Re: Pokker, haridus ja tulevik - kuidas ja miks teha valikuid?
Nojah, kui kohe ärikad, siis...
Kusjuures juba enne selle posti lugemist läks mõte selle peale, et Eesti on mitmes mõttes siiski alles arengumaa. Näiteks selle poolest, et "ärikas" on paljude meelest kõvem tegija kui ülikooli professor või teadlane. Seda võib olla raske uskuda, aga läänes see näiteks nii pole (sõltub muidugi, kelle käest küsida, aga ma räägin üldisest arvamusest).
Sa enne mainisid ka seda, kuidas inimene peaks ideaalis olema enda peremees, "midagi müüma" või "midagi tootma"... Perefirmad on armsad, aga meie tsivilisatsiooni praeguse tehnoloogilise taseme püsimisel või edasiarenemisel peavad nad tahes tahtmata jääma statisti rolli. See on ok, kui teatud hulk inimesei toob poolast pikendusjuhtmeid, paneb 8% marginaali otsa ja müüb edasi, samuti on ok, kui teatud hulk inimesi treib hoole-armastusega puulusikaid ja üritab neid raekoja platsis turistidel parseldada, mingi vend teeb ökomoosi ja mingi mees isegi suudab osta ökojuustu tegemise masina.
Aga rasketööstust ja suuremahulist uuringu- ning arendustegevust perefirmadega ei ehita. Seal lüüakse massiga. Juba ammu ei tõuse teaduslike läbimurretega esile üksikisikud, vaid uurimisrühmad ja instituudid. Juhul, kui meid ei taba tulevikus suuremat sorti kataklüsmid, sõjad, ususektide võimuletulek vms liigub maailm siiski globaliseerumise ja efektiivsuse suurendamise suunas, karjugu puukallistajad palju tahes (furoori vältimiseks mainin kohe ära, et selline areng võib toimuda ka keskkonnateadlikult ning khm, jätkusuutlikult).
Tulevikumaailma "tegija" (hinnatud ühiskonnaliige) ei ole mitte perefirma omanikust jupijumal, vaid kõrgelt kvalifitseeritud spetsialist, kes on suuteline toimima mutrikesena suuremas tervikus (korporatsioon, ülikool, uuringu- ja arenduskeskus) ja tootma seejuures intellektuaalset vara - s.o teadlane, tootearendaja, insener. Paraku kõrgtehnoloogilisel maastikul Jaan Tatika tüüpi self made manid erilist šanssi ei oma, on vaja tugevat ning süsteemset vundamenti (nagu keegi tabavalt märkis), ja selle vundamendi ehitamiseks coachi või eraõpetaja palkamisest ei piisa.
Nojah, kui kohe ärikad, siis...
Kusjuures juba enne selle posti lugemist läks mõte selle peale, et Eesti on mitmes mõttes siiski alles arengumaa. Näiteks selle poolest, et "ärikas" on paljude meelest kõvem tegija kui ülikooli professor või teadlane. Seda võib olla raske uskuda, aga läänes see näiteks nii pole (sõltub muidugi, kelle käest küsida, aga ma räägin üldisest arvamusest).
Sa enne mainisid ka seda, kuidas inimene peaks ideaalis olema enda peremees, "midagi müüma" või "midagi tootma"... Perefirmad on armsad, aga meie tsivilisatsiooni praeguse tehnoloogilise taseme püsimisel või edasiarenemisel peavad nad tahes tahtmata jääma statisti rolli. See on ok, kui teatud hulk inimesei toob poolast pikendusjuhtmeid, paneb 8% marginaali otsa ja müüb edasi, samuti on ok, kui teatud hulk inimesi treib hoole-armastusega puulusikaid ja üritab neid raekoja platsis turistidel parseldada, mingi vend teeb ökomoosi ja mingi mees isegi suudab osta ökojuustu tegemise masina.
Aga rasketööstust ja suuremahulist uuringu- ning arendustegevust perefirmadega ei ehita. Seal lüüakse massiga. Juba ammu ei tõuse teaduslike läbimurretega esile üksikisikud, vaid uurimisrühmad ja instituudid. Juhul, kui meid ei taba tulevikus suuremat sorti kataklüsmid, sõjad, ususektide võimuletulek vms liigub maailm siiski globaliseerumise ja efektiivsuse suurendamise suunas, karjugu puukallistajad palju tahes (furoori vältimiseks mainin kohe ära, et selline areng võib toimuda ka keskkonnateadlikult ning khm, jätkusuutlikult).
Tulevikumaailma "tegija" (hinnatud ühiskonnaliige) ei ole mitte perefirma omanikust jupijumal, vaid kõrgelt kvalifitseeritud spetsialist, kes on suuteline toimima mutrikesena suuremas tervikus (korporatsioon, ülikool, uuringu- ja arenduskeskus) ja tootma seejuures intellektuaalset vara - s.o teadlane, tootearendaja, insener. Paraku kõrgtehnoloogilisel maastikul Jaan Tatika tüüpi self made manid erilist šanssi ei oma, on vaja tugevat ning süsteemset vundamenti (nagu keegi tabavalt märkis), ja selle vundamendi ehitamiseks coachi või eraõpetaja palkamisest ei piisa.
Comment