majanduse offtopic

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • leits
    Hundinui
    • Apr 2009
    • 9562

    #526
    Re: majanduse offtopic

    Imo tundub see potsataja täpselt sellist "tüüpi" vana, kes seal postimehes/delfis kommentaarides ainult halavad kui persses kõik on, samas ise midagi teha ka ei viitsi ning loodavad, et kõik kukub sülle :/

    Comment

    • vennike
      Pokkerihai
      • Mar 2009
      • 1958

      #527
      Re: majanduse offtopic

      Algselt postitas leits Vaata postitust
      Imo tundub see potsataja täpselt sellist "tüüpi" vana, kes seal postimehes/delfis kommentaarides ainult halavad kui persses kõik on, samas ise midagi teha ka ei viitsi ning loodavad, et kõik kukub sülle :/
      just nimelt, lisaks sellele ei saa ta sa aru raskematest sõnadest i.e. statistika, inlfatsioon, produktiivsus jne. Tõeline eestlane - klaasi peal istus korraks kärbes ja juba on klaas pooltühi, kui mitte põhi juba paistmas pole.

      Comment

      • alaska
        forever
        • Oct 2008
        • 6599

        #528
        Re: majanduse offtopic

        welcome to the 30+.

        Comment

        • tolmuahv
          Klubi Liige
          • Feb 2009
          • 2502

          #529
          Re: majanduse offtopic

          Võib vist üsna kindlalt väita, et ettevõtjad on käesoleva kriisi ajal olnud töötajatega uskumatult solidaarsed. Kuigi ettevõtete kasumid on endiselt 40-60% madalamal kui nad olid 2007. aastal (arvestamata ka inflatsiooni!) siis töötajate palka pole see mõjutanud ja nii keskmine palk kui ka miinimumpalk on kõigi aegade rekordtasemel.

          Võta see lähtepunktiks. Kuigi töötajate lisandväärtus omanike jaoks on kukkunud poole võrra, siis saavad nad ikka sama palju või rohkem palka. Kõlab peaaegu liiga hästi, et tõsi olla? Sotsialism, anyone?

          Comment

          • Maxi
            Pokkerihai
            • Nov 2010
            • 1849

            #530
            Re: majanduse offtopic

            On on olnud solidaarsed, lihtsalt rohkem töökohti ei anna koondada ja kulusid kärpida.

            http://www.stat.ee/29949 miinimumpalk eestis on väiksem kui poolas ja tüübid on õnnelikud et 12€tõstetakse, wtf

            Comment

            • pastilaa
              kuum poiss
              • Apr 2009
              • 7518

              #531
              Re: majanduse offtopic

              Algselt postitas Maxi Vaata postitust
              On on olnud solidaarsed, lihtsalt rohkem töökohti ei anna koondada ja kulusid kärpida.

              http://www.stat.ee/29949 miinimumpalk eestis on väiksem kui poolas ja tüübid on õnnelikud et 12€tõstetakse, wtf
              Ühest küljest tundud sa arusaaja inimene olevat, aga teisalt paistab sul kõvasti raskusi olevat olukorra adekvaatse hindamise osas ja prevaleerib pime viha "tõusikute" ja "parempoolsete" (härrad) suhtes.

              Arvesta ikka sellega, kust me tuleme ja kuhu läheme. Poola ei olnud pool sajandit okupeeritud. Riik, mille koosseisust me tulime, maksab miinimumpalka €107 tänasel päeval. Leedust on miinimumpalk suurem ja Lätist, tõsi paar eurot väiksem. Mida sa nüüd öelda tahtsidki?

              Edit: Ma ise olen hingelt küllaltki sotsiaalse maailmavaatega ja pooldan igati ausat ja vennalikku kohtlemist, aga selline sisutu plämin häirib.

              Comment

              • muruntau
                • Jan 2009
                • 4325

                #532
                Re: majanduse offtopic

                Kusjuures, seni kuni eurot ei olnud oli seda vingumist ka palju vähem seoses sissetulekute erinevusega. Palgaerinevused olid suuremad läänega võrreldes, aga elu tundus inimestele palju rohkem lille meenutavat, kuna võrdlemine oli ühe korrutustehte jagu raskem. Võiks siinkohas ehk järeldada midagi konverteerimistehte tegemise (lihtne korrutamine/jagamine) raskusastmest praeguste vingujate intelligentsuse kohta? (Ma tean, et olen m..n, vahest)

                Comment

                • Allanaator13
                  FPP Pro
                  • Sep 2009
                  • 285

                  #533
                  Re: majanduse offtopic

                  Väike mikro ja makro küsimus,

                  0-5 õiget vastusvarianti
                  Piirkasulikkus e maringaalkasulikkus MU
                  a)on kogukasulikkuse muut tarbitava hüvise üheühikulise muudu korral
                  b) võrdub TU/Q
                  c) vrdub TU-ga kui nõudluskõver on sirgjoon
                  d) võrdub TUa/Pa + TUb/Pb
                  e) võrdub muutTU/muutQ*
                  f) on tarbimise kasvades üldjuhul kasvav

                  Teadjamad oskavad aidata?

                  Comment

                  • tolmuahv
                    Klubi Liige
                    • Feb 2009
                    • 2502

                    #534
                    Re: majanduse offtopic

                    Ma oskaks küll vastata, kui küsimusest aru saaks. Jätad osad terminid selgitamata, mis ei ole standardsed, vaid meelevaldsed. TUa/Pa või muutTU/muutQ tüüpi lühendid ei pruugi ütelda midagi ka Harvardi doktorile, kui ta ei tea kohaliku õppejõu slängi. Ma arvan, et oskan neid enam-vähem lahti muukida, aga pole päris kindel.

                    Arusaadavatest:
                    a) Jah, on küll.
                    b) kui kogukasulikkus on TU (total utility ilmselt) ja Q = quantity, siis MU ei võrdu TU/Q. Sellega saad avg U, mitte MU.
                    c) Ei võrdu. Sirgjoone puhul MU=avg U, mitte TU.
                    d) Ei saa terminitest aru
                    e) Mida see tärn tähendab seal? [delta TU]/[delta Q]=MU peaks tõene olema muidu jah.
                    f) Ei pruugi olla. Aga sõltuvalt tasemest võib õppejõud väita, et on. Praktikas tähendab, et kui sa ühele õllele teise peale jood, siis su rahulolu kasvab. Kui sa 15-ndat sisse vägistad, siis ei pruugi su rahulolu kasvada. Kui õppejõud tahab väita, et sa ei jooks vabatahtlikult 15-ndat õlut ja teeks seda vaid juhul, kui su MU kasvab, siis oleks tal praktikas õigus, aga mikroteooria järgi ei saa sellist eeldust luua. Vaakumis on vastus kindlalt "ei".

                    Comment

                    • peete82
                      Vana Tegija
                      • Jan 2010
                      • 1310

                      #535
                      Re: majanduse offtopic

                      Algselt postitas tolmuahv Vaata postitust
                      Võib vist üsna kindlalt väita, et ettevõtjad on käesoleva kriisi ajal olnud töötajatega uskumatult solidaarsed. Kuigi ettevõtete kasumid on endiselt 40-60% madalamal kui nad olid 2007. aastal (arvestamata ka inflatsiooni!) siis töötajate palka pole see mõjutanud ja nii keskmine palk kui ka miinimumpalk on kõigi aegade rekordtasemel.

                      Võta see lähtepunktiks. Kuigi töötajate lisandväärtus omanike jaoks on kukkunud poole võrra, siis saavad nad ikka sama palju või rohkem palka. Kõlab peaaegu liiga hästi, et tõsi olla? Sotsialism, anyone?
                      2007 oli anomaalia. Iseloomustamaks praegust olukorda, sobib ühe ettevõtja "Äripäevas" ilmunud arvamus, et Eestile ei ole praegu majanduskasvu vaja. Kuna see tekitaks tööjõupuudust ja, jumal hoidku, vajadust palku tõsta.
                      Palku ja preemiaid on kokku tõmmatud, töötajaid vallandatud ja allesjäänud ettevõtted tegutsevad efektiivselt. Hea olukord ju, tööd on, raha tuleb, töötajad palka juurde ei julge küsida. Ideaalne.
                      Ei viitsi ise praegu otsida, aga sooviks tõestust väitele, et keskmine palk on praegu rekordtasemel.
                      Last edited by peete82; 14.12.11, 14:51.

                      Comment

                      • tolmuahv
                        Klubi Liige
                        • Feb 2009
                        • 2502

                        #536
                        Re: majanduse offtopic

                        Ei viitsi ise praegu otsida, aga sooviks tõestust väitele, et keskmine palk on praegu rekordtasemel.
                        Nii pädevate inimestega on suisa rõõm vaielda. Väitele võid otsida tõestust http://www.stat.ee/pohinaitajad või mujalt stat.ee lehelt.

                        Edasiseks diskussiooniks sooviks tõestust eeldusele, et teine pool mõistab lugeda või elementaarseid fakte kontrollida.

                        Comment

                        • Potsataja
                          õilishing
                          • Oct 2008
                          • 5270

                          #537
                          Re: majanduse offtopic

                          Tegelikult tuleks kokku panna kaks artiklit:



                          ja



                          Tõesti, imekombel saame me esimest korda 12 kvartali jooksul rääkida reaalpalga 1,2% suurusest kasvust. Peete82 elab lihtsalt veel eelmises kvartalis.

                          Comment

                          • tolmuahv
                            Klubi Liige
                            • Feb 2009
                            • 2502

                            #538
                            Re: majanduse offtopic

                            Miks te reaalpalga kasvust räägite? Kas te räägite võrdluseks ka "reaalkasumi kasvust"?



                            Siin on reaalpalk, reaalkasum kõrvuti pandud. Kas tundub, et ettevõtjatel läheb liiga hästi ja nööritakse töötajaid?

                            Comment

                            • Potsataja
                              õilishing
                              • Oct 2008
                              • 5270

                              #539
                              Re: majanduse offtopic

                              Algselt postitas muruntau Vaata postitust
                              Kusjuures, seni kuni eurot ei olnud oli seda vingumist ka palju vähem seoses sissetulekute erinevusega. Palgaerinevused olid suuremad läänega võrreldes, aga elu tundus inimestele palju rohkem lille meenutavat, kuna võrdlemine oli ühe korrutustehte jagu raskem. Võiks siinkohas ehk järeldada midagi konverteerimistehte tegemise (lihtne korrutamine/jagamine) raskusastmest praeguste vingujate intelligentsuse kohta? (Ma tean, et olen m..n, vahest)
                              Esiteks on väga häiriv, kui teistsugusel arvamusel olijaid pidevalt vingumises süüdistatakse. Ehk vingud pigem hoopis sina minu postituste kallal ?

                              Teiseks minu matemaatiine võimekus oli veel mõni aasta tagasi parem, kui 90 protsendil inimestest. Vähemalt niimoodi näitasid personaliotsingufirmade testid ja kunagised keskpärased olümpiaaditulemused.

                              Majandusest tead sa muidugi minust palju-palju rohkem, kuid ära liiga kõrgele ka hüppa.

                              Comment

                              • Potsataja
                                õilishing
                                • Oct 2008
                                • 5270

                                #540
                                Re: majanduse offtopic

                                Algselt postitas tolmuahv Vaata postitust
                                Miks te reaalpalga kasvust räägite? Kas te räägite võrdluseks ka "reaalkasumi kasvust"?



                                Siin on reaalpalk, reaalkasum kõrvuti pandud. Kas tundub, et ettevõtjatel läheb liiga hästi ja nööritakse töötajaid?
                                Üles leidsin:




                                «Nii sügavad muutused palga ja kasumi jaotuse osas ei ole normaalsed,» kommenteeris Arrak.

                                Comment

                                Working...