Pokker, söök ja tervislik eluviis.

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • g00000se
    Vana Tegija
    • Apr 2010
    • 1047

    #1216
    Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

    Algselt postitas erplander Vaata postitust
    See massiline liha- ja piimatoodete kultus on (tänu põllumajanduslikule masstootmisele) üksnes viimase sajandi teema, enne seda tarbiti ka meie aladel loomseid toite vägagi tagasihoidlikus koguses. Samas eluiga on keskmiselt kasvanud kogu aeg, aga mitte tänu loomsete toitude osakaalu kasvule, vaid üldisete elu- ja sanitaartingimuste paranemise tõttu. Inimesed ei pea enam orjama 10-12 tundi tehases või põllul ja ennast tööga tapma.

    Enamik rahvaid on läbi ajaloo olnud taimetoitlased, on seda muide ka tänapäeval. Vastasel juhul ei jätkuks lihtsalt ressursse. Sest kõigele muule lisaks on lihatootmine äärmiselt ressursse (maad, vett, kütust jne) raiskav tööstus. Kordi ja mõningate ressursside puhul kümneid kordi loodusele kahjulikum kui taimsete saaduste tootmine.



    Seda veendumust kinnitavad arvukad uuringud, eelkõige maailma suurim terviseuuring The China Study (Hiina Uuringut/Terviseprojekt), millest nähtub et need rahvagrupid, kes tarbivad enim loomseid tooteid, neil esineb ka enim kõikvõimalikke kroonilisi haigusi (erinevad vähi vormid, südamehaigus, suhkrutõbi, osteoporoos jne).

    Hiina Uuringut peetakse maailmas seni märkimisväärseimaks ja ulatuslikemaks toitumisega seotud uuringuks, mida aitasid korraldada USA ja mitmete Euroopa riikide teadlased 1989. aastal. Hiina sobib ideaalselt kohaks, kus taoline terviseuuring läbi viia, kuna riigi eri piirkondades on levinud väga erinevad toitumistavad. Mõnedes külades valitseb peaaegu täielik taimetoitlus, teisal pannakse aga suurt rõhku lihatoitudele. Uuring hõlmas kokku üle 10 000 inimese, kellest igaühe kohta koguti üle 1000 ühiku kõikmõeldavat infot toitumise, elustiili ja keskkonna kohta. Selle andmeid analüüsitakse veel tänapäevalgi, kuid ühe peamise järeldusena on välja toodud, et hiinlastel, kes söövad vähim loomseid tooteid, on oluliselt madalamad vähi, südameatakkide jt krooniliste haiguste näitajad.

    Avastati, et sarnased haigused esinevad kindlates geograafilistes ja majanduslikes piirkondades. Vähemjõukates maapiirkondades olid levinud haigused, mis arenenud riikides enam probleemiks pole, nagu tuberkuloos jt nakkushaigused. Samas esines maarahvastiku hulgas märksa vähem nn rikka ühiskonna haigusi nagu diabeeti, südamehaigusi, käärsoole-, rinna- ja kopsuvähki. Viimased tulid palju sagedamini esile jõukamates linnaregioonides, kus elustiil võimaldas tarbida enam liha, õli ja loomseid valke. Tuvastati, et kõrge verekolesterooli tase oli tihedalt seotud paljude vähkide – leukeemia, maksa-, käär- ja pärasoole-, kopsu- ja ajuvähi esinemisega. Uuringu tulemused näitasid, et isegi väikeses koguses loomsete toodete tarbimine põhjustab oluliselt haiguste sagenemist.

    Loeng China Study tulemuste kohta:
    [YOUTUBE]yfsT-qYeqGM[/YOUTUBE]

    Siin olen ka kirjutanud:
    http://foorum.pokkeriprod.com/showpo...&postcount=243
    Hetkel ei mõtle nokkida, vaid lihtsalt uurida, kas mul on mõni fakt teadmata. Märgistasin boldiga. Et kuidas saab loomse toidu tarbimisega olla suurem oht haigestuda suhkrutõvesse. Missugune loomne toit tõstab insuliini taset niivõrd palju, et pikapeale tekitada suhkrutõbi? Piimas on süsivesikuid, kuid seal on ka korralik kogus rasva sees, mistõttu insuliin ei tõuse eriti. Liha ei puuduta vapsjee insuliini taset. Et suhkruhaigust saada, peaks olema stabiilselt süsivesikute rohke toit ja kasulikke rasvade vähesus. Kui panna loomse toidu alla "Burks", siis jah, võid saada endale tulevikus suhkruhaiguse, kui seda kogu aeg nosida.

    Anyway, huvitab lihtsalt

    Comment

    • Godspeed_EJ
      Klubi Liige
      • Nov 2009
      • 3049

      #1217
      Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

      Algselt postitas erplander Vaata postitust
      Ei tea, äkki härra mõtleb välja? Kas mõõdame mõõdulindiga või hoopis margapuuga? Ja mida me siis mõõdame, kolesteroolitaset? Kui vana oled, paistad olevat 10-15 aastat noorem, kas need tulemused üldse võrreldavad? Jah, küsimusi on palju.
      Sa oled üle 40ne? Hakkad juba varajases eas seniilseks muutuma oma silo söömisest?

      Aga trollimine trollimiseks. Kui sa oled mu varasemaid poste lugenud, siis peaksid juba mõsitma, et mul pole taimetoitluse vastu midagi.
      Küll ei mõista ma inimesi, kes klapid peas kuulutavd ühte tõde ja ei suuda asju teise nurga alt vaadata.

      Vastates sinu küsimusele, siis mina olen 27a vana ja usun, et parema tervise juures kui sina. Minu esialgne küsimus oligi sulle, et kuidas seda nö "tervise taset" siis mõõta? Ootaks eelkõige sinu vastust sellele, kuna kuulutad absoluutset tõde.

      Comment

      • erplander
        ekrelander
        • Oct 2008
        • 1029

        #1218
        Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

        Algselt postitas g00000se Vaata postitust
        Hetkel ei mõtle nokkida, vaid lihtsalt uurida, kas mul on mõni fakt teadmata. Märgistasin boldiga. Et kuidas saab loomse toidu tarbimisega olla suurem oht haigestuda suhkrutõvesse. Missugune loomne toit tõstab insuliini taset niivõrd palju, et pikapeale tekitada suhkrutõbi? Piimas on süsivesikuid, kuid seal on ka korralik kogus rasva sees, mistõttu insuliin ei tõuse eriti. Liha ei puuduta vapsjee insuliini taset. Et suhkruhaigust saada, peaks olema stabiilselt süsivesikute rohke toit ja kasulikke rasvade vähesus. Kui panna loomse toidu alla "Burks", siis jah, võid saada endale tulevikus suhkruhaiguse, kui seda kogu aeg nosida.

        Anyway, huvitab lihtsalt
        Heemne raud ja suhkrutõbi

        Ülemäärane rauavaru võib mõjutada ka organismi võimet reguleerida insuliini tootmist, mis on esmane ohumärk suhkrutõvest. Selline ‘insuliini resistentsus’ võib areneda täieulatuslikuks insuliinist sõltumatuks diabeediks (tüüp II, NIDDM). Nüüdseks on olemas suur hulk tõendeid, mis näitavad, et insuliini resistentsus on otseselt seotud rauavaruga – mida väiksem on varu, seda madalam on risk insuliini resistentsuseks ja seda väiksem võimalus diabeedi tekkeks. On ka selge, et vegetaarlastel ja veganitel on madalam insuliini resistentsus kui lihasööjatel ning väiksem diabeedi oht. Kõrgem suhkrutõve oht lihasööjate puhul tuleneb peamiselt nende toitumisest. Pole üllatav, et vastavate uuringute järeldus on, et märksa vähem II-tüübi suhkruhaiguse tekkejuhtumeid esineks, kui inimesed alandaksid oma rauavaru lõpetades lihasöömise.


        [YOUTUBE]1nFigsE3Wbk[/YOUTUBE]

        [YOUTUBE]q9UVufDQw-k[/YOUTUBE]


        diabeedi jutt alates 18:00








        Milk and dairy products cause heart disease, diabetes and osteoporosis -- interview with Robert Cohen

        Last edited by erplander; 26.07.10, 18:27.

        Comment

        • Potsataja
          õilishing
          • Oct 2008
          • 5270

          #1219
          Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

          Algselt postitas erplander Vaata postitust
          (Klõpsa sisu nägemiseks / peitmiseks)
          Selle jutu peale jooksis mu juhe lõplikult kokku. Suhkur on küll taimset päritolu aga selle liigtarbimine on kordi ohtlikum, kui loomse toidu liigtarbimine ja ikka eriti madal on seostada diabeet loomse toidu söömisega.

          Comment

          • ristijeesus
            Klubi Liige
            • Oct 2009
            • 2533

            #1220
            Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

            Erplander, sa oled 2x osavalt hiilinud kõrvale vastamast GM-sojat puudutavale postitusele. Viskad ehk pilgu peale minu varasemas sissekandes pandud linkide taga peituvatele tekstidele ja räägid midagi asjalikku? Või ei suuda Sa seal toodud väidete ja uuringute tulemuste paikapidavust kuidagi kõigutada?

            Comment

            • erplander
              ekrelander
              • Oct 2008
              • 1029

              #1221
              Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

              Algselt postitas leits Vaata postitust
              Ma ei tea, kas siin kuskil see olnud, kuid kysin ikka. Milleks taimeetoitlased mereandidest loobuvad. Ala kalad, ok lõhedes jms on mingeid rasvu jms aga need on ju kõik kasulikud inimesele (omega jne jamad), siis veel vähid, kalmaarid, krevetid jne jne .. Peaksid nad ju kõik vähe kcal sisaldama ning tervisele head olema?
              Contrary to popular belief, fish is not a health food. Fish flesh contains toxins from the water that fish live in, and those toxins get passed on to people who eat fish. Fish raised on farms are given antibiotics, which are also passed on to consumers. According to the Centers for Disease Control and Prevention, 325,000 people in the U.S. get sick or die every year from eating contaminated fish and other sea animals. Even if you could be sure that the fish you eat were free of chemicals, the flesh of some sea animals, especially shrimps and scallops, contains even more cholesterol than beef!
              People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) is the largest animal rights organization in the world, with more than 3 million members and supporters.


              pikemalt:



              Comment

              • erplander
                ekrelander
                • Oct 2008
                • 1029

                #1222
                Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

                Algselt postitas ristijeesus Vaata postitust
                Erplander, sa oled 2x osavalt hiilinud kõrvale vastamast GM-sojat puudutavale postitusele. Viskad ehk pilgu peale minu varasemas sissekandes pandud linkide taga peituvatele tekstidele ja räägid midagi asjalikku? Või ei suuda Sa seal toodud väidete ja uuringute tulemuste paikapidavust kuidagi kõigutada?
                Mind ei loksuta väga see soja-teema, see on mõneti ülepaisutatud.

                Samas loomulikult on GM-soja (samuti nagu ükskõik milline GM vili) ohtlik ning seda ei tohiks üldse kasvatada ja tarbida, aga tee see selgeks kapitalistidele. Tegelikult läheb enamus GM-sojast loomasöödaks ja arengumaades mingil määral ehk ka inimtoiduks. Ent samas arenendud lääneriikides pole eriti võimalik terviseteadlikele taimetoitlastele GM-sojal põhinevaid tooteid pakkuda, neid lihtsalt ei ostetaks. Nii et ma väga mures selle pärast pole.

                Comment

                • nikitheone
                  Mr. Puujalg
                  • Aug 2009
                  • 6446

                  #1223
                  Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

                  olen seda teemat siin põgusalt jälginud ja tahaks öelda paar asja erpile:
                  sa räägid tihti, et inimene ei tohiks süüa, kuna organism pole sellega harjund jms. Aga kas ei või olla, et pikas perspektiivis (ütleme siis, et liha on halb meie organismile) on see inimestele pikem parem, sest tänu sellele me võime areneda?

                  natuke segaseks jäi, aga point on see, et evolutsioon toimub edasi ja liha söömine ei pruugi olla üldse halb. või resurssid jms? anywho, lihsalt mõte
                  &quot;Money doesn&#39;t make you happy. I now have $50 million but I was just as happy when I had $48 million.&quot; <br />Arnold Schwarzenegger

                  Comment

                  • erplander
                    ekrelander
                    • Oct 2008
                    • 1029

                    #1224
                    Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

                    Algselt postitas ok2aa Vaata postitust
                    saan ma õigesti aru, et kõige usaldusväärsem uuring on 89 aastal läbi viidud hiinas 10 000 inimese valimiga?
                    :) :)
                    Äkki valgustad, mis probleem selle aastaarvuga on? Ja mis probleem selle valimi suurusega on?

                    Mingi arvupede oled, et teatud arvud ei meeldi? Või siiski tühipaljas troll?

                    1989 viidi uuring läbi jah ja kuna tegu oli niivõrd massiivse ja enneolematu projektiga, siis veel tänapäevani analüüsitakse selle tulemusi.

                    10 000-ne valim on su jaoks äkki ebapiisav? :) Ehk viitad siis mõnele veel suurema valimiga uuringule, kui paistad neid asju nii hästi teadvat?

                    Comment

                    • erplander
                      ekrelander
                      • Oct 2008
                      • 1029

                      #1225
                      Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

                      Algselt postitas nikitheone Vaata postitust
                      olen seda teemat siin põgusalt jälginud ja tahaks öelda paar asja erpile:
                      sa räägid tihti, et inimene ei tohiks süüa, kuna organism pole sellega harjund jms. Aga kas ei või olla, et pikas perspektiivis (ütleme siis, et liha on halb meie organismile) on see inimestele pikem parem, sest tänu sellele me võime areneda?

                      natuke segaseks jäi, aga point on see, et evolutsioon toimub edasi ja liha söömine ei pruugi olla üldse halb. või resurssid jms? anywho, lihsalt mõte
                      Sry, tõesti mõnevõrra segaseks jäi, mida täpselt teada soovid...
                      "organism pole sellega harjund" - millega täpselt?

                      Evolutsioon toimub lihasöömisest hoolimata. Aga toimuks ilmselt veelgi edukamalt, kui inimesed ei mürgitaks oma mõistust ja keha niipalju lihaga sissesöödud saastaga (laguained, toksiinid, kusihape, tänapäeval ka kõikvõimalikud antibiootikumid jm ravimid, söödaga saadavad pestitsiidid, needsamad muundatud GM-oad jne mis kõik looma kudedes ehk lihas ladestunud).

                      http://foorum.pokkeriprod.com/showpo...&postcount=790
                      Last edited by erplander; 26.07.10, 21:11.

                      Comment

                      • kardaanirist
                        Pokkerihai
                        • Nov 2009
                        • 3675

                        #1226
                        Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

                        ja kui süüa liiga vähe liha, siis satud sellise haiguse kätte nagu aneemia. obv on mõlemad äärmused valed (täielik taimetoitlus ning ainult loomtoidulised toidud). iga asi on võib olla kahjulik, kui seda on liiga palju. enamus inimesi sööb liha ning minu tuvusringkonnas ei ole ühtegi inimest, kes liigse liha söömise tagajärjel on suhkruhaigeks jäänud. õde aga näiteks on pidanud sööma rauapreparaate, sest raua sisaldus oli veres väike (ta ei söö eriti liha).

                        Aneemiad

                        RAUAVAEGUSANEEMIA (RA)
                        Definitsioon:
                        Raua puudusest tingitud aneemia
                        Põhjused, esinemissagedus, riskifaktorid:
                        Rauavaegusaneemia on kõige sagedasem aneemia liik. Ligikaudu 20% naistest, 50% rasedatest ja 3% meestest kannatab rauavaegusaneemia all. Raud on hemoglobiini tähtsaks koostisosaks. Hemoglobiin aga vastutab hapniku transpordi eest organismis. Raua allikateks on toit ja vereringes olev raud, mis vabaneb punavererakkude lagunemise tulemusena.
                        Aneemia peamisteks tekkepõhjusteks peetakse raua puudust toidus, raua puudulikku imendumist seedetraktist ja raua kadu verejooksude korral. Aneemia areneb aeglaselt. Esmalt kasutatakse luuüdis ära organismi enda rauavarud. Reeglina naiste rauavarud on väiksemad kui meestel. Lisaks on aneemia arenemise suureks riskifaktoriks naistel raua kadu menstruaalverejooksudega. Meestel ja postmenopausis olevatel naistel on sagedasemaks rauapuuduse põhjuseks seedetrakti verejooks, näiteks seedetrakti haavandist mittesteroidsete põletikuvastaste preparaatide (aspiriin) kasutamisel, jämesoole kasvaja, emakakasvaja, doonorlus.
                        Rauavaegusaneemia tekke riskigrupp:
                        * fertiilses eas naised, kellel esineb raua kadu menstruaalverejooksudega
                        * suurenenud raua vajadusega naised - rasedad ja imetavad naised
                        * kiires kasvueas olevad imikud, lapsed ja noorukid
                        * puuduliku dieediga (lihatoitude vähesus dieedis) vanemad inimesed
                        * taimetoitlased, kellel rauavaegusaneemia areneb aastate jooksul
                        Esinemissagedus maailmas on 2 juhtu 1000 elaniku kohta aastas.
                        Vältimine:
                        Balanseeritud dieet – lihatoidud, muna, maks. Mõningad viljaproduktid, jahu, leib on juba eelnevalt rikastatud rauaga. Raseduse või imetamisperioodi vältel on soovitav kasutada suukaudseid rauapreparaate raua suurenenud vajaduse tõttu.

                        Comment

                        • erplander
                          ekrelander
                          • Oct 2008
                          • 1029

                          #1227
                          Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

                          Jah, seda me teame, Mihkel Zilmer, Urmas Kokassaar & Co on neid stagnaaegseid teadmisi jaganud juba aastakümneid. Tänapäevased teadustulemused räägivad siiski midagi muud.

                          Rauavaegusaneemia peapõhjus on ebatervislik toit, s.t liiga vähene värske puu-, juur- ja köögivilja, kaunviljade ja täisteraviljade osakaal toidus. Need on nimelt parimad raua allikad, organismile soodsa ehk mitteheemse raua allikad. Lihast saadav raud ehk heemne raud on aga kahjulik ja kõigi nende probleemide allikas, mis ses artiklis välja toodud:
                          Last edited by erplander; 26.07.10, 21:29.

                          Comment

                          • kardaanirist
                            Pokkerihai
                            • Nov 2009
                            • 3675

                            #1228
                            Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

                            soz, aga usun siiski Tartu Ülikooli Kliinikumi artikleid, kui vegetarian.org "fakte". arvestades, et see sait "taunib" liha söömist, siis ei saa sealsed väited olla objektiivsed. :(

                            Comment

                            • Oliverk
                              Moderaator
                              • Nov 2008
                              • 3016

                              #1229
                              Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

                              Ülevaade heemse ja mitteheemse raua imendumisest:

                              http://www.ajcn.org/cgi/reprint/31/1/134.pdf

                              Nii lihast kui taimedest imenduva raua hulk sõltub keha rauavarudest. Viidatud lingis tuuakse välja uuringud, mis seda demonstreerivad. Väide, et heemse raua imendumist keha ei reguleeri, on vale.

                              Taimsetes rauaallikates on tihti kaasas antitoitained, mis takistavad raua ja muude mineraalainete imendumist. Taimetoitlaste artikkel toob nendest välja fütaadid ja oksaalhappe. Artiklis esitatakse seda kui positiivset fakti, raud on seotud teiste toitainetega ja tuleb enne lahti murda. Fütiinhapet inimene lagundada ei suuda, seega jäävad fütiinhappe poolt seotud mineraalained imendumata.

                              Mitteheemse raua imendumine oleneb antitoitainete ja imendumist soodustavate ainete olemasolust ning kogusest. Imendumist soodustavad liha ja vitamiin C. Mõlemad võivad mitteheemse raua imendumist mitmekordistada. Kõrgete rauavarudega inimene omastab heemsest rauast umbes 15% ja mitteheemsest rauast imendumist soodustavate faktorite puudumisel ligikaudu 2%. Madalate rauavarudega inimene omandab heemsest rauast ~35% ja mitteheemsest rauast piisava vitamiin C ja liha olemasolul 20%.

                              Näiteks sealihas on 30-40% rauast heemne raud, ülejäänud mitteheemne.

                              Lasin sellsie posti kuskilt rotti.

                              Comment

                              • erplander
                                ekrelander
                                • Oct 2008
                                • 1029

                                #1230
                                Re: Pokker, söök ja tervislik eluviis.

                                Algselt postitas kardaanirist Vaata postitust
                                soz, aga usun siiski Tartu Ülikooli Kliinikumi artikleid, kui vegetarian.org "fakte". arvestades, et see sait "taunib" liha söömist, siis ei saa sealsed väited olla objektiivsed. :(
                                Ülikoolidel on paraku raske muuta üleöö oma programme, eriti sellistel ülikoolidel nagu TÜ, kus õppejõududeks nii stagneerunud vaadetega tegelased kui Zilmer, Kokassaar & Co. ning TTÜ-s Raivo Vokk.

                                Comment

                                Working...