"Tippimine" ehk jootraha

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • Potsataja
    õilishing
    • Oct 2008
    • 5270

    #46
    Re: "Tippimine" ehk jootraha

    Ärgem unustagem, et osade klientide jaoks on jootraha andmine sama oluline, kui teistel selle saamine. Just selle ''kunni'' efekti pärast. Egoboost on lihtsalt nii kõva, kui vahel ikka räige jotsi saad laksata.

    Comment

    • muruntau
      • Jan 2009
      • 4325

      #47
      Re: "Tippimine" ehk jootraha

      See, et annan jotsi, saan varem teenindatud teema. Kas poejärjekorras marsiksid ka rõõmsalt vanamutikesest ette kui müüja kutsub sind järgmiseks kuna oled tippi andnud? See ebavõrdse teeninduse teema on ikka väga egoistlikele tüüpidele. Jah, endal on parem, aga teistel selle võrra halvem. Kas teiste heaolu arvelt enda heaolu suurendamine on teie arvates täiesti okei ja iga respektaabli mehe kohustuslik käitumine? hea käitumise tunnus ükskõik mis situatsioonis?

      Ja teine asi ka. Kui ment teeb sulle joobes sõitmise eest trahvi, kas sa "parema teeninduse" nimel hakkaksid talle ka "jotsi" pakkuma. Mis ühel alal on seadusega karistatav on teisel alal mingi seltskonna arvates iseenesest mõistetav. Kuigi põhimõtteliselt neil mingit erinevust ei ole.

      Comment

      • vsiu100
        Moderaator
        • Oct 2008
        • 4253

        #48
        Re: "Tippimine" ehk jootraha

        Algselt postitas muruntau
        See, et annan jotsi, saan varem teenindatud teema. Kas poejärjekorras marsiksid ka rõõmsalt vanamutikesest ette kui müüja kutsub sind järgmiseks kuna oled tippi andnud? See ebavõrdse teeninduse teema on ikka väga egoistlikele tüüpidele. Jah, endal on parem, aga teistel selle võrra halvem. Kas teiste heaolu arvelt enda heaolu suurendamine on teie arvates täiesti okei ja iga respektaabli mehe kohustuslik käitumine? hea käitumise tunnus ükskõik mis situatsioonis?

        Ja teine asi ka. Kui ment teeb sulle joobes sõitmise eest trahvi, kas sa "parema teeninduse" nimel hakkaksid talle ka "jotsi" pakkuma. Mis ühel alal on seadusega karistatav on teisel alal mingi seltskonna arvates iseenesest mõistetav. Kuigi põhimõtteliselt neil mingit erinevust ei ole.
        minu jaoks suht absurd jutt.
        tipp on tagant järele antav tunnustus, mitte ette antav altkäemaks.
        see kui sinust kui heast kliendist teenindajale on mulje jäänud, mille põhjal ta sind eelistab, pole sinu süü. ei tunne end süüdi. ja söögikoha/baari vms arvates oledki SA tähtsam klient, kui teine inimene, kes on nn läbisõidul. sest sa tood rohkem sisse. ega sa ei nõua ju special teenindust, sulle pakutakse seda!
        sama oleks väita et klientide lahterdamine tavakliendiks, kuldkliendiks jne on vale ja ebamoraalne. mis mõttes, te eelistate teda minule?!?!?!
        ranka on SN wtf, tahan ka!
        juba paar aastat pole reziimi, kus kõik saavad ühe suuruse kulbiga.


        Comment

        • rohelinekonn
          Klubi Liige
          • Nov 2008
          • 3808

          #49
          Re: "Tippimine" ehk jootraha

          Algselt postitas vsiu100
          minu jaoks suht absurd jutt.
          tipp on tagant järele antav tunnustus, mitte ette antav altkäemaks.
          see kui sinust kui heast kliendist teenindajale on mulje jäänud, mille põhjal ta sind eelistab, pole sinu süü. ei tunne end süüdi. ja söögikoha/baari vms arvates oledki SA tähtsam klient, kui teine inimene, kes on nn läbisõidul. sest sa tood rohkem sisse. ega sa ei nõua ju special teenindust, sulle pakutakse seda!
          sama oleks väita et klientide lahterdamine tavakliendiks, kuldkliendiks jne on vale ja ebamoraalne. mis mõttes, te eelistate teda minule?!?!?!
          ranka on SN wtf, tahan ka!
          juba paar aastat pole reziimi, kus kõik saavad ühe suuruse kulbiga.


          +1

          Comment

          • Rigged
            Pokkerihai
            • Oct 2008
            • 2535

            #50
            Re: "Tippimine" ehk jootraha

            Endal lemmikuks kohaks tartus saanud Ristiisa pubi, rahvast on alati palju, aga nii kui sisse lähen, plaks on mul menüü ees(mida tegelt vajagi pole) ja söögi saan ka alati kiirelt kätte, ei tunne end küll süüdi,et enda mugavust suurendan teiste arvelt.

            Comment

            • tolmuahv
              Klubi Liige
              • Feb 2009
              • 2502

              #51
              Re: "Tippimine" ehk jootraha

              Kuivõrd tipi andmine on normaalne, siis isegi keskpärase teeninduse korral ei jäta ise andmata. Endal oleks lihtsalt roti tunne kui ei annaks. On erandeid, nt. kunagi Praha vanalinnas mingi restoran, kus oli menüü viimasel lehel umbes font 2'ga kirjas, et lisandub 20% service fee. Seal jätsin selle fee konkreetselt maksmata ja tipi ka. Rip-off on teine teema muidugi. USA-s häiris see, et sõltuvalt kohast oli pandud arvele juurde 'recommended gratuity 10-25%. Kui 10 oli küsitud, siis jäi pigem 20%, kui 25% oli küsitud, siis pigem jäi 10%.

              Boomi ajal oli konkreetne kasu ka - kasutasin alati sama taksofirmat ja andsin vaatamata nende kõige kallimatele hindadele alati tippi ka korralikult. Kui teised olid reede õhtul tund-paar järjekorras, siis mina sain alati takso. Kokkuvõttes selgelt kasumlik diil arvestades mugavust ja kokku hoitud aega.

              Comment

              • MIKE_K6o
                FPP Pro
                • Jan 2009
                • 221

                #52
                Re: "Tippimine" ehk jootraha

                KOKKUVÕTE:

                Algselt postitas vsiu100
                tipp on tagant järele antav tunnustus, mitte ette antav altkäemaks.

                Comment

                • Maheaatom
                  Grinder
                  • Oct 2008
                  • 958

                  #53
                  Re: "Tippimine" ehk jootraha

                  Tippi antakse kliendi ootustele vastava või veelgi parem - neid ületava teeninduse eest. Jots on nagu tulemuspalk, mis peab motiveerima töötajat paremini töötama. Kui sa oled hea töötaja ja teed oma tööd hästi, siis sa väärid ka suuremat tulemuspalka ning seeläbi paremat elu. See käib suht kõikide elualade kohta - kehv müügimees ei saa niivõrd head tulemustasu kui hea müügimees, kehv bändile ei maksta kontserdi eest niipalju kui heale bändile jne. Kui sul on vilets põhipalk ja teenindad kliente tasemel nagu mõni Olympicu diiler Nataša live-turniiridel, siis lepi sellega. Sa ei olegi tulemuspalka, ehk tippi väärt ning muuta tuleks kas oma suhtumist või valida muu elukutse.

                  Mul on ka muuseas tuttavaid, kes annavad tippi ükskõik millise teeninduse eest sellepärast, et
                  a) nagunii antakse või see on "viisakas",
                  b) selleks, et näidata kui kõva ja rahakas mees ollakse.
                  Mina annan tippi AINULT hea (mitte keskpärase) teeninduse eest ja sita teeniduse korral pöördun kas tema tööandjate poole või lihtsalt väldin edaspidi seda kohta. Väga lihtne.

                  Comment

                  • Codecci
                    Luuramas Naisteturniire
                    • Nov 2008
                    • 7574

                    #54
                    Re: "Tippimine" ehk jootraha

                    Aga mida arvate pokkerilauas ja üldse kasiinos tippimisest?

                    Comment

                    • blazkuh
                      Õpihimuline Mängur
                      • Feb 2009
                      • 400

                      #55
                      Re: "Tippimine" ehk jootraha

                      Algselt postitas vsiu100
                      ei saa ma aru sellest "nagu kerjuse" jutust.
                      siis ei saaks ju osasid teenuseid ka kasutada, kui selline suhtumine on. kingaviksija tänavapeal on ka ju siis kerjus ja sa ei lähe tema juurde. hotelli portjee on ka alamklass, kes tassib su 20kg kotte, kui sina käed taskus tuppa marsid jne. miks tuntakse valehäbi teenuse kasutajate poolt, kui selle pakkujad ei tunne häbi(ja õigesti teevad). tipiga sa näitad oma tänulikkust, mitte seda et olen kunn.
                      kui oled kuskil regulaarne klient ja annad ka tippi, siis saad ka parema kohtlemise. see on suht loomulik ka, kuna teenindajal kujuneb nn pilt püsiklientidest.
                      1 mõne aasta tagune näide, miks on kasulik tippi anda. olime suure seltskonnaga otepääl come backis talvel. suht varakult olime kohal, kui klubi pool tühi. tellisime mitu korda jooke ja alati jäeti ka tippi. pärast kui klubi oli puupüsti rahvast täis ja jooki pidi ootama 10min, piisas vaid käega märku andmisest ja kohhhe olid joogid olemas. win-win imo.
                      +1, tahtsin umbes samasuguse teksti kirjutada :D

                      Comment

                      • muruntau
                        • Jan 2009
                        • 4325

                        #56
                        Re: "Tippimine" ehk jootraha

                        "on tagant järele antav tunnustus, mitte ette antav altkäemaks" Vsiu

                        "pärast kui klubi oli puupüsti rahvast täis ja jooki pidi ootama 10min, piisas vaid käega märku andmisest ja kohhhe olid joogid olemas. win-win imo." Vsiu "Kokkuvõttes selgelt kasumlik diil arvestades mugavust ja kokku hoitud aega." Tolmuahv

                        Nendest kommentaaridest võib küll välja lugeda, et jots on vähemalt sama palju altkäemaks kui tunnustus.

                        Tunnustus ehk tulemuspalk teenindava sektori puhul näeks välja midagi sellist: kelner võtab tellimuse, lükkaks enda kiibi arvuti vastu, sisestaks tellimuse, kõik lendab excelisse ja saaks nii mingi protsendi käibest. Sellest tuleks jots suhteliselt täpselt tagasi, inimesed käivad nendes kohtades rohkem, kus teenindus on parem, head teenindajad müüvad rohkem läbi, hind on veidi kõrgem ja see kõrgem hind x suurem käive lendab otse teenindaja taskusse. Mingit tsikibrikit poleks vaja ja tulemuspalk oleks olemas. Ja ainult selline on tulemuspalk, mitte kusagile voldiku vahele jäetud sotine.

                        Ja ma pole kunagi nõukogude aega ülistanud ega supernovasid kadestanud. Kuldkliendi ja Supernova puhul ongi täpselt sama moodi, nad on enda staatuse saanud suurema teenustasu makstes, mitte suurema teenindajale XYZ jäetud nutsu tõttu. Ma pole veel kuulnud, et keegi oleks supernovaks saanud seetõttu, et oleks klienditeenindajatele jotsi andnud. Ja kuldklient ja Supernova toovad enda teeenusepakkujatele ikka suurusjärkude võrra (10-1000 korda) rohkem sisse kui tavakliendid, mitte ei maksa töötajatele 25% rohkem. Juba nende suurusjärkude erinevuse tõttu peaks neid erinevalt kohtlema.

                        Ja nüüd kogu minu point: Suurem käive ja kasum ettevõttele, millega saaks ka korralik töötaja korralikku tulemuspalka vs mingi vähemalt kergelt moraalselt kaheldava väärtusega nuts töötajale. Hmmm, kumb küll oleks mõistlikum?

                        Comment

                        • ranka
                          Miljon Põhjust Kodus Olla
                          • Sep 2008
                          • 36444

                          #57
                          Re: "Tippimine" ehk jootraha

                          Algselt postitas blazkuh
                          +1, tahtsin umbes samasuguse teksti kirjutada :D
                          Vsiu kommentaar on õige - viskad tippi saad paremat teenendust, ei viska tippi saad tavalist, mis on täiesti loogiline. Algne probleem oli hoopis selles, et järgmine kord sööma minnes saadi halvemat teenendust seetõttu, et eelmine kord tippi ei antud. See küll enam loogiline ei ole.

                          Tipi andmine on traditsioon ja viisakus aga mitte kohustus. Millegipärast osad teenindajad seda ei mõista ja minule jätab selline käitumine juba inimesest väga halva mulje.

                          Ja minu arvates see, et teenindus sektoris on maailma madalamad palgad ei ole küll vabandus tipi andmiseks. Ise annan tippi ikka sellepärast, et olin rahul antud teenusega mitte sellepärast, et töölisel on madal palk.

                          EDIT: Eesti palgad on ka väga madalad võrreldes maailmaga. Seega andke tippi absull iga teenuse eest - kui maksate telefoniarvet, siis lisage kohe 15% otsa, kui tangite bensukas siis andke müüale tippi 15%, kui käisite arsti vastuvõtul siis andke talle ka 15% tippi jne. Neil kõigil väga madalad palgad!!!

                          Comment

                          • Sinnerman
                            Julm Donk
                            • Feb 2009
                            • 48

                            #58
                            Re: "Tippimine" ehk jootraha

                            Algselt postitas tolmuahv
                            On erandeid, nt. kunagi Praha vanalinnas mingi restoran, kus oli menüü viimasel lehel umbes font 2'ga kirjas, et lisandub 20% service fee. Seal jätsin selle fee konkreetselt maksmata ja tipi ka
                            Umbes sama asi oli ka endal Prahas. Arvel oli kirjas "tip not included". OK kuna olime läbisõidul ja kohalikku raha polnud, ütlesime, et võtku kaardilt suurem summa maha ja asi kombes. Ei sobinud neile, tahtsid cashi või teist pangakaarti. Saatsime pikalt ja pm vedas, et kelneritelt tappa ei saanud.

                            Mis puudutab tipi andmist, siis hea teeninduse annan alati, kuid jutt sellest, et tipi asemel saaks olla firmasisene boonussüsteem ja sellest võidab töötaja rohkem, on suht bs. Kui see raha tuleb töötajale palgana, siis lähevad selle pealt maksud (sotsiaalmaks, tulumaks), mis moodustavad ca 40% sellest summast, mis teenindaja sinu käest tipina otse saaks. 33% sotsmaks, 21% tulumaks, ehk siis sinu antud sajast kroonist saab töötaja kätte ca. 60 EEK, mis ei ole kuidagi teenindajale kasumlikum ja motiveerivam.

                            Comment

                            • Potsataja
                              õilishing
                              • Oct 2008
                              • 5270

                              #59
                              Re: "Tippimine" ehk jootraha

                              Fishhi jutt pm õige aga ta jätab mainimata ühe asja, nimelt saab ta ju ka ise ''ümbrikupalka'' pokkerist saadava kasumi näol :P

                              Igal mündil on kaks külge.

                              Comment

                              • Codecci
                                Luuramas Naisteturniire
                                • Nov 2008
                                • 7574

                                #60
                                Re: "Tippimine" ehk jootraha

                                Tegelt mind häirib ka see jootrahasüsteem. See teenindaja lahkus jms tundub nii võlts kui sa tead, et ta tõmbleb lihtsalt tipi pärast ja see on vastik tunne.

                                Aga mida arvate siiski tipi andmisest pokkerilauas? Miks antakse tipi siis kui võidad poti? Kui keegi kaotab ja sellepärast diileri peale vihane on, siis ei ole see diileri süü, sest kaardid tulevad juhuslikult, aga kui võidad siis diiler tegi head kaardid?

                                Comment

                                Working...