Re: majanduse offtopic
Võlgu on riigid (riigisektor) ja nad on võlgu eraisikutele, finantsinstitutsioonidele ja ettevõtetele. Järjekordne näide, et riigisektor enamasti ei oska majandada vaid käitub süüdimatu kodulaenu võtja kombel. Kriiside ajal just kiruti erasektorit ja nõuti riikide osakaalu tõstmist majanduses, kuigi see oleks ütlemata loll samm.
Hiina puhul on kõrgem võlatase selgitatav sellega, et sealsed eraisikud säästavad suurusjärgus 30% enda sissetulekutest ja investeerivad selle, tihti ka riigivõlakirjadesse. Nii massiivse säästmise ja investeeringute tõttu on ka sealne majandus olnud suuteline kasvama 8-9% aastas keskmiselt viimased 33 aastat. Põhiliselt valgetega asustatud maades säästetakse ~10% (kriisile eelnenud aastatel oli see korralikult miinuses) sissetulekutest, mistõttu ka majanduskasv on neis madalam. Üldiselt Hiina riik investeerib ka mõistlikumatesse asjadesse kui valged, ehk mitte lontruste ülevalpidamisse, vaid ikka produktiivsuse ja infrastruktuuri arendusse.
Kui võrrelda riike ja üksikisikuid, siis Hiina on nagu pokkerimängija, kes investeerib 30% enda teenistusest enda taseme tõstmiseks ja kes seeläbi teenib iga aasta järjest rohkem. Lääs on nagu pokerdaja, kes investeerib vähe ja tarbib enamuse ning vahest võtab ka jõhkralt võimendust (laenu), et enda harvad turnahitid veelgi eredama leegiga läbi põletada.
(ok, natuke tegin läänele liiga)
Algselt postitas Potsataja
Vaata postitust
Hiina puhul on kõrgem võlatase selgitatav sellega, et sealsed eraisikud säästavad suurusjärgus 30% enda sissetulekutest ja investeerivad selle, tihti ka riigivõlakirjadesse. Nii massiivse säästmise ja investeeringute tõttu on ka sealne majandus olnud suuteline kasvama 8-9% aastas keskmiselt viimased 33 aastat. Põhiliselt valgetega asustatud maades säästetakse ~10% (kriisile eelnenud aastatel oli see korralikult miinuses) sissetulekutest, mistõttu ka majanduskasv on neis madalam. Üldiselt Hiina riik investeerib ka mõistlikumatesse asjadesse kui valged, ehk mitte lontruste ülevalpidamisse, vaid ikka produktiivsuse ja infrastruktuuri arendusse.
Kui võrrelda riike ja üksikisikuid, siis Hiina on nagu pokkerimängija, kes investeerib 30% enda teenistusest enda taseme tõstmiseks ja kes seeläbi teenib iga aasta järjest rohkem. Lääs on nagu pokerdaja, kes investeerib vähe ja tarbib enamuse ning vahest võtab ka jõhkralt võimendust (laenu), et enda harvad turnahitid veelgi eredama leegiga läbi põletada.
(ok, natuke tegin läänele liiga)
Comment