majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • VisaHing
    mees nagu orkester
    • Dec 2009
    • 6718

    #706
    Re: majanduse offtopic

    Ma ise leian küll, et kui korteriostuks on raha olemas ja see ei ole kogu su bankroll, vaid ntx 75% or somt. Siis miks mitte.
    Pikas perspektiivis peaks ju olema kasulikum korraga välja osta või ei ?

    Comment

    • Potsataja
      õilishing
      • Oct 2008
      • 5270

      #707
      Re: majanduse offtopic



      Intress: alates 2 % kuus

      Kui vähemalt 50% endal olemas, siis neilt ikka saab.

      Comment

      • pokkerisheriff
        Grinder
        • Oct 2011
        • 824

        #708
        Re: majanduse offtopic

        Algselt postitas tolmuahv Vaata postitust
        Üldiselt võib tõdeda, et pankade laenuosakondadel on kindlad juhised kas laenu mitte anda või anda erandkorras vaid siis, kui kliendi enda deposiidil on laenusummaga võrreldav raha olemas juba.

        Ma just küsisin kahest pangast suhteliselt väikest summat eluasemelaenu. Summa ei ületanud 9 kuu regulaarselt laekuvat netosissetulekut. Tagatiseks oli pakkuda nii kinnisvara (kordades suurema turuhinnaga kui küsitud laen) kui likviidset aktsiaportfelli, mille väärtus ületas laenusumma ca. 7-8 korda. "Kodupangast" üteldi ära, sest "te ei hakka seal korteris ise elama". Normaalne. Küsisin ühest veel - need tahavad jälle, et eranditult kõik oma asjad nende panka koliks. See on eeltingimus laenu taotlemiseks. Ei viitsinud edasi suhelda nendega.
        lihtsalt huvi pärast - miks sa eelistad laenu võtta aktsiaportfellist väikese osa "väljakantimise" asemel? kas see oleneb ka sellest, mida ootad/näed lähiajal tõenäoliselt turgudel toimumas ja mõnel muul ajahetkel läheksid aktsiaportfelli kallale pangalaenu võtmise asemel?

        Comment

        • tolmuahv
          Klubi Liige
          • Feb 2009
          • 2502

          #709
          Re: majanduse offtopic

          Algselt postitas pokkerisheriff Vaata postitust
          lihtsalt huvi pärast - miks sa eelistad laenu võtta aktsiaportfellist väikese osa "väljakantimise" asemel? kas see oleneb ka sellest, mida ootad/näed lähiajal tõenäoliselt turgudel toimumas ja mõnel muul ajahetkel läheksid aktsiaportfelli kallale pangalaenu võtmise asemel?
          Jah, see oleneb otseselt mu lühiajalisest view-st ja veel umbes 3-4 asjast. Muuhulgas eelistan oma töö tõttu võimalikult vähe isikliku aktsiaportfelliga tehinguid teha. Samas minu arust peaks kinnisvara olema normaalsel ajal kindlasti laenuga koormatud, sest laenu antakse hetkel 2-3.5%-ga ja turgudelt sellist tootlust leida ei peaks pikaajaliselt eriti keeruline olema. Lühiajalist kõikumist peab taluma, aga pikajaaliselt hoida oma kapital 2-3% tootlusega kinni ei ole hea mõte. Kõik, kes seda teevad, kaotavad tegelikult pikaajaliselt vara. Aga suur osa inimesi ei mõtle nii ja seega on see neile igati aktsepteeritav.

          Comment

          • inward
            Klubi Liige
            • Sep 2009
            • 6275

            #710
            Re: majanduse offtopic

            Tolmuahvile paar küsimust eurotsooni kriisi kohta ja võlakirjade kohta. Eelmise nädalaga on võlakirjade tootlikkus taas kukunud väga madalale tasemele.

            Nagu ma aru sain, siis Kreeka lasti nö kontrollitud pankrotti, kus osad võlakirjad sisuliselt kirjutati korstnasse ja investorid kaotasid oma raha. Kuidas üldse riik nö majanduslikult või õiguslikult seda seaduse sunnil teha võib ? Järgmiseks tõenäoliseks stsenaariumiks läheb Portugal. Arvata võib, et võlakirjadesse investeering ja olematu usaldus seeläbi kannatab veelgi. Lisaks, Hispaania on kasvav probleem - kärbitakse küll, aga raha võetakse ära just teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonipoliitika edendamise valdkondadest, mitte ametkondades, mis läbi nende majanduskasvu perspektiiv väheneb veelgi, arvestade nende praegust konkurentsivõimekust võrreldes Saksamaa ja Põhjamaadega.

            EL on juba öelnud, et päästemehhanismides neil Hispaania aitamiseks ressurssi ei ole. Majandusliku poole pealt, L-Euroopa riikidele oleks kasulikum eurotsoonist välja astuda. Teine pool ja senimaani mõjusam on olnud poliitika roll. Sinu hinnangul, kaua see nii kesta võib ja milliseid lahendusi või tulemusi sa näed/arvad tulevat ?
            Last edited by inward; 10.04.12, 16:42.

            Comment

            • privador
              Pokkerihai
              • Oct 2008
              • 3951

              #711
              Re: majanduse offtopic

              pangaraha(eluaseme laen) on odav raha-seda tasub laenata igal juhul-olgu sul raha kui palju tahes.
              Küll aga kui nt liisid oma ettevõttele nt traktori mingi 18% määraga-siis oleks ehk tõesti mõistlikum välja osta, kui võimalus

              Comment

              • tolmuahv
                Klubi Liige
                • Feb 2009
                • 2502

                #712
                Re: majanduse offtopic

                Algselt postitas inward Vaata postitust
                Tolmuahvile paar küsimust eurotsooni kriisi kohta ja võlakirjade kohta. Eelmise nädalaga on võlakirjade tootlikkus taas kukunud väga madalale tasemele.

                Nagu ma aru sain, siis Kreeka lasti nö kontrollitud pankrotti, kus osad võlakirjad sisuliselt kirjutati korstnasse ja investorid kaotasid oma raha. Kuidas üldse riik nö majanduslikult või õiguslikult seda seaduse sunnil teha võib ? Järgmiseks tõenäoliseks stsenaariumiks läheb Portugal. Arvata võib, et võlakirjadesse investeering ja olematu usaldus seeläbi kannatab veelgi. Lisaks, Hispaania on kasvav probleem - kärbitakse küll, aga raha võetakse ära just teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonipoliitika edendamise valdkondadest, mitte ametkondades, mis läbi nende majanduskasvu perspektiiv väheneb veelgi, arvestade nende praegust konkurentsivõimekust võrreldes Saksamaa ja Põhjamaadega.

                EL on juba öelnud, et päästemehhanismides neil Hispaania aitamiseks ressurssi ei ole. Majandusliku poole pealt, L-Euroopa riikidele oleks kasulikum eurotsoonist välja astuda. Teine pool ja senimaani mõjusam on olnud poliitika roll. Sinu hinnangul, kaua see nii kesta võib ja milliseid lahendusi või tulemusi sa näed/arvad tulevat ?
                Ma pole ilmselgelt suuteline kõiki maailma probleeme lahendama, aga küsimustele kommentaariks:

                1) Kreeka puhul välditi hoolega sõna "pankrot", aga mõte oli sama: Investorid loobusid "vabatahtlikult" ca. 70% oma rahast, v.a. ECB, kellele erand tehti. Iseenesest on riigi pankrot üsna lihtne ja sageli esinev nähtus ja pole kaugeltki nii traagiline kui ettevõtte pankrot. Riik lihtsalt teatab, et jätab kohustused täitmata ja sellele ei järgne mingeid erilisi vastumeetmeid. V.a., et sellel riigil on edaspidi väga raske turult raha laenata. Argentiina teeb seda iga 10-15a tagant näiteks.

                2) Hispaania on tõeline fuckup kui see õhku peaks lendama. Aga oleks vale arvata, et seda iga hinna eest vältida ei üritata. Inimesed paraku ei mõista, et "collateral damage" on Eurotsooni riigi pankroti korral nii suur, et kõigil on odavam neid aidata kui tagajärgedega tegeleda. Kui Hispaania kotti läheks, ei suudaks Euroopas peale Saksamaa, Hollandi ja Soome mitte keegi enam turult raha saada mõistliku hinnaga. Euro crashiks USDi jt valuutade vastu (s.t. inflatsioon lendab taevasse), pangandussektor tuleks sisuliselt riigistada jne. Kui päriselust paralleele tuua, siis; Teil on natuke saamatu korterinaaber, kes enda asjadega hästi hakkama ei saa ja teile väga ei meeldi. Aga igakord kui ta teie uksele koputab ja gaasilekke üle kurdab, on teil mõistlik teda aidata, mitte perse saata. See ei pruugi meeldida, aga see on siiski ratsionaalne. Lõuna-Euroopaga on sama lugu täna.

                3) Eurotsoonist välja astuda pole sisuliselt võimalik. Seda saaks teha väga väga suurte kuludega. Isegi Kreeka puhul ennustati, et nende SKP langeb esimesel aastal 50% kui nad välja astuvad. Tuletame meelde, et maailma ajaloos kõige drastilisema majanduslanguse rekordit rahu ajal hoiab Läti, mis crashas 3 aastaga ligi 30%. Mitte ükski riik ega valitsus ei tee seda otsust vabatahtlikult kui on mingeidki alternatiive.

                Kokkuvõttes pole eriti häid valikuid - elatustase peab Euroopas langema, kuna elanikkond vananeb ja laenuvõime on ammendunud. Kõige valutum oleks seda teha kõrge inflatsiooni läbi - kui inflatsioon tõuseb nt. 10%-ni aastas, siis võlgu olevate osapoolte kohustused reaalvaras vähenevad aastas 10% võrra. Nii vähendataks sisulist võlakoormust. Kasu saajaks oleksid võlgades osapooled, kahju kannataksid säästjad. ECB on selle saavutamiseks ka juba Draghi eestvedamisel samme astunud, kui andis mõne kuu jooksul kommertspankadele 1.3 triljonit eurot 3-aastast laenu 1%-ga. Sisuliselt on see rahatrükk, mis peaks inflatsiooni tõstma mingi viitajaga.

                Comment

                • fyte
                  Pokkerihai
                  • Jun 2010
                  • 3378

                  #713
                  Re: majanduse offtopic

                  Tolmuahv, millistes valuutades soovitad bankrolli hoida lisaks USDile?

                  Comment

                  • Rage
                    Klubi Liige
                    • Nov 2008
                    • 6853

                    #714
                    Re: majanduse offtopic

                    Kogus selles valguses on praegu kasulik kinnisvara võtta laenu peale?

                    Comment

                    • tolmuahv
                      Klubi Liige
                      • Feb 2009
                      • 2502

                      #715
                      Re: majanduse offtopic

                      Fyte - Valuutade hinnaliikumine on üks raskemini ennustatavaid asju üldse. Vaadates praegu 1-2 kuulist horisonti, siis Hispaania võlakirjade liikumise järgi võiks arvata, et USDi peaks eelistama EUR-le. Aga ise ma valuutasid ei converti kasusaamise eesmärgil.

                      Rage - Sõltub su isiklikest eesmärkidest ja riskitaluvusest. Aga jah, praegu korter osta laenuga ja välja üürida toodab esimesest päevast positiivset rahavoogu (ca 5% aastas) ja annab kinnisvara hinna tõusu korral veel tugeva equity upside. Aga kui uus suur crash juhtub tulema, siis on muidugi vähe halvasti. Ma ise olen kinnisvara ostnud, mitte müünud.

                      Comment

                      • alaska
                        forever
                        • Oct 2008
                        • 6599

                        #716
                        Re: majanduse offtopic

                        Pidevalt räägitakse poliitikute poolt eesti soodsast maksukliimast ettevõtetele ja välisinvestoritele, tulumaksuvabastus investeeringutelt jne, keegi teab mingit uuringut või artiklit, milles on see statistiliselt tõstatud? Vaja järgmisteks valimisteks korralik ettevalmistus teha peale seda viimase aja jama. Praegu kuulen ainult, kuidas kümned tuhanded lähevad tööle riikidesse, kus maksusüsteem vastupidine.

                        Comment

                        • tolmuahv
                          Klubi Liige
                          • Feb 2009
                          • 2502

                          #717
                          Re: majanduse offtopic

                          Alaska, Eesti maksukliima ei ole eriti soodne. On ainult üks soodustav faktor võrreldes teiste Ida-Euroopa riikidega - tulumaksu edasi lükkamine kasumilt. That's it. Mingit statistikat selle kohta teha ei saa, sest sama stsenaariumi ei saa jooksutada samas riigis erinevate süsteemidega.

                          Sama on selle väitega, et kümned tuhanded lähevad teistesse riikidesse kõrgemat maksumäära otsima. Samahästi võib väita, et eestlased käivad Soomes paremat ilma või kallemaid hindu nautimas. See on täiesti meelevaldne seos.

                          Comment

                          • wizard
                            Räme Fish
                            • Mar 2012
                            • 7

                            #718
                            Re: majanduse offtopic

                            Algselt postitas alaska Vaata postitust
                            Pidevalt räägitakse poliitikute poolt eesti soodsast maksukliimast ettevõtetele ja välisinvestoritele, tulumaksuvabastus investeeringutelt jne, keegi teab mingit uuringut või artiklit, milles on see statistiliselt tõstatud? Vaja järgmisteks valimisteks korralik ettevalmistus teha peale seda viimase aja jama. Praegu kuulen ainult, kuidas kümned tuhanded lähevad tööle riikidesse, kus maksusüsteem vastupidine.
                            Räägitakse igast umbluud aga fakt on see et Eesti asub(või vähemalt asus mingi aeg) maksukoormusega maailmas 134. kohal, see tähendab, et 133-l riigil on madalam üldine maksukoormus. Paika peab ka see, et alates taasiseseisvumisest pole see praktiliselt üldse muutunud.
                            Tolmuahv tõi juba välja ainukese "hea asja", mida pidevalt korratakse.

                            Maksudest soovitan lugeda : http://maksud-eestis.blogspot.com/

                            Comment

                            • con
                              Pokkerihai
                              • Jul 2010
                              • 1954

                              #719
                              Re: majanduse offtopic

                              Hei.

                              Sooviksin natuke nõu korteri ühistu või ühisuse moodustamiseks.

                              Elan kaheksa korteriga kortermajas, mis vajab uut katust. Majal puudub korrashoid, kuna keegi pole veel asjaga tegelenud. Katus maksaks ca 5k € ja veel võiks koridori teha viisakamaks jms. Asja rahastaks pangalaenuga ning kohustuse jaotaks majas olevate korterite vahel. Ideaalis ei saa indiviid laenukohtustust vaid iga korter saaks osa kohustusest vms.

                              Asja tahaks hoida võimalikult lihtsana. Kuidas oleks mõistlik asjale läheneda?
                              Last edited by con; 12.04.12, 19:05.

                              Comment

                              • ok2aa
                                Klubi Liige
                                • Oct 2008
                                • 1903

                                #720
                                Re: majanduse offtopic

                                kas kõik korteriomanikud on plaaniga nõus? kui saad ühistu moodustatud, kas viitsid sellega tasuta edaspidi ka tegeleda? kes hakkab raamatupidamist tegema? kas korteriomanikud on nõus raamatupidajale (ja ühistu juhile) sümboolselt pappi ka maksma?

                                mu isa on sarnase suurusega ühistu umb 18 aastat tagasi teinud ja 15 aastat tagasi maja lasknud renoveerida (katus, soojustus, fassaad, parkla jne). maja oli esimene terves ümbruskonnas, mis niimoodi korda tehti ja ikka sadas mingitelt penskaritelt pasarahet. imo on lihtsam mingi haldusfirma võtta ja kõik tülikad kohustused tema õlule lükata.

                                Comment

                                Working...