[mikrost high stakes'ini] muruntau

Collapse
X
 
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts
  • privador
    Pokkerihai
    • Oct 2008
    • 3951

    #1396
    Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

    Ma ei usu, et üürihinnad alla tulevad v kv hinnad, pigem jäävad seisakusse.
    TTÜ küll järjest suureneb ja mustamäe korterid võivad sealkandis hinda minna

    kesklinn ja kalamaja...hmmmz nad on siiani rm poolest hinnaliidirid. Kas tõesti tolmuahv arvad, et seal on veel tõusu?
    Ma eeldan, et sa ostad arendusi paberi peal ja müüd valmis saades ja paned vaheraha tasku nagu 2007?

    Samas Tln-s võib toimuda mingit sorti üüripindade buum, kui ostetakse juba 10-eid kortereid puhtalt väljaüürimise eesmärgil(sees ei elata). Mis toimub hindades, kui turul on nn liiga palju tyhje kortereid?
    Last edited by privador; 28.02.14, 17:04.

    Comment

    • reggie
      Pokkerihai
      • Jun 2009
      • 1705

      #1397
      Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

      Päris kindlasti ei lange Tartu Ülikooli sisseastujate arv drastiliselt. Pisut võib pikemas perspektiivis mõjutada plaan kolida ülikool suures osas Ravila piirkonda ja arendada seal välja kampus, sotsiaal ja humanitaaralad jäävad ikka kesklinna. Mitmed suured kortermajad ülejõel jne. on ehitatud 60ndate lõpus, 70 alguses ja on sisuliselt juba vananenud varsti ohtliku piirini. Üürikorteri turg ei kao Tartus kuhugi ja ruumi uutele arendustele ennekõikke kesklinna mõjupiirkonnas on küll ja veel.

      Comment

      • tolmuahv
        Klubi Liige
        • Feb 2009
        • 2502

        #1398
        Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

        Ma ei väida, et TÜ on suur kannataja ja jookseb inimestest tühjaks. Ma ei tea, ei oska analüüsida ka, kes võidab või kaotab. Aga tean, et "turule" tuleb ca. 50% vähem uusi tudengeid kui seni. Minu jaoks on see piisav, et võtta negatiivne vaade Tartu üürikinnisvara osas, mida suuresti mõjutavad just tudengid.

        Numbritest: Üteldakse, et Tallinna turg võtab aastas vastu 1000-1500 uut korterit. Tartu oma siis ilmselt ca. 5x vähem. Tartus oli vist ca. 12,000 tudengit kokku (keegi väitis, pole ise kontrollinud). Kui neist ca. 60-70% vajavad üüripinda, siis seda on 7-8000 inimest. Elavad keskmiselt 2-3 kaupa korteris, s.t. 2000-3000 korterit minimaalselt. Kui sellest nõudlusest ka 1000 tk maha võtta, on see tavamõistes ligi 5 aasta "normaalnõudlus" Tartu kohta. Mulle täitsa piisab, et seda negatiivseks pidada üürituru osas. Põhjalikumat analüüsi ei viitsi ega oska teha kohe, müüsin selle info pealt ära oma träna ja pidasin saadud hinda õiglaseks.

        Comment

        • alaska
          forever
          • Oct 2008
          • 6599

          #1399
          Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

          Väga asjalik tekst. Üks tegur on veel see, et üüriturg on täis pakkujaid, kes üldiselt ei ole majandusharidusega, ei tegele erinevate analüüsidega, vaid on tavalised inimesed oma väikese kõrvaläriga. Tavalistel inimestel on äris liiga palju emotsionaalseid otsuseid, sinna juurde käib ka liigne optimism tuleviku suhtes ja samuti ei taheta näha negatiivseid arenguid. Nägin seda masule eelnenud ajal, kui kõik märgid näitasid, et asi läheb hapuks, aga paljud eitasid seda. Just sellised, kes kogu oma rikkuse olid saanud buumi ajal, alustades oma korteri müümisest.

          Minuarust on ka see Isepankur ja Omaraha täis sellist olukorda, kus äri on täis tavalisi inimesi, kes tõenäoliselt promovad üritust positiivselt ka siis, kui asi on hapuks minemas mingi välise suure muutuse tõttu. Negatiivse tunnistamine tähendaks ühtlasi reaalsuse aktsepteerimist e. oma rahast ilmajäämist, mida tavainimene ei taha teha. See teebki kõik püramiidskeemid võimalikuks. Samuti pole ma täpselt aru saanud vahendaja vastutusest.

          Aga võibolla ma olen tõesti sellest kogu värgist valesti aru saanud, nagu korduvalt öeldi, kas sa Toilmuahv paneksid oma arvamuse Isepankurisse investeerimise kohta kirja?

          Comment

          • privador
            Pokkerihai
            • Oct 2008
            • 3951

            #1400
            Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

            Minuarust on ka see Isepankur ja Omaraha täis sellist olukorda, kus äri on täis tavalisi inimesi, kes tõenäoliselt promovad üritust positiivselt ka siis, kui asi on hapuks minemas mingi välise suure muutuse tõttu. Negatiivse tunnistamine tähendaks ühtlasi reaalsuse aktsepteerimist e. oma rahast ilmajäämist, mida tavainimene ei taha teha. See teebki kõik püramiidskeemid võimalikuks. Samuti pole ma täpselt aru saanud vahendaja vastutusest.
            Mida sa hapuksminemise all mõtled? Et omanikud panevad raha tasku?masu tekitab järsku tohutuid võlgalasi?

            Comment

            • karupoeg
              Pokkerihai
              • Jun 2012
              • 3823

              #1401
              Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

              Algselt postitas tolmuahv Vaata postitust
              Ma ei väida, et TÜ on suur kannataja ja jookseb inimestest tühjaks. Ma ei tea, ei oska analüüsida ka, kes võidab või kaotab. Aga tean, et "turule" tuleb ca. 50% vähem uusi tudengeid kui seni. Minu jaoks on see piisav, et võtta negatiivne vaade Tartu üürikinnisvara osas, mida suuresti mõjutavad just tudengid.

              Numbritest: Üteldakse, et Tallinna turg võtab aastas vastu 1000-1500 uut korterit. Tartu oma siis ilmselt ca. 5x vähem. Tartus oli vist ca. 12,000 tudengit kokku (keegi väitis, pole ise kontrollinud). Kui neist ca. 60-70% vajavad üüripinda, siis seda on 7-8000 inimest. Elavad keskmiselt 2-3 kaupa korteris, s.t. 2000-3000 korterit minimaalselt. Kui sellest nõudlusest ka 1000 tk maha võtta, on see tavamõistes ligi 5 aasta "normaalnõudlus" Tartu kohta. Mulle täitsa piisab, et seda negatiivseks pidada üürituru osas. Põhjalikumat analüüsi ei viitsi ega oska teha kohe, müüsin selle info pealt ära oma träna ja pidasin saadud hinda õiglaseks.
              tolmuahv. Sa võtad algandmed, aga sa ei analüüsi ju hetkel kuidas need jaotuvad. Ma ei viitsi norida selle korteri müügi teemal, sest vaevalt sa lihtsalt tudengitest lähtuvalt seda tegid, aga mis puudutab tudengite arvu, siis veelkord, ma võin panna beti vahele, et TÜ tudengite arv ei kahane rohkem sellises mahus. Max vb 15%. Kuigi see bet on kaunis mõttetu, sest suurt raha mul panna ei ole. Tudengite arvu tasakaalustab dubleerimiste vähendamine ja palju muid asju. Kui TÜs väheneks üliõpilaste arv nt 30%, siis võiks julgelt samas osas ka putkad kinni panna, mitte ei investeeritaks stabiilselt infrasse. Muuseas, TÜs on tudengeid ca 16k + EMU ca 4000. Seega see 12 k on väga mööda. Pane sinna juurde veel tervishouülikool, mingid bläustid mainorid jne. Need arvud sisaldavad ka AÜ.

              Ei viitsi selle kohta pikemat analüüsi teha, sest vaevalt see kedagi huvitab. Olles ise TÜs töötanud ning teemaga ka veidi tegelenud, siis päris kohvipaksu pealt ei tulista hetkel.

              Comment

              • tolmuahv
                Klubi Liige
                • Feb 2009
                • 2502

                #1402
                Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

                Karupoeg, vastuseks:

                1) Sinu info järgi on Tartus üüriturul ca. 20,000 inimest, mis moodustab 20% kogu linna elanikest.
                2) Sa tood ise numbriliselt välja ja nõustud, et sündimus vähenes ligi 50%.
                3) Sa tood välja, et TÜ tudengite arv on hakanud langema.
                4) Sa arvad, et TÜ kaotab vähem kui teised ja seetõttu on mõju üüriturule väike.

                Sul on faktid õiged ja täpsemad kui need, mille põhjal mina oma otsust põhjendasin. Aga ma arvan siiski, et:
                1) Potentsiaalsete tudengite koguarv Eestis langeb mõne 4-5 aastase perioodi jooksul üle 40%.
                2) Kui ka Tartu vähem kaotab, siis ei saa see olla väga palju vähem, kuivõrd Tartu ja eriti TÜ on väga suure 'turuosaga'. Eeldades, et kogu "potentsiaalne turg" (s.o. keskkooli lõpetajad nt 5a pikkuses perioodis) on ca. 100,000 inimest täna ja Tartus on sellest 20%, siis eeldusel et kui turg kukub 40% ja jõuab 60,000 inimeseni, siis Tartu peaks oma positsiooni säilitamiseks parandama turuosa praeguselt 20%-lt 33%-ni. Samal ajal peaksid mitmed teised turuosalised kaotama 60-70% oma tudengite arvust (ehk de facto ilmselt uksed sulgema). Ma ei tea valdkonda piisavalt hästi, aga see on väga tugev eeldus.
                3) On oluline, et protsess toimub 4-6 aasta jooksul, mitte üleöö. Kui sündimuse tipp saavutati ja järgmisel aastal langes uue lennu inimeste koguarv ka nt. 20%, siis esimesel aastal on selle kogumõju turule (ja konkreetse ülikooli tudengite arvule) vaid 4-5%. Ehk siis, tudengite koguarv peaks langema järk-järgult, mitte ühe aastaga.
                4) Samal ajal toimub elamuarendusturul pigem üleinvesteerimine, turule tuleb rohkem uusi kortereid kui turg pika perioodi keskmisena on vastu võtnud. Arendus käib täie hooga.
                5) Korteri välja üürija jaoks on äärmiselt oluline, et tal oleks sees rentnik. Vastasel juhul muutub korter kiirelt tuluüksusest kuluüksuseks. Keegi ei taha oma "investeeringule" iga kuu 200 EURi kommunaalkuludena peale maksta. Kui turul üürihinnad hakkavad langema, siis võivad nad langeda väga järsult.
                6) Kui üürida on väga odav, siis ostma ei kipu eriti keegi. S.t. tänaste hindade juures. Päriselus üürihind ja ostu-müügi hind korreleeruvad tugevalt ja ühe muutudes muutub peagi ka teine samas suunas.
                7) Kogu maandumist võib oluliselt pehmendada see, kui hakatakse riiki lubama massiliselt välistudengeid või kui kõrgkoolid lasevad lävendi väga madalale ja iga retard võetakse ülikooli. Kuivõrd juba täna saab praktiliselt iga 80+ IQ-ga tegelane soovi korral kõrgkooli (tasuta või tasulisele kohale), siis see viimane variant oleks ikka suhteliselt nukker perspektiiv.

                Comment

                • alaska
                  forever
                  • Oct 2008
                  • 6599

                  #1403
                  Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

                  Palju Tartus on riigieelarvelisi kohti nendest üürijatest? Nende arv küll ei saa väheneda.

                  Comment

                  • privador
                    Pokkerihai
                    • Oct 2008
                    • 3951

                    #1404
                    Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

                    posid poisid välistudengeid tuleb peale. Juba TTÜ on kõvasti suurenenud ja suureneb veelgi, kui 1000 hiinlast seal vb marsivad. See loob ülikooli kõrval asutsevatele korteritele mõnusa üüritoe


                    Aga selles suhtes on tolmuahvil õigus, et kui on palju tegelasi, kel 10+ korterit kokku rabanud(luuakse mulli) ja üürib välja ja kui järsku toimub üürituru ärakukkumine, siis võivad hinnad väga järsult kukkuda. Mäletagem, et masu ajal olid mõned korterid saadaval vaid kommunaalide eest!

                    Comment

                    • p0l1
                      Grinder
                      • Jan 2011
                      • 581

                      #1405
                      Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

                      Viimastel aastatel on Tartus järjest rohkem välistudengeid, kes ei soovigi osta. Imo sp olulisi muutusi ei saa aset leida üürituru osas.

                      edit: privador jõudis ette

                      Comment

                      • karupoeg
                        Pokkerihai
                        • Jun 2012
                        • 3823

                        #1406
                        Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

                        Algselt postitas tolmuahv Vaata postitust
                        Karupoeg, vastuseks:

                        1) Sinu info järgi on Tartus üüriturul ca. 20,000 inimest, mis moodustab 20% kogu linna elanikest.
                        2) Sa tood ise numbriliselt välja ja nõustud, et sündimus vähenes ligi 50%.
                        3) Sa tood välja, et TÜ tudengite arv on hakanud langema.
                        4) Sa arvad, et TÜ kaotab vähem kui teised ja seetõttu on mõju üüriturule väike.

                        Sul on faktid õiged ja täpsemad kui need, mille põhjal mina oma otsust põhjendasin. Aga ma arvan siiski, et:
                        1) Potentsiaalsete tudengite koguarv Eestis langeb mõne 4-5 aastase perioodi jooksul üle 40%.
                        2) Kui ka Tartu vähem kaotab, siis ei saa see olla väga palju vähem, kuivõrd Tartu ja eriti TÜ on väga suure 'turuosaga'. Eeldades, et kogu "potentsiaalne turg" (s.o. keskkooli lõpetajad nt 5a pikkuses perioodis) on ca. 100,000 inimest täna ja Tartus on sellest 20%, siis eeldusel et kui turg kukub 40% ja jõuab 60,000 inimeseni, siis Tartu peaks oma positsiooni säilitamiseks parandama turuosa praeguselt 20%-lt 33%-ni. Samal ajal peaksid mitmed teised turuosalised kaotama 60-70% oma tudengite arvust (ehk de facto ilmselt uksed sulgema). Ma ei tea valdkonda piisavalt hästi, aga see on väga tugev eeldus.
                        3) On oluline, et protsess toimub 4-6 aasta jooksul, mitte üleöö. Kui sündimuse tipp saavutati ja järgmisel aastal langes uue lennu inimeste koguarv ka nt. 20%, siis esimesel aastal on selle kogumõju turule (ja konkreetse ülikooli tudengite arvule) vaid 4-5%. Ehk siis, tudengite koguarv peaks langema järk-järgult, mitte ühe aastaga.
                        4) Samal ajal toimub elamuarendusturul pigem üleinvesteerimine, turule tuleb rohkem uusi kortereid kui turg pika perioodi keskmisena on vastu võtnud. Arendus käib täie hooga.
                        5) Korteri välja üürija jaoks on äärmiselt oluline, et tal oleks sees rentnik. Vastasel juhul muutub korter kiirelt tuluüksusest kuluüksuseks. Keegi ei taha oma "investeeringule" iga kuu 200 EURi kommunaalkuludena peale maksta. Kui turul üürihinnad hakkavad langema, siis võivad nad langeda väga järsult.
                        6) Kui üürida on väga odav, siis ostma ei kipu eriti keegi. S.t. tänaste hindade juures. Päriselus üürihind ja ostu-müügi hind korreleeruvad tugevalt ja ühe muutudes muutub peagi ka teine samas suunas.
                        7) Kogu maandumist võib oluliselt pehmendada see, kui hakatakse riiki lubama massiliselt välistudengeid või kui kõrgkoolid lasevad lävendi väga madalale ja iga retard võetakse ülikooli. Kuivõrd juba täna saab praktiliselt iga 80+ IQ-ga tegelane soovi korral kõrgkooli (tasuta või tasulisele kohale), siis see viimane variant oleks ikka suhteliselt nukker perspektiiv.
                        Natuke tobe oleks vastu vaielda majanduslikest aspektidest, ei tunne, et väga winning argumente omaks. Diskussioon algas natukene teistelt eeldustelt lihtsalt ning ega ma 4-5-6 punktile ka väga ei oponeeri. Minu väide oli algselt selles suunas, et 50% turu kukkumist ei too kaasa 50% õpilaste vähenemist TÜs. Arvatavasti ei mõelnud seda tegelikult ka sina.

                        Panin selle protsendiks ka ise ca 15%, sest mingi korrektsioon on paratamatu. See 15% langust eeldab ka seda, et välistudengite arv kasvab ning see 15% on alates praegusest seisust. Sulle rahuloluks võin muidu välja tuua, et perioodil 2011-2013 langes arv ca 10%. Pannes need 10% ja 15% kokku, saame juba sinu teooriat pigem tõestava summa, (kuid NB!) eeldus ning diskussiooni algus oli puhtalt lähtuvalt sinu korteri müügist 2013. aastal ning ka seda, et teatud osas on korrektsioon juba toimunud.

                        Nüüd tuleb arvestada kahte aspekti, mille esimese kohta mul ei ole enam täpseid arve, kuna ei oma enam ligipääsu.
                        1) varasem tudengite arv oli osaliselt ka kunstlik, sest need sisaldasid a la 8 aastat sots-teadusi õppinuid ammu töötavaid inimesi, kes ei mõjuta üüriturgu tudengite vaid pigem üldise tööjõuturu aspektist. Nende inimeste arv aga väheneb aasta-aastalt.

                        2) Välistudengite arv TÜs on muidugi ilus väide privadori, minu jt poolt, kuid fakt on see, et välisüliõpilaste % on hetkel väga marginaalne. 2008 oli neid ca 320, 2013 oli 570. Samas on ka fakt see, et need 250 tähendavad u 100 korterit (2,5 täituvusega) no matter what, sest tekib zero sum zame ühikakohtadega. Seega minu eelduste täitmine eeldab otseselt ka välistudengite arvu suurenemist kiiremas tempos kui minevikus.

                        Ühesõnaga kui vaadata punkte 4-5-6, siis tegelikult on need palju kaalukamad kui 1-2-3, sest esimesed kolm sisaldavad viimase kolme väidetes ainult ühte muutujat mitmest. Viimasele kolmele ei oska aga väga vastu väidelda, sest ei tea algandmeid turu kohta. Seega võtan eelduse, et su jutt ja otsused on õiged.
                        Last edited by karupoeg; 04.03.14, 09:43.

                        Comment

                        • muruntau
                          • Jan 2009
                          • 4325

                          #1407
                          Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

                          Üürituru kukkumise kohta nii palju, et pole tingimata vaja 50% nõudluse vähenemist, et hind 50% kukuks. Nt naftahinna puhul oli buumiaja tipust nõudluse langus paar % ja hind kukkus tipust 70-80%. Sõltub kui elastne või mitteelastne hind on.

                          Comment

                          • muruntau
                            • Jan 2009
                            • 4325

                            #1408
                            Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

                            Nuputan hetkel viise talli tegemiseks. Nagu ikka, stake + coaching, 1-2 õppevideot nädalas, arutaks käsi, treeningsaidid, õppeprogrammid jne, pmst näitaks ära kuidas ise õpin ja siiamaani jõudnud olen. Ettevalmistused käivad, järgmine nädal tahaks juba algust teha.

                            Ideid on, aga igasugused soovitused on ka teretulnud. Tahaks luua produktiivse, arengule suunatud keskkonna, samas ka teha vahest üritusi ja mingisuguse võistluselemendi või leaderboardi, auhinnaks laiv/online piletid.

                            Keskenduks esialgu MTT ja SNG'dele.

                            (Klõpsa sisu nägemiseks / peitmiseks)


                            Uurikski maad, kas huvilisi leidub? Suuri stakesid +10k ei hakka esialgu tegema, laivfestivale ka mitte, kuigi eesmärk on ka nendeni laieneda mingiks hetkeks.

                            Comment

                            • Provoker
                              Pokkerihai
                              • Jan 2009
                              • 3067

                              #1409
                              Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

                              Kas õpetad ka volüümi? Ma stakest ei huvitukski aga volüümi õpet tahaks küll saada :) See aasta alla 10k FR käe :)

                              PS. See ei ole troll post

                              Comment

                              • qbj0hn
                                Auk on auk. FAKT!
                                • Nov 2008
                                • 7091

                                #1410
                                Re: [mikrost high stakes'ini] muruntau

                                Norm ettevõtmine.
                                Zimalt 2p2st aint coachingut võtma kuidas mitte üle saada, mehel kümned horsed ja see jamade nimekiri just lühike pole.

                                Eks ta üks kepp on, tugevat nahka.

                                Comment

                                Working...