, on suurem tõus juba läbi. Praegu on veel veidi aega päiksetõusuni, ma ei tea kui palju, aga arvestades seda, kui külmaks ja pimedaks olukorda peetakse, mitte väga palju. Need mõlemad analoogiad on töötanud kõikide buumide-bustide jooksul läbi ajaloo, inimeste sentiment on väga hea indikaator sellest, mis faasis ollakse.

    Väike kõrvalpõige. Ärge väga lootke saada ÄP'st või E24'st uudiseid aktsiatõusu kohta, seal töötavad tibid ja "analüütikud," kes pole õppinud kirjutamagi ja pole enamasti ka ise oma raha börsile pannud, kuna, parafraseerides H. Pajulat: nende väljaminekud on hoolitsenud selle eest, et pole midagi börsile panna. Sellest ka realse arusaama puudus. Kuigi see on nende eriala on nad enamasti tasemel, et on kusagilt kuulnud, et kuld on popp. Oleme ka popid, räägiks kaasa, toodame seda, mis müüb. /ot

    Ma ei taha sugugi väita, et tean, kuhu kuld liigub, see võib vabalt ka üles liikuda veel mõnda aega. Eriti ekstreemset paraboolset tõusu pole veel olnud, nagu mother of all bubbles'itega tavaliselt juhtub. Samas saab küllaltki kindlalt väita, et mingi hetk on kulla crashi oodata ja kulla hind võib siis vabalt alla 500 langeda. Selle taga on väga lihtne loogika: kaevandamise hind. Kulla ega ka ühegi teise maavara hind ei saa püsida väga kaua aega üle kõrgeimate kuludega tootjate hindade (ka nt nisu hind üle viljakasvatamise kulude). Paar aastat tagasi jälgisin teemat lähemalt ja siis oli maailmas kaevandamise keskmine kulu $450-500 taala ja kõige kallimad projekteerimisfaasis kaevandused $800-900 taala untsi kohta (et tootmine ära tasuks). Praeguseks on mõlemad numbrid arvatavasti 10-20% kõrgemad, kuna ka selles sektoris on päris tugev inflatsioon erinevatel põhjustel, mida siinkohal ei puutuks. Paralleeliks nafta, keskmine tootmishind kusagil 30 kandis, kalleimad 70 kandis, nafta käis 150 peal ära, langes poole aastaga alla 30'ne. Mis kulla puhul võib kukkumise raskust süvendada, on see, et kulla puhul on suur osa nõudlusest investeerimine. Kui peol muusika lõppeb ja investeeerimisest saab deinvesteerimine (paanikamüük), siis pakkumine suureneb väga järsult ja nõudlus kukub veelgi räigemalt, mõlemad mõjutavad hinda allapoole. Siin räägime nõudluse langusest suurusjärgus 30-50% ja pakkumise kasvust ka samas suurusjärgus. Naftahinna 80% languse põhjustas tootmise samaks jäämine ja nõudluse 3-5% langus. Kui veidigi jagad majandust, siis on selge, et siin on ruumi palju suuremaks crashiks kui nafta puhul. Jah, potentsiaali on suuremaks languseks kui 80% hinnast!!! Kallimad tootjad lendavad insta pankrotti ja nende maardlad jäävad ootama järgmist buumi. Kullaga mängimine on praegu tõsine poiste mitte tikkudega vaid napalmiga mängimine, mingi hetk on kulla"investorite" bustoreid oodata.

    Ma tean millest räägin, sai ka kunagi maavarasid näpitud. Paar aastat +100% tootlust tegutsedes (peaaegu) parimate imevidinatega, mis finantsalkeemikutel pakkuda on ja mingi hetk oli +€100k arvel. Polnud paha summa paar aastat peale ülikooli pooleli jätmist. Aasta hiljem bustor ja maksuvõlg. True story. Ei tabanud too hetk langust ära, tegelikult vist tabasingi, aga ei suutnud seda endale tunnistada (happens to +95% taksojuhtidest ja ~70% proffidest).

    Ma ei kirjuta anti-kuld juttu kindlasti mitte seoses mingisuguse kibestumisega maavarade suhtes, seda pole kaugeltki. Indeed see on vägagi huvitav varaklass, mis võib pakkuda mõlemas suunas vägagi huvitavaid võimalusi. Kirjutan selle pärast, et usun, et näen mulli, kui see tekkimas on. Samuti ärge lugege välja minu jutust mingisugust investeerimissoovitust, ei ostu ega müügi, kuigi see nii võis välja näha. Ma ei taha enam kunagi ühtegi investeerimissoovitust teistele anda, see on väga tänamatu ala: kui tõuseb, oli taksojuht ise geenius, kui langeb, mina süüdi. Võtke seda kui ilukirjanduslikku liialdust, millel pole reaalsusega mingit pistmist :D

    Comment

    • Maheaatom
      Grinder
      • Oct 2008
      • 958

      #512
      Re: majanduse offtopic



      "2011. aasta võib aktsiainvestor kokku võtta kui "riskide realiseerumise aasta". See tähendab, et absoluuttootlused on praktiliselt kõikidel aktsiapõhistel portfellidel jäänud negatiivseks, mis kahtlemata jaeinvestorit ei rahulda," võttis tänavust aastat kokku Trigon Capital ASi varahalduse juht Heiti Riisberg.

      Comment

      • privador
        Pokkerihai
        • Oct 2008
        • 3951

        #513
        Re: majanduse offtopic

        agri fond jah -46%

        Huvitav kas nüüd head ajad ostuks?Sest peaks ka headel aegadel võimendusega üles panema?

        Comment

        • WIN
          FPP Pro
          • Feb 2010
          • 275

          #514
          Re: majanduse offtopic

          Algselt postitas Pumper Vaata postitust
          Kulla hind tõusis see aasta kõigi aegade rekordtasemeni..
          Aga kui ma peaks ühte kahest ostma, siis ma ostaks hõbedat, sest see on 40% all oma kõigi aegade kõrgeimast tasemest, kuld on aga 20%.


          Väike vasturääkivus nagu artiklis. Kuld rekordtasemel ja samas 20% all rekordtasemest (ei saanud tsiteerida millegipärast).
          "Kulla hind TÕUSIS see aasta kõigi aegade rekordtasemeni, makstes 1923 dollarit unts..."
          1711 doltsi atm. Ei ole vastuolu.

          Comment

          • vennike
            Pokkerihai
            • Mar 2009
            • 1958

            #515
            Re: majanduse offtopic

            Miks on euroopa keskpanga baasintress 1% ja Austraalia keskpanga oma 4,25% ? siin on kodulaenud seega 3,25% kallimad. seda on p2ris kuradi palju...

            Comment

            • jrgn hell
              Klubi Liige
              • Oct 2008
              • 3328

              #516
              Re: majanduse offtopic

              Algselt postitas vennike Vaata postitust
              Miks on euroopa keskpanga baasintress 1% ja Austraalia keskpanga oma 4,25% ? siin on kodulaenud seega 3,25% kallimad. seda on p2ris kuradi palju...
              Maksavad hoiustele ka suuremat intressi

              Ja kas seda farmerite ja koduomanike enesetapu reklaami veel näidatakse?

              Comment

              • muruntau
                • Jan 2009
                • 4325

                #517
                Re: majanduse offtopic

                Algselt postitas vennike Vaata postitust
                Miks on euroopa keskpanga baasintress 1% ja Austraalia keskpanga oma 4,25% ? siin on kodulaenud seega 3,25% kallimad. seda on p2ris kuradi palju...
                Keskpanga kõrgetel intressidel on eelkõige kaks põhjust: majanduse jahutamine ja inflatsiooni alandamine. Kõrged intressid jahutavad majandust vähendades laenamist, mis läheks tarbimisse ja tihti ka üleinvesteerimisse. Inflatsioonile mõjub pärssivalt kõrgete intresside esile kutsutud väiksem nõudlus igasuguste kaupade ja teenuste järgi ja ettevõtete vähenenud võime palku tõsta.

                Euroopas on olukord küllatki kehv, nagu kõik teavad, siin on vaja majandust elavdada ja inflatsioon ei ole probleem. Austraalia olukorda pole viimasel ajal jälginud, aga küllap siis on seal olukord palju parem, võrreldes Euroopaga (võrreldes majanduse asumisega majandustsükli joonel buumist krahhini, mitte tingimata absoluutnäitajates).

                Comment

                • Fabulous
                  Pokkerihai
                  • Jan 2010
                  • 2674

                  #518
                  Re: majanduse offtopic

                  Palun abi portfelli kasumi/kahjumi valemi leidmisega, kui teada on, et:

                  algsumma portfellis=€1500
                  iga positsioon=€26*50 (võimendus)
                  stop loss=2.5x spreadi vahe
                  take profit=3x spreadi vahe
                  avan 10 positsiooni
                  7 läheb stop lossiga kinni, 3 take profitiga
                  spread on €0.5

                  Comment

                  • Pumper
                    Klubi Liige
                    • Mar 2009
                    • 2359

                    #519
                    Re: majanduse offtopic

                    Väike küsimus, milline turg käitub sarnaselt Skandinaavia turuga, kõige sarnasem turg (kõige üldisemas tähenduses, näiteks suvalise kauba müügi puhul)?
                    Ise arvan, et Saksamaa.
                    Last edited by Pumper; 13.12.11, 10:03.

                    Comment

                    • Maxi
                      Pokkerihai
                      • Nov 2010
                      • 1849

                      #520
                      Re: majanduse offtopic



                      Kuidas härrad majandusteadlased kommenteerivad?

                      Comment

                      • pastilaa
                        kuum poiss
                        • Apr 2009
                        • 7518

                        #521
                        Re: majanduse offtopic

                        Algselt postitas Maxi Vaata postitust
                        Kuidas härrad majandusteadlased kommenteerivad?
                        Ei saa mainimata jätta - ühes lauses lausa 2 peent teravust - "härrad" ja "majandusteadlased".

                        Soovitan Lenini kogutud teoseid - seal ei jäeta kellelegi võimalust majanduse teemadel arutlemiseks ja raha jagatakse kõigile võrdselt.

                        Comment

                        • muruntau
                          • Jan 2009
                          • 4325

                          #522
                          Re: majanduse offtopic

                          See Swedi uudis on nonevent. 3-4% töötajate koondamist ja marginaalne ühekordne kulu hüvitiste näol, mis lubab edaspidi efektiivsemalt ja suurema kasumlikkusega tegutseda. Küllaltki standard reorganiseerimine. Swedbank on üks paremas seisus panku Euroopas üldse. See Läti või Leedu (või mõlema) paanikateema on umbes sama tõsiseltvõetav, kui kunagised Savisaare paanikahõiked Eesti krooni aadressil, et kohe devalveeritakse. Omajagu vanamutikesi käis valuutat vahetamas ja teenustasusid maksmas, ometi hääletavad nad Savika poolt edasi.

                          Comment

                          • pastilaa
                            kuum poiss
                            • Apr 2009
                            • 7518

                            #523
                            Re: majanduse offtopic

                            Algselt postitas Maxi Vaata postitust
                            http://majandus.delfi.ee/news/uudise....d?id=63229788

                            Kuidas härrad majandusteadlased kommenteerivad?
                            Palun, seltsimees: http://www.e24.ee/667806/swedbank-ko...us-pole-eesti/

                            Comment

                            • Potsataja
                              õilishing
                              • Oct 2008
                              • 5270

                              #524
                              Re: majanduse offtopic

                              http://www.tarbija24.ee/668434/ameti...12-euro-vorra/ - WOW, see on lausa uskumatuna tunduv 4,31% palgatõusu 4 aasta kohta ja see puudutab nii 100 000 töötajat.

                              IA001: TARBIJAHINNAINDEKSI MUUTUS VŌRRELDES EELMISE AASTAGA --- Aasta
                              2008 10.4
                              2009 -0.1
                              2010 3.0
                              2011 4.2
                              Mõõtühik: protsenti

                              Comment

                              • muruntau
                                • Jan 2009
                                • 4325

                                #525
                                Re: majanduse offtopic

                                Potsataja, mis point on sul pidevalt näidata, kui sitasti läheb? Kas sa oled tõepoolest nii kibestunud? Esiteks, see statistika on kõigile teada ja teiseks võiksid panna siis juba veidi pikema perspektiivi statistika, kus palk inflatsioonilt ja produktiivsuse kasvult vahepeal ka väga kaugele eest ära jooksis, muutes nii kohalikku majandust vähem konkurentsivõimeliseks. Selliste enda seisukohaga sobivate lõikude statistikast välja valimist nimetatakse manipuleerimiseks. Viimase 10 ja 20 aasta perspektiivis on Eestil väga hästi läinud, üks ajaloo suuremaid kriise ei ole seda muutnud.

                                Comment

                                Working...