Ametlik valimiste/poliitika teema

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • Potsataja
    õilishing
    • Oct 2008
    • 5270

    #136
    Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema


    Siin oleks see teema hetkel ehk asjakohasem.

    Algselt postitas fyte Vaata postitust
    FB-s ringi vaadates leidsin siukse statistika, mis on vägagi üllatav. :/

    (Klõpsa sisu nägemiseks / peitmiseks)
    Üllatavat ei ole selles tabelis tõesti mitte midagi. Huvitavamaks läheb aga siis, kui vaadata seda tabelit. Arvestada tasub ka seda, et peale euro osas kindluse saamist läks tootjate hulgas lahti hinnaralli.

    Kusjuures meie pensionäridel ei tohiks mingit vingumist olla, keskmise palga ja pensioni suhe tundub meil päris hea olevat. Minu arust on aga paigast ära miinimumpalga ja keskmise palga suhe jms. teema.

    Comment

    • muruntau
      • Jan 2009
      • 4325

      #137
      Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

      Mis selles pildis nii huvitavat on? Väide, et toiduainete ja tarbekaupade hinnad peaksid olema mingisuguseski seoses inimeste sissetulekuga omab reaalsusega umbes sama palju seost kui astroloogia pealt ilma ennustamine.

      Raudselt oleks potsataja üritanud jõuda sotside (mitte konkreetselt eesti omade) tavalise lahenduseni: hinnakontrollid. Hmm, oli just hiljuti küllaltki pikk periood kus seda üritati ja me kõik teame, mis sellest välja tuli.

      Comment

      • Potsataja
        õilishing
        • Oct 2008
        • 5270

        #138
        Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

        Raudselt ei üritaks ma lahenduseni jõuda hinnakontrolli kaudu. Valimistel hääletan ma tõenäoliselt küll just nimelt sotside poolt, kui just Pomerants kandideerimisest ei loobu.

        Algselt postitas muruntau Vaata postitust
        Lisa siia juurde Ukraina, Läti, Rumeenia, Boliivia, Nigeeria ja Vietnami vastavad näitajad ja saad veidi realitslikuma pildi. Kui see pilt midagi näitab, siis seda, et Eesti tegi sõprade ja eesmärkide valikul õige otsuse.
        Antud riikide miinimumpalgad saab siit, muu nõuab põhjalikumat surfamist. Muide, Eesti võrdlemine Boliivia, Nigeeria ja Vietnamiga omab reaalsusega umbes sama palju seost kui astroloogia pealt ilma ennustamine.
        Last edited by Potsataja; 15.01.11, 12:38.

        Comment

        • kilu6
          Vana Tegija
          • Oct 2008
          • 1305

          #139
          Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

          Algselt postitas Potsataja Vaata postitust
          paigast ära miinimumpalga ja keskmise palga suhe jms. teema.
          Loodame, et miinimumpalk siiski ei tõuse, sest mida kõrgem on miinimumpalk, seda kõrgem on ka töötus. Lihtsalt ei ole lihttöödele võimalik inimesi tööle võtta alla miinimumpalga. See tähendab, et selliseid töid ei ole enam mõtet Eestis teha ja need liiguvad ära mujale riikidesse -- a la tekstiilitööstus, mingite juppide kokku panemine, turba kaevandamine vms. Samuti on keeruline palgata näiteks kojameest või valvurit väikesele objektile ametlikult. Tuleb seda teha mustalt ja riigil jäävad maksud saamata. Alternatiiv, et tuleb võtta haldusfirmast teenusena, aga see tähendab jällegi rohkem töötuid, sest see mees kes veerand kohaga ehk oleks tööd teinud mitmel objektil, on nüüd töötu ja palub riigilt toetust käsi pikal.

          potsataja, mis tööd ise teed? Kui paneksid ennast töötu olukorda, kas tahaksid teha tööd, kui saaksid olla näiteks kojamees (või mis iganes), igalt poolt saaksid 1500 EEK ja sul oleks 10 objekti?
          Last edited by kilu6; 15.01.11, 12:55.

          Comment

          • Potsataja
            õilishing
            • Oct 2008
            • 5270

            #140
            Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

            Algselt postitas kilu6 Vaata postitust
            potsataja, mis tööd ise teed?
            Pikaajaline töötu olen. Praegusel talvisel kütteperioodil oleme perega olukorras, kus peame toimetulekutoetust taotlema ehk peale kommunaalmaksete tasumist peab meie 5-liikmeline pere ära elama 322,14€ suuruse rahaga, millest siis umbes 120€ peaks see kuu vallalt tulema.

            Kojamehe näide on sinul natukene ulmeline, ma ei kujuta lihtsalt ette, et kojamees teeniks 15 000. Samas otse loomulikult võtaks ma sellise pakkumise võimalusel vastu. Reaalsuses ma küll sellist tööd teha ei saaks, nimelt on füüsiline töö minu puhul vastunäidustatud. See omakorda ongi faktoriks, mis raskendab minul töö leidmist.

            Miinimumpalga teema kohta toon veel välja ühe lõigu oma eelnevalt antud lingist:
            Euroopa Nõukogu mõistes on õiglane palk töötasu, mis moodustab 68% keskmisest palgast ning alla selle teenivate inimeste arv ei tohi ületada 5% töötajate koguarvust riigis. Amsterdami lepingu jõustumisega 1999. aastal õiglase palga mõiste täienes. Nii tuleb k6igile töötajatele kindlustada alampalk, mis ei tohi olla väiksem kui 40% riigi keskmisest palgast.


            Ehk võttes aluseks ümmarguse 12 000 keskmise palga oleks 2010 alampalk pidanud olema 4800 ja 95% töötajatest oleks pidanud teenima 8160 +. Reaalsus oli, et 75 000 inimest teenis töö eest miinimumpalka või vähem , mis on 11,54% tööjõust vanuses 16-pensioniiga (mitte töötajatest). Vähemalt nö. õiglase palga (8160+) saajate protsent jääb tõenäoliselt 95+ asemel kuhugi 65- juurde.
            Last edited by Potsataja; 15.01.11, 15:09.

            Comment

            • Jack Jones
              Jube Noob
              • Aug 2009
              • 143

              #141
              Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

              Algselt postitas kilu6 Vaata postitust
              Loodame, et miinimumpalk siiski ei tõuse, sest mida kõrgem on miinimumpalk, seda kõrgem on ka töötus. Lihtsalt ei ole lihttöödele võimalik inimesi tööle võtta alla miinimumpalga. See tähendab, et selliseid töid ei ole enam mõtet Eestis teha ja need liiguvad ära mujale riikidesse -- a la tekstiilitööstus, mingite juppide kokku panemine, turba kaevandamine vms. Samuti on keeruline palgata näiteks kojameest või valvurit väikesele objektile ametlikult. Tuleb seda teha mustalt ja riigil jäävad maksud saamata. Alternatiiv, et tuleb võtta haldusfirmast teenusena, aga see tähendab jällegi rohkem töötuid, sest see mees kes veerand kohaga ehk oleks tööd teinud mitmel objektil, on nüüd töötu ja palub riigilt toetust käsi pikal.

              potsataja, mis tööd ise teed? Kui paneksid ennast töötu olukorda, kas tahaksid teha tööd, kui saaksid olla näiteks kojamees (või mis iganes), igalt poolt saaksid 1500 EEK ja sul oleks 10 objekti?
              Sellel alal nad küll mingit miinimumi ei saa, oleneb muidugi kohast, aga kohe kindlasti ei saa seda siia konteksti lisada.
              Samamoodi tekstiilitööstuses pole ammugi meil miinimumpalgad, oleneb muidugi kohast, aga kunagi kirjutas Roossaar (vms.), kes on Eesti mõistes, suure tekstiilitööstuse juht(Wendre) kuskil äripäevas, et kohati oleme odavamad kui Hiina töölised ja see on müüt, et seal ainult ühe $ eest tööd tehakse.
              Võrdlused olid nende kahe tehase vahel kusjuures toodud!

              Comment

              • kilu6
                Vana Tegija
                • Oct 2008
                • 1305

                #142
                Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

                Algselt postitas Jack Jones Vaata postitust
                Sellel alal nad küll mingit miinimumi ei saa, oleneb muidugi kohast, aga kohe kindlasti ei saa seda siia konteksti lisada.
                Samamoodi tekstiilitööstuses pole ammugi meil miinimumpalgad, oleneb muidugi kohast, aga kunagi kirjutas Roossaar (vms.), kes on Eesti mõistes, suure tekstiilitööstuse juht(Wendre) kuskil äripäevas, et kohati oleme odavamad kui Hiina töölised ja see on müüt, et seal ainult ühe $ eest tööd tehakse.
                Võrdlused olid nende kahe tehase vahel kusjuures toodud!
                Sul tõenäoliselt õigus. Lihtsalt püüdsin näiteid tuua. Keegi kuskil saab ju siiski seda miinimumpalka? Või see on ainult maksuteema tööandjatele, kes mustalt maksavad palka ja palgalehel näitavad miinimumpalka?

                Paljudes maades maksab töötaja ise sotsmaksu, nii et selle võrra on meie palgad võrdlustabelites väiksemad statistiliselt 33%. Samuti kuna tulumaks on väiksem kui mõnes muus riigis, on jällegi palgad natuke nihkes. Kuskil on netopalga võrdlustabelid (pärast sots ja tulumaksu maksmist)?

                Õiglasest palgast võib ju rääkida, aga kui ettevõtetel ei ole mõistlik töötajaid palgata, sest tööjõud kallis ja inimestel pole töökogemusi, siis igasugune riigiabi neid inimesi tööturule tagasi ei too. Ettevõte peaks saama lihtsalt inimesi palgata ja lahti lasta, siis on võimalus, et ta soovib üldse kedagi palgata. Samuti kui seda õiglase palga valemit tõsiselt võtta, siis peaks see olema mediaanpalga suhtes, mis oluliselt madalam kui keskmine palk. Ma pakun et mediaan on kuskil 10K EEKi.

                2007 a tõstis valitsuskoalitsioon riigitöötajate palku päris palju ja kui masu tuli, siis muidugi neid endisele tasemele viia ei olnud võimalik. See kõik lõi fooni, kus inimesed ei tahagi tööle minna enam väikese palga eest. Pigem on töötud.

                Lõpptulemusena kui ikka töötajad ettevõttele lisaväärtust ei loo, siis pole ettevõttel neile kuskilt palka maksta. Igasugu Euroopa Nõukogu soovitusi ei ole võimalik käsu korras täita - see ajaks riigi pankrotti lihtsalt.

                Comment

                • Jack Jones
                  Jube Noob
                  • Aug 2009
                  • 143

                  #143
                  Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

                  Algselt postitas kilu6 Vaata postitust
                  ...Igasugu Euroopa Nõukogu soovitusi ei ole võimalik käsu korras täita - see ajaks riigi pankrotti lihtsalt...
                  Minu arust ongi selles kohas Eesti liiga eeskujulik, kõik etteantud mingid maksumäära normid "Euroopast"(aktsiis jms) on tõstetud maksmimumini(või siis tasemini, mis peavad olema kunagi, ehk aastate pärast) juba praegu, miks ei oleks võinud minna järk-järguliselt üle( kütte aktsiis on pmst juba praegu tasemel, mis tuleb saavutada aastaks 2020?), sama peaks kehtima ka elektri ja muudel suuresti tarbitavatel asjadel.

                  Muidugi on hea, kui riiki kiidetakse ja räägitakse, kui hästi me siin ja seal kõigega toime tulime/tuleme, oleme hakkama saanud ilma laenudeta ja kõik on korras, see võib jah paberil nii olla, aga reaalsus on kole - see mis tegelikult Eestis toimub, teab vaid kohalik.

                  Mis tavainimesel sellest, et me kõik normid täitsime, et saada ühisraha(pole üldse selle vastane), oleks saanud paar aastat ka krooniga hakkama, aga ei, tuli nõnna punnitada ja kõik kraanid kinni keerata(pensioni külmutamine, käibemaksu tõus, ja tulumaksu alandamise peatmine), et näidata ja särada kuskil kaugel brüzzelis! See mis meil silme all toimub, tundub poliitikuid mitte huvitavat...

                  Kahju, ja just seepärast on mul väga väike usaldus/austus ükskõik mis erakonna vastu...valima lähen küll, aga valin puht isiku järgi, mis sest et tema sinna riigikokku vb ei saa(mis on järjekordselt üks sigadus põhiseaduses - need valimis nimekirjad ja asjad :D)
                  Last edited by Jack Jones; 15.01.11, 17:42. Põhjus: :P

                  Comment

                  • inward
                    Klubi Liige
                    • Sep 2009
                    • 6275

                    #144
                    Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

                    See ongi probleem. Et peaaegu igast erakonnast on asjalike mehi, keda valida. Aga ühtki erakonda erakonna enda pärast nagu valida ei taha....Iseenesest seda foorumi saate ja üleüldist poliitilist diskussiooni on huvitav jälgida/kuulata. Aga, mis see õige erakond/kandidaat on eks see jääb iga enese otsustada.

                    Comment

                    • nikitheone
                      Mr. Puujalg
                      • Aug 2009
                      • 6446

                      #145
                      Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

                      Algselt postitas Jack Jones Vaata postitust
                      Kahju, ja just seepärast on mul väga väike usaldus/austus ükskõik mis erakonna vastu...valima lähen küll, aga valin puht isiku järgi, mis sest et tema sinna riigikokku vb ei saa(mis on järjekordselt üks sigadus põhiseaduses - need valimis nimekirjad ja asjad :D)
                      riigikogu valimise kord ei ole küll põhiseadses kirjas
                      &quot;Money doesn&#39;t make you happy. I now have $50 million but I was just as happy when I had $48 million.&quot; <br />Arnold Schwarzenegger

                      Comment

                      • Potsataja
                        õilishing
                        • Oct 2008
                        • 5270

                        #146
                        Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

                        Eestis kehtib praegu riigikogu valimisseadus, mis on keerulisuse ja ebaselguse musternäide. Kuni hääletamiseni on kõik loogiline, sest nii kandidaadid kui ka valimisringkondade moodustamine erilisi küsimusi ei tekita.


                        Kas Eesti põhiseadus näeb üldse ette niisugust häältega manipuleerimist? Vastuse saame, kui loeme PS §60 lg1, mis sätestab, et „Riigikogu liikmed valitakse vabadel valimistel proportsionaalsuse põhimõtte alusel. Valimised on üldised, ühetaolised ja otsesed”. Otseste valimiste põhimõtte järgi peab kandidaadi üle otsustamine toimuma valimistest vahetult osa võtnud isikute tahteavalduse alusel. Praegu kehtiva proportsionaalse valimissüsteemi puhul võib isik osutuda valituks aga suhteliselt väikese häälte arvuga. Väide, et sel viisil arvestatakse maksimaalse hulga valijate tahet maksimaalselt võimalikul viisil, ei ole tõene.

                        Comment

                        • nikitheone
                          Mr. Puujalg
                          • Aug 2009
                          • 6446

                          #147
                          Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

                          proportsionaalset põhimõtet võib väga erinevat pidi rakendada.
                          see, et valimised on üldised, ühetaolised ja otsesed - see ei ole mitte mingisugune valimise kord.

                          riigikogu valitakse riigikogu valimise seaduse järgi - https://www.riigiteataja.ee/akt/1045561
                          &quot;Money doesn&#39;t make you happy. I now have $50 million but I was just as happy when I had $48 million.&quot; <br />Arnold Schwarzenegger

                          Comment

                          • Potsataja
                            õilishing
                            • Oct 2008
                            • 5270

                            #148
                            Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

                            Kui vaadata Keskerakonna täna kinnitatud riigikogu valimiste nimekirja tagant ettepoole, jääb silma, et tagant kolmas ehk 123. on Evelyn Sepp.


                            Reformierakonna valimisnimekirjast välja jäänud riigikogu liige Robert Antropov võib kandideerida valimistel üksikkandidaadina.


                            Sügisel villaskandaali sattunud reformierakondlasest riigikogu kapo-komisjoni esimees Jaanus Rahumägi on erakonna üleriigilises valimisnimekirjas alles 54. kohal.


                            Antropovi ja Rahumäe teema puhul on põhjused üsna selged aga huvitav millega Sepp Savisaare pahameele pälvis.
                            Last edited by Potsataja; 16.01.11, 15:49.

                            Comment

                            • Jack Jones
                              Jube Noob
                              • Aug 2009
                              • 143

                              #149
                              Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

                              Ma täpselt neid seadusi ei tea, aga pmst tahtsin öelda seda, et poliitik kes saab 2 häält, ei tohiks esindada inimesi riigikogus, kuna vastav erakond tahab teda seal näha, vaid seal peaks esindama meid poliitik, kes sai vastavalt häältele selle koha :)
                              peace!

                              Comment

                              • muruntau
                                • Jan 2009
                                • 4325

                                #150
                                Re: Ametlik 2011 Riigikogu valimiste teema

                                Algselt postitas Potsataja Vaata postitust
                                Antud riikide miinimumpalgad saab siit, muu nõuab põhjalikumat surfamist. Muide, Eesti võrdlemine Boliivia, Nigeeria ja Vietnamiga omab reaalsusega umbes sama palju seost kui astroloogia pealt ilma ennustamine.
                                Kas ka keskmise USA'ka jaoks? Eesti võrdlemine 20 a. tagasi oli kindlasti õigem just viimase seltksonnaga ja praegugi ei saa unustada, kust tuldud on. Sinu kommentaar ei ole seega kohane

                                Btw, sotside lemmiklööksõna on hoolimine. Veidi täpsustavalt siis teiste inimeste raha eest (millest korralike mafiossidena võetakse kõige rammusam tükk ikka endale) hoolimine. Sellega on nende sõnum umbes sama tõsiseltvõetav kui rikkale vanamehele mehele läinud bimbo sõnum kui ta mehelt saadud miljoni viskab järgmisesse annetuskasti. Jah, ta ka hoolib!

                                Comment

                                Working...