majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • Rage
    Klubi Liige
    • Nov 2008
    • 6853

    #1681
    Re: majanduse offtopic

    oehh kustakalle.. panid ikka mööda.. pikas perspektiivis vähendab tehnoloogiaareng oluliselt lihstakoelisi töökohti... sellesk et tehnika töötaks on see vaja tööle programmeerida.. IT ja tehnoloogia efektiivistab tootmist ja kõike sellega seonduvat ja palju muudki.. tänu lihtlabasele e-tervisele jms e-teenustele hoiad sina ja teised lihtsad inimesed kokku kasvõi bensiini pealt mida peaksid kulutama et kuskile vallavalitsusse pabereid ajama minna jne.. mõtle nüüd ise veel edasi..

    Comment

    • karupoeg
      Pokkerihai
      • Jun 2012
      • 3823

      #1682
      Re: majanduse offtopic

      mis teema nende bitcoinidega on? 2 kuuga 4x kasvanud väärtus...

      Comment

      • kallekusta
        Grinder
        • May 2012
        • 603

        #1683
        Re: majanduse offtopic

        Te võtate kõike jälle äärmustes ja ei hooma summade suurusi nagu ka EA puhul. Mille miinus oli kroonides kolmveerand miljardit mõne väikelennukiga. Saaks aru kui see summa oleks 5 mitte 50. Teise arusaamade järgi oleks võinud see olla ka 500 miljonit euri. Ntx Võru linn ehitas mõned aastad tagasi suure Spordihalli koos stadiooni ja muus sinna juurde kuuluvaga ja seda plaaniti ka mingi 10 aastat. Kogu projekt läks maksma alla 40 miljoni krooni. EA kahjumist oleks saanud ehitada 20 le linnale taolise spordikompleksi. Või teha pooltes Eesti gümnaasiumites täieliku kapitaalremondi jne neid näiteid võiks tuua palju. Ma ei väidagi, et IT on halb kui ekspordi artikkel, aga siseriiklikult läheme sellega lihtsalt liiale. Samamoodi on KUMU ja rahvamuuseum ka toredad ideed, kui nende klaasmajade ülevalpidamine on liiga koormav väiksele riigile. Kas siis need inimesed, kes käisid koolis ilma e koolita on lollimad kui ekooli lapsed? IT ja tehnoloogia areng vähendab siseriiklikult töökohti. Ei ole vaja hoida palgal 10 töötajat kui selle teeb ära üks masin. Vaevalt teist keegi mäletab nõuka aegseid arvutusjaamu kus töö käis perfokaartidega ja töölisi oli igas jaamas sadades. Vanasti lüpsti lehmad ka käsistsi jne. Riigi mure ongi leida nendele inimestele uus väljund ja töö. Kui me koolitamegi maksumaja raha eest IT gurusid siis väga paljud nendest lähevad ka riigist minema. Ning nende IT firmade kasumitest, mis Eestis tegutsevad ei jõua riigi rahakotti suurt midagi (sotsmaks ja tulumaks on marginaalsed numbrid). Samamoodi on töötukassa poolt koolitatud keevitajad rekkajuhid jne. Endal ka paar head tuttavat on keevitajad või rekkajuhid. Töötukassa kaudu sai keevitaja serdi ja autojuht E kati. Keevitaja töötab Norras kuna seal saab kuus 5000 euri kätte enne seda töötas Lõuna Eestis mõned kuud suures Soomlasele kuuluvas metallifirmas ning seal olid meeste palgad ca 500 Euri kätte. Autojuht töötab samuti Norras kuna seal puudub rekka peal km tasu vaid makstakse tunni peal (laadimised ootamised jne). Saab ka otse norraka all töötades 20 euri tunnist kätte + linna sees lase ületunde palju tahad. Ja sellest rahast jõuab Eesti riigile ainult nii palju kui nad aastas korra või kaks baaris laiaks löövad. Aga koolituse kulud tampis Eesti maksumaksja kinni.

        Riigi poolt kõige mõttetum IT lahendus on e valimised, mis teevad esiteks häälte ostmise ülilihtsaks. Nägin oma silmaga kuidas üks linnavalitsuse tegelane jooksis valimiste ajal mööda parmupesasid ringi viinakast pagassis ja läpakas ID kaardi lugejaga kaenlas. Kas siis tõesti on raske iga 4 või 5 aasta tagant korra valimiskasti juures käia?

        Comment

        • VisaHing
          mees nagu orkester
          • Dec 2009
          • 6718

          #1684
          Re: majanduse offtopic

          Algselt postitas karupoeg Vaata postitust
          mis teema nende bitcoinidega on? 2 kuuga 4x kasvanud väärtus...

          Pakun puusalt, et muutub järjest populaarsemaks?

          Comment

          • karupoeg
            Pokkerihai
            • Jun 2012
            • 3823

            #1685
            Re: majanduse offtopic

            Algselt postitas kallekusta Vaata postitust
            Te võtate kõike jälle äärmustes ja ei hooma summade suurusi nagu ka EA puhul. Mille miinus oli kroonides kolmveerand miljardit mõne väikelennukiga. Saaks aru kui see summa oleks 5 mitte 50. Teise arusaamade järgi oleks võinud see olla ka 500 miljonit euri. Ntx Võru linn ehitas mõned aastad tagasi suure Spordihalli koos stadiooni ja muus sinna juurde kuuluvaga ja seda plaaniti ka mingi 10 aastat. Kogu projekt läks maksma alla 40 miljoni krooni. EA kahjumist oleks saanud ehitada 20 le linnale taolise spordikompleksi. Või teha pooltes Eesti gümnaasiumites täieliku kapitaalremondi jne neid näiteid võiks tuua palju. Ma ei väidagi, et IT on halb kui ekspordi artikkel, aga siseriiklikult läheme sellega lihtsalt liiale. Samamoodi on KUMU ja rahvamuuseum ka toredad ideed, kui nende klaasmajade ülevalpidamine on liiga koormav väiksele riigile. Kas siis need inimesed, kes käisid koolis ilma e koolita on lollimad kui ekooli lapsed? IT ja tehnoloogia areng vähendab siseriiklikult töökohti. Ei ole vaja hoida palgal 10 töötajat kui selle teeb ära üks masin. Vaevalt teist keegi mäletab nõuka aegseid arvutusjaamu kus töö käis perfokaartidega ja töölisi oli igas jaamas sadades. Vanasti lüpsti lehmad ka käsistsi jne. Riigi mure ongi leida nendele inimestele uus väljund ja töö. Kui me koolitamegi maksumaja raha eest IT gurusid siis väga paljud nendest lähevad ka riigist minema. Ning nende IT firmade kasumitest, mis Eestis tegutsevad ei jõua riigi rahakotti suurt midagi (sotsmaks ja tulumaks on marginaalsed numbrid). Samamoodi on töötukassa poolt koolitatud keevitajad rekkajuhid jne. Endal ka paar head tuttavat on keevitajad või rekkajuhid. Töötukassa kaudu sai keevitaja serdi ja autojuht E kati. Keevitaja töötab Norras kuna seal saab kuus 5000 euri kätte enne seda töötas Lõuna Eestis mõned kuud suures Soomlasele kuuluvas metallifirmas ning seal olid meeste palgad ca 500 Euri kätte. Autojuht töötab samuti Norras kuna seal puudub rekka peal km tasu vaid makstakse tunni peal (laadimised ootamised jne). Saab ka otse norraka all töötades 20 euri tunnist kätte + linna sees lase ületunde palju tahad. Ja sellest rahast jõuab Eesti riigile ainult nii palju kui nad aastas korra või kaks baaris laiaks löövad. Aga koolituse kulud tampis Eesti maksumaksja kinni.

            Riigi poolt kõige mõttetum IT lahendus on e valimised, mis teevad esiteks häälte ostmise ülilihtsaks. Nägin oma silmaga kuidas üks linnavalitsuse tegelane jooksis valimiste ajal mööda parmupesasid ringi viinakast pagassis ja läpakas ID kaardi lugejaga kaenlas. Kas siis tõesti on raske iga 4 või 5 aasta tagant korra valimiskasti juures käia?
            ja su point on?

            Comment

            • muruntau
              • Jan 2009
              • 4325

              #1686
              Re: majanduse offtopic

              Algselt postitas karupoeg Vaata postitust
              ja su point on?
              Äkki see?
              (Klõpsa sisu nägemiseks / peitmiseks)

              Comment

              • Potsataja
                õilishing
                • Oct 2008
                • 5270

                #1687
                Re: majanduse offtopic

                Üks point oli kindlasti see, et Töötukassa on viimasel ajal asunud päris edukalt koolitama skandidele tööjõudu. Seda olen isegi paar korda tähele pannud.

                Comment

                • Pumper
                  Klubi Liige
                  • Mar 2009
                  • 2359

                  #1688
                  Re: majanduse offtopic

                  See koolitus makstakse kinni juba 2 lammutamisega seal baaris. Igatpidi tulus ettevõtmine, inimene ei lähe riigile kaduma vähemalt (parmuks-kodutuks), Eestis ikka käib ja kulutab.

                  Comment

                  • kallekusta
                    Grinder
                    • May 2012
                    • 603

                    #1689
                    Re: majanduse offtopic

                    Mõlemal on juba norrakast naine ning üks nendest ootab ka last. Riigi jaoks on need inimesed juba kaduma läinud. Nende inimeste koolitamine algkoolist kuni ülikoolini ei olnud odav lõbu + nende ravikulu jne.. Need inimesed meile enam pensione ei maksa. See summa, mis baarides maha juuakse ja sellelt laekuv summa on jällegi väga marginaalne number. Ja baarides liigub ka väga palju sularaha, millest vaevalt kõik maksud makstakse. Iga soomlane veab siit rohkem alkot Soome, mille pealt riik saab aktsiisi ja käibe. Samamoodi on enda lapsepõlve sõbrad ja koolikaaslased enamuses minema tõmmanud. Kellel seal oma firma, kelle naine ja lapsed, kes seemendab kalkuneid ja kes käib koolis jne. Nendel 2 norras tööl käival inimesel on samuti juba õed ja vennad seal + enamus sõpru. Kui nende vanemad ükskord vedru välja viskavad siis polegi neil pointi siia tulla. See ongi lihtsalt tänapäeva karm reaalsus. Preagune valitus väldib seda teemat, aga 20 aasta pärast siin sellist asja nagu riiklik pension ei eksisteeri vähemalt sellisel kujul nagu praegu. Serdiga keevitaja koolitamine maksab riigile vähemalt 2000 euri ja CE kati autojuht koos kutseõppe ja muude tunnistustega 1500 euri. Töötukassa ei viitsigi enamasti süveneda, et millist materjali nad milleks koolitvad. Naabrimutt, kes on 55 aastat vana ja eluaeg olnud koolimajas koristaja käis töötukassa kaudu igasugustel exceli , powerpointi, veebidisain, küünetehniku + veel mingid koolitustel + veel 10 tema sõbrannat. Põhjus oli lihtne kuna tema tütre mehel on koolitusfirma ja töötukasa poolt makstud koolituskohad oli vaja täis saada. Tänasel päeval ootab pensionile minekut ja käib haluutra korras mõnda kontorit koristamas ja juba oskab delfis uudiseid lugeda.

                    Comment

                    • kallekusta
                      Grinder
                      • May 2012
                      • 603

                      #1690
                      Re: majanduse offtopic

                      Algselt postitas inward Vaata postitust
                      Kalle, mis jutt. IT muudab ju ettevõttete ja nende samade tehaste ning institutsioonide tööd palju efektiivsemaks jne. Imelik arusaam. Üldiselt ei saa päris väita, et riik ei panustaks IT sektori arengusse või, et sellel poleks positiivset efekti. IT akadeemia, NATO küberkaitsekeskus Eestis jne. Rääkimata IT ekspordi potentsiaalist. Lihtne näide, kuidas Välismin. ja Eesti ettevõte, suutsid omavahelise koostöö tulemusel maha müüa Aserbaidžaani valitsusasutustele, meie nö x-portaalisüsteemi. Seni suurim eksporditehing. Nupp ise.
                      Sa loe oma nupp korralikult läbi.

                      EHDIS valmis ühe viimase aja suurima Eesti tarkvara eksporditehingu tulemusena. Üle 7 miljoni euro suuruse projekti peatöövõtja oli Aserbaidžaani ettevõte B.Est Solutions ning olulise osa projekti mahust moodustasid kohalike partnerite tehtud tööd. Projekti sisuarenduse partneriteks Eestis olid Cybernetica AS ja OÜ Aktors

                      Ühesõnaga koguprojekt maksis 7 miljonit euri, millest olulise osa ja ka olulise raha sai kohalik Aserite firma. Eesti firmad said sellest järelikult väikse osa. Aserid said 7 miljoni eest IT lahenduse mida hakkab kasutama seal 41 riigiasutust kes pakuvad 270 e teenust. Aserbaidzaani rahvaarv on ca 9 miljonit elaniku vs Eesti 1 miljon. Palju on meil läinud samade e teenuste ja riigiasutuste tarkvara kokku maksma? Kindlasti kõvasti rohkem kui 7 milli. Võrdluseks kui ainuüksi EE it lahendus maksis 10 milli.

                      Comment

                      • mikk2468
                        Vana Tegija
                        • Nov 2009
                        • 1039

                        #1691
                        Re: majanduse offtopic

                        Peaksite Potsatajaga skype grupi tegema, tõesti kuidas keegi viitsib nii palju aega raisata vingumise peale. Uskumatu!
                        Last edited by mikk2468; 27.03.13, 17:01.

                        Comment

                        • Potsataja
                          õilishing
                          • Oct 2008
                          • 5270

                          #1692
                          Re: majanduse offtopic

                          Lihtsalt vinguda, et teised vinguvad on tegelikult kõige rumalam ja kahjuks päris laialt levinud tegevus. Lisaks ei ole oma arvamuse olemasolu sugugi mitte alati vingumine lihtsalt sellepärast, et see erineb teie enda naivistlikust vms. maailmavaatest.

                          Comment

                          • Potsataja
                            õilishing
                            • Oct 2008
                            • 5270

                            #1693
                            Re: majanduse offtopic

                            Algselt postitas Rage Vaata postitust
                            Potsataja.. mis sa arvad, kas elu Eestis on paremaks muutunud või halvemaks muutunud võrreldes nõukogude ajaga? ja miks sa arvad, et üks väike riik peaks suutma 20 aastaga teha seda, mida mõned teised riigid 50-70 aastaga?
                            Elu on paremaks muutunud ja ma kohe kindlasti ei arva, et väike riik peaks suutma 20 aastaga teha seda, mida mõned teised riigid 50-70 aastaga.

                            Comment

                            • lont
                              Jube Noob
                              • Jan 2009
                              • 112

                              #1694
                              Re: majanduse offtopic

                              Mul jäi ka point kadunuks, et ühelt poolt kirjutad, et see IT ehk Eesti e-lahendused on meile liiga kallis ja väike riik ei jaksa üleval pidada. Teiselt poolt ütled, et IT on paha, kuna teeb töö efektiivsemaks ehk siis just vähendab kulusid.
                              Üldiselt on normaalne, et ühiskond liigub tööstuslikust ühiskonnast teenindavaks ühiskonnaks, sellele pole mõtet vastu hakata, loomulik asjade käik. Ma saan aru, et selle raha eest saaks taas avada Volta, Viisnurga ja Vasara mis annaks tuhandetele tööd, aga mida nad seal tööl siis teevad ja kellele oma tooteid müüvad?

                              Üldiselt raha rahaks, kõik need e-lahendused mis meil täna on, on selleks et kõikidel kodanikel oleks mugavam oma igapäevaseid asju teha (e-registrid, e-koolid, e-retseptid, e-maksuamet) jne hoiavad konkreetselt igal inimesel aastas meeletus mahus tunde kokku. Pole kuulnud kedagi kes poleks rahul, et nüüd saab kiiremini deklaratsiooni teha või, et ravimi retsepti jaoks ei peagi tunde arsti kabineti ukse taga seisma. See on väga suur asi ja selle eest on kõik nõus maksma ka. 5+ inimestele kes selle ära tegid!

                              e-valmised on riigi poolt üks parimaid lahendusi. Ennem oli meil valimisaktiivsus vaevu 50%, nüüd oluliselt parem. On inimesel mugavam ja riigil odavam. See häälte ostmise jutt on keskerakondlik propaganda bs. mis käib alati valimistega kaasas

                              Comment

                              • kallekusta
                                Grinder
                                • May 2012
                                • 603

                                #1695
                                Re: majanduse offtopic

                                Algselt postitas Potsataja Vaata postitust
                                Elu on paremaks muutunud ja ma kohe kindlasti ei arva, et väike riik peaks suutma 20 aastaga teha seda, mida mõned teised riigid 50-70 aastaga.
                                Olen ka selle väitega täiesti nõus , aga kas keegi seletaks ära Saksa eduloo.

                                Enne 1 maailmasõda oli Saksa ka euroopa võimsaimad riike.Peale 1 maailmasõda ei olnud riigist midagi järel. Sõda oli kaotatud, riik puruks pommitatud, noored mehed surnud ja Versai rahulepinguga pandud peale räiged maksud, mis käisid riigile ülejõu. Aastaks 1935 oli riigist saanud jälle maailma kõige kõvem riik ja rahval viskas need Versai maksud üle ja Hitler kasutas seda oma võimule tulekul ära. Enne 2 MS oli saksa riigi tööstus ja sõjavägi võitmatu ja seda ka 2MS esimeses pooles. Alistamiseks läks vaja enamuse maakera riikide toetust. Kui Hitler oleks natukenegi parem sõja planeerija olnud, oleks ta ka võitnud. Sõda kaotati, riik puruks pommitatud, rahvas surnud, teadlased, insenerid ja tehased USA ja Venemaa poolt röövitud. Jälle ei läinud palju aega mööda kui aastaks 1970 oli Saksamaa jälle euroopa nr1. Peale Berliini müüri langemist sai Saksmaa endale endise Ida Saksamaa, mis pm oli CCCP ja riik oli vaja jälle uuesti ülesse ehitada, kuigi pool riiki elas vaesuses jne.. Ning jälle läks ainult mingi 10 aastat ja Saksamaa jälle euroopa nr 1.

                                Mis kuradi moodi on see võimalik? Et riik tõuseb tuhast 10 või 15 aastaga ja seda mingi 4 korda järjest jälle NR1 riigiks Euroopas. Ja me räägime, et 20 aastaga ei saagi midagi teha olukorras kus meile anti täiestu toimiva infraga riik koos korras majade ja tehastega ?
                                Last edited by kallekusta; 27.03.13, 19:47.

                                Comment

                                Working...