"Tippimine" ehk jootraha

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • Codecci
    Luuramas Naisteturniire
    • Nov 2008
    • 7574

    #1

    "Tippimine" ehk jootraha

    Mida arvate "tippimiskultuurist" üldiselt? Kas ise annate söögikohtades jotsi? Taksojuhtidele? Pitsapoistele? Kasiinos diileritele?

    Olen hetkel Inglismaal ja sain restos just õppetunni, miks peab tippima. Eelmine kord ei jätnud jotsi ja seekord pidin 30 minutit arvet ootama.
    Eestis vist eriti levinud jotsijätmine pole? Ma paari söögikohta olen näinud kus arve peal kirjas, et võite jätta jootraha vms (Amarillo ja mingi pitsakoht Kristiine keskuses). Eestis taksojuhtidele jäetakse jotsi?
  • lenC
    Administraator
    • Oct 2008
    • 6440

    #2
    Re: "Tippimine" ehk jootraha

    Jätan igalpool, söömas ja taksoga, kui teenindusega rahule jäin. 15% olen tavaliselt jätnud, bustona jätan vähem :D

    Comment

    • ESTPatrick
      Olümpsi Mägi Aivar
      • Nov 2008
      • 5572

      #3
      Re: "Tippimine" ehk jootraha

      vastavalt teenindajale ja kui söök on ikka sitt , siis ei saa midagi, aga üldjuhul annan liiga palju kohati kui arve on 30-35, annan 50

      Comment

      • -andres-
        Moderaator
        • Oct 2008
        • 4546

        #4
        Re: "Tippimine" ehk jootraha

        Algselt postitas lenC
        Jätan igalpool, söömas ja taksoga, kui teenindusega rahule jäin. 15% olen tavaliselt jätnud, bustona jätan vähem :D
        Täpselt.
        Kui olen asjaga rahul, teenindus oli korralik + mul endal rahadega kitsas pole, siis pole probleemi veidi rohkem anda, mõistuse piires loomulikult.

        Paljud sõbrannad on igalpool ettekandjad ning üks neist rääkis, et eelmine suvi Pirita Top Spa restos, kus palju välismaalasi oma jahtidega einestamas käivad jnejne, siis reede ja laupäeva õhtuti parematel päevadel oli näkku jäetud seal 3-4k tipiks.

        A, ja kui näpud põhjas, siis ei käi anyway sellistes kohtades, kus tuleb tippi jätta :D.

        Comment

        • Supsti
          Grinder
          • Dec 2008
          • 863

          #5
          Re: "Tippimine" ehk jootraha

          Mul vend on barman ühes Lounges. Tavaliselt teenib tipi pealt samapalju kui tunnitasugi, seega jäetakse küll. Eesti tavaline on 10% arve pealt. Samas Usas pidi pm 25% Must give olema, vähemalt oldi talle nii räägitud..

          Comment

          • Codecci
            Luuramas Naisteturniire
            • Nov 2008
            • 7574

            #6
            Re: "Tippimine" ehk jootraha

            Algselt postitas Supsti
            Mul vend on barman ühes Lounges. Tavaliselt teenib tipi pealt samapalju kui tunnitasugi, seega jäetakse küll. Eesti tavaline on 10% arve pealt. Samas Usas pidi pm 25% Must give olema, vähemalt oldi talle nii räägitud..
            Sven just chatis rääkis, et 15%.

            Comment

            • -andres-
              Moderaator
              • Oct 2008
              • 4546

              #7
              Re: "Tippimine" ehk jootraha

              Tuleb meelde ka hetk, kui käisin Türgis. Saabusime just küllaltki korralikku hotelli, taksost maha astudes oli teenindus juba ees, tiriti ise kotid taksost välja, mingil raamile ja kohe sõidutati hotelli sisse, ise ei saanud veel midagi aru. Registratuurist saime uksekaardid ja asjad ning läksime siis oma tuppa. Kärumees ülikonnas vedas ka siis asjad sisse ning ise juba askeldasin muude asjade kallal, vaatan seljataha, et mees ikka ootab uksel. Alguses ei taibanud ja küsisin umbes, et mis viga, et ala rohkem asju mul pole, enne kui tajusin, et mees ootab oma jootraha. Just tulnuna polnud peenikest pea üldse ja pidin natuke suurema summa andma, peale seda igakord kui kuskil käisime ja hotelli tagasi jõudsime mingite asjadega, siis see sama vend suutis meid juba igatseva pilguga uksel oodata.

              Comment

              • Svenza
                Svetlana aka Buldooser
                • Oct 2008
                • 3591

                #8
                Re: "Tippimine" ehk jootraha

                USAs on 15% normaalne, nooblimates kohtades 20-30%. Seal kelnerid saavad umbes 2$ tunnis palka, nii et kogu sissetulek sõltubki jotsist. Ja fucking koonrid penskarid jätava enamjaolt alati 7-10%. Tean rääkida sest töötasin USAs kelnerina.A normaalsed inimesed panevad selle eest kõva jotsi, nii et tasakaalustab ära. Inglismaal ja Austraalias jäetakse ka jotsi

                Comment

                • privador
                  Pokkerihai
                  • Oct 2008
                  • 3951

                  #9
                  Re: "Tippimine" ehk jootraha

                  Eestis pole vist tippimine nii levinud.
                  Aga samas pole ma kohati aru saanud tippimisest.
                  Kas maksad seda sellepärast, et hea teenindus oli või maksad selle eest, et töölised oma tööülesandeid täidaks ja sulle "sitta ei keeraks"

                  Et toon näite. Ala oled kõva miljonär annad kogu aeg ühes restis nii kova jotsi, et kõik töölised on sillas.
                  Äri kõrbeb ja sa käid seal restos edasi, aga oled kõigest nüüd lihtsurelik. Mis juhtub, kuda nüüd töölised sinusse suhtuvad, kui sa neile enam rikkalikku jotsi enam ei maksa? Koheldakse nüüd kui kaltsu?

                  Väljamaal veel hullem, ala Türgi või Egiptus, kus kõik näevad sind kui liikuvad rahakotti.

                  Comment

                  • ESTPatrick
                    Olümpsi Mägi Aivar
                    • Nov 2008
                    • 5572

                    #10
                    Re: "Tippimine" ehk jootraha

                    nõrgemaid tuleb aidata

                    Comment

                    • paradigmlost
                      Õpihimuline Mängur
                      • Oct 2008
                      • 421

                      #11
                      Re: "Tippimine" ehk jootraha

                      töötan hotellis portjeena.. ja mingi kliendi juurde väljasirutatud käega seisma ei jää kunagi...:D
                      saan tippi aint siis kui osutan kellelegi konkreetsema teenuse.. ..millest on kasu ka, ntks kui mingi pere tuleb 7 kohvriga ja ma need käruga üles viin, siis ikka antakse, aga kui mingi moepärast kellegi ratastel kohver näpuotsas üles aidata, siis ei saa sittagi..
                      Aga ma tean,et vanalinna restodes on ka Eestis jots suurem kui palk...

                      Comment

                      • jrgn hell
                        Klubi Liige
                        • Oct 2008
                        • 3328

                        #12
                        Re: "Tippimine" ehk jootraha

                        ma va bustorott annan suht igal pool, sest endal oli tra kui hea meel klubis saada. 10 kuni 20 prossu, sõltuvalt asjaoludest

                        Comment

                        • muruntau
                          • Jan 2009
                          • 4325

                          #13
                          Re: "Tippimine" ehk jootraha

                          ma ka ei saa üldse jotsi teemast aru. Miks ma peaks jätma ettekandjale või veel mõnel teenindaval ametipostil töötavale inimesele jotsi. See on tema töö, ta saab selle eest palka. Ta teeb seda mida ta teeb selle pärast, et see on tema töökohustus, mitte et "õu vana, ma ei liiguta lillegi enne kui sa rahakotti ei tuuluta". Kas ma peaks äkki hakkama poes poemüüjale ka jotsi maksma? Nt ostan uue läpaka ja müüjale 20% oleks täiesti iseenesest mõistetav kusagil Prantsusmaal ja sealt hakkab see komme levima ja nüüd peaks ka mina hakkama sellist debiilsust tegema. Absurd. Samamoodi kogu jotsi teema minu arust.

                          Igatahes, suht harva annan. Ja mul on siiralt pohhui kas see jätab või ei minust koonri või roti mulje tüüpidele, kes arvavad, et 500% arvest jotsi anda on seisuse tunnus.

                          Edit: ma saan muidugi aru, et see on selliste bisnissite omapära, madal palk ja jõukamad kunded taovad palga kokku. Ikkagi ma maksaks pigem teenuse enda eest nt 5-10% rohkem kui et oleks ühiskondlik surve teha veidi fäänsimates kohtades sellist fkn aita nõrgemat jura. Pealegi on jotsi andmisel selline "mina rikkam, sina vaesem alandav" toon tõsiselt juures.

                          Comment

                          • mihkel88
                            Jube Noob
                            • Oct 2008
                            • 140

                            #14
                            Re: "Tippimine" ehk jootraha

                            kui teenindus ja teenus on hea, sis jätan tippi. Ise töötan ka teenindavas sektoris ning tippi saada on alati meeldiv

                            Comment

                            • RudiTurbo
                              Klubi Liige
                              • Oct 2008
                              • 4167

                              #15
                              Re: "Tippimine" ehk jootraha

                              Nägin eile Oprahit ja seal mingid ettekandjad vingusid, et me saame 3 dollarit tunnis palka ja 20-25% tuleb anda, muidu oleme kurvad!

                              Comment

                              Working...